Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kdy je vhodná doba změnit kosmetický šatník?

Kdy je vhodná doba změnit kosmetický šatník? V zimě věnujte pleti zvýšenou pozornost a používejte vhodné krémy a séra.
Marcela Fröhlichová
5,0 5
5

Kdy je vhodná doba změnit kosmetický šatník? zdroj: pixabay.com

Právě teď se změnou ročního období! Je samozřejmostí, že začínáme vrstvit oblečení, saháme po teplejších kabátech, vytahujeme ze šatníků svetry, rukavice a čepice ve chvíli, kdy se ochladí. Ale děláme to stejně i u své kosmetické výbavy? Pleť je v zimě jako jediná nepokrytá plocha kůže, která je přímo vystavená veškeré nepřízni počasí. A že v zimě ta nepřízeň často spadne až pod nula stupňů. K chladu a mrazu se přidá vítr nebo naopak sluníčko (UV paprsky fungují i v zimě), a k tomu neustále přecházíme z tepla do zimy. Co nevyvede zima venku, to dokoná suché vytápění a klimatizace vevnitř.

Co v takových chvílích dělat? Jak ochránit pleť, aby se z ní nestala citlivá pleť poškozená a podrážděná chladem? Podstatná věc je uvědomit si, že změna ročního období je opravdu změnou. Náš životní styl je nastavený tak, že pracujeme pořád stejně, ať je léto nebo zima, jedeme pořád na civilizační vlně a neuvědomujeme si, že už často nejsme v souladu ani s přírodou venku ani se sebou uvnitř.

Zima je dost extrémní období stejně jako léto a je dobré se i v tom běhu dní trochu přizpůsobit vnějším podmínkám a také našim tělesným požadavkům. I naše pleť totiž má své specifické požadavky, které se mění se sezónou. V chladném počasí je nutné svoji pleť především ochránit, prostě ji obléct do oblečku, ve kterém ji nebude zima a nebude nucena reagovat podrážděně. Kdyby vás někdo vyhnal na mráz jen v tričku, taky byste byli podráždění. Tak pojďme pleť pořádně obléct, ať se nám spokojeností a hezkým vzhledem odmění.

Kabátek

Takový pomyslný kabátek pro naši pleť by měl být dobrý krém. Dost kosmetických značek už zimu zohledňuje ve svém sortimentu a zrovna tohle není planý marketingový záměr, jak bychom si mohli myslet. Takový krém na zimu má totiž menší obsah vody (aby vám pleť nezamrzla - protože voda v zimě rovná se led) a také obsahuje více výživných látek jako jsou oleje a másla - kakaové, bambucké, mangové a jiné, které vytvoří ochrannou a vyživující bariéru. Samozřejmě takový zimní krém je trochu hutnější a je třeba mu dopřát čas, aby se kvalitně vstřebal do pleti. Je to otázka pár minutek, ale pleť si vezme na sebe vše, co potřebuje. Nechte ji, ať si sama rozhodne, jak teplý kabátek chce mít, podle toho jaký je typ, jestli smíšený či suchý. Přebytek produktu lze vždycky jemně odsát papírovým kapesníkem.

V zimě jsou nejsušší místa právě na tvářích a kolem nosu. Dost často posmrkáváme a odíráme pleť množstvím papírových kapesníků, takže je více než dobré právě tyto namáhaná místa mazat klidně i vícekrát denně, obzvlášť pokud máte suchou či zralou pleť. Ale i majitelky smíšené pleti by měly pouvažovat, která místa potřebují ten lepší kabátek. Všeobecně platí, že v zimním kabátku z kvalitního přírodního materiálu bude pleť dobře “dýchat” na rozdíl od kabátků z umělých surovin, které pouze vytvoří hustou neprodyšnou vrstvu, s kterou si pleť přirozeně neporadí. Nikdo přece nechce nosit neoprén do městské zimy, když mu stačí příjemná bavlna nebo kašmír.

Svetr

Aby nás neprofouklo, je dobré obléci si ještě svetr. Kabátek je ochrana, ale přeci jen naše pleť určitou dávku hydratace potřebuje i v zimě. A tuto hydrataci nám mohou zajistit lehké fluidy nebo séra. Prostě zákon cibule je všeobecně znám, a tak se ho nebojme uplatňovat i na svou pleť. Vrstvy nám zajistí dokonalou ochranu a hydrataci v nepříjemné plískanici. Samozřejmě při delších pobytech v teple se nám může stát, především nám sušenkám, že budeme potřebovat něco i pod ten svetr. Běžné pleti, jako je normální či smíšená, nejspíš bude stačit lehké sérum na vodní bázi například s hyaluronem.

Teplé spodní prádlo

V případě suché, zralé a citlivé pleti budeme muset sáhnout i po teplém spodním prádle. Obzvlášť v mrazivých dnech. Fluid či lehounký hydratační krém mohou fungovat jako pomyslný svetr a séra na vodní či olejové bázi budou sloužit jako jemné spodní prádlo, které obepne vaši pleť a neprofoukne ji už ani krutý severák. Taková péče je vhodná nejen do drsných horských podmínek. Musíme si uvědomit, že tyto druhy pleti reagují mnohem citlivěji na vnější vlivy a zima ve městě může být pro ně stejně stresující jako na horách. Je také možné, že právě při přechodu z teplých klimatizovaných prostor do zimy vám nebude stačit pouze ranní péče, ale bude vhodné péči opakovat i během dne. Obzvlášť když máte zrovna dlouhý namáhavý pracovní den a na pleť nepůsobí jen vnější faktory, ale i ty vnitřní (únava, stres, špatný pitný režim či odbytá strava atd). Pro tyto případy je ideální nosit v kabelce maličký kelímek se svým krémem a obnovit vrstvu a dodat výživu pleti i během dne.

Módní doplňky

Doplňky jsou tady od toho, aby váš outfit ozvláštnily a vylepšily. V případě pleti je tím pomyslným módním doplňkem make-up. Make-up také dokáže chránit pleť před nepříznivými vlivy a je ideální, když má i nějakou tu SPF ochranu proti sluníčku. Samozřejmě pokud svou pleť dobře neoblečete, módním doplňkem už nic nezachráníte, ale s kvalitní péčí bude make-up tou příjemnou třešničkou na vašem vzhledu.