Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Koloidní stříbro v kosmetice: kdy ho zařadit a kdy se mu vyhnout?

zdroj: shutterstock

Že se stříbrem můžete jen ozdobit? Omyl! Koloidní či nano stříbro je pro pleť trpící na akné hotový zázrak. Krémy s ním využijete i na sluníčkem spálenou kůži. Prádlo s jeho obsahem pomáhá ničit bakterie. V těhotenství a při kojení se mu ale radši vyhýbejte.

Koloidním stříbrem proti akné

Koloidní stříbro se dá v kosmetice použít na mnoho způsobů. Například jako pleťové tonikum. Pokud máte citlivější nebo suchou pleť, ale netrpíte žádnými potíží, stačí koncentrace 15 ppm. Pravidelným užíváním se vaše pleť sjednotí a zregeneruje. U normální a smíšené pleti, které jsou náchylnější na pupínky, se doporučuje koncentrace tonika 25 ppm. Nejvyšší koncentraci 40 ppm používejte jen v případě, že máte mastnou a problematickou pleť, nebo trpíte výrazným akné. 

Kromě samotného tonika s koncentrací koloidního stříbra se s ním setkáte i v řadě produktů při péči o pleť, například v pleťových maskách. Koloidní stříbro má v těchto produktech vždy za cíl vyčistit vaši pleť, zabránit množení bakterií a působit antimykoticky.

I v deodorantech najdeme stříbro

Případně se s ním setkáte i v poopalovacích krémech, protože koloidní stříbro pomáhá regenerovat spálenou kůži. Běžné je jeho použití také v přírodních deodorantech, kde pro změnu zmírňuje samotné pocení a eliminuje nepříjemný zápach potu. Ženám, které trpí na opakované gynekologické záněty, se doporučuje vyhledávat prádlo s obsahem koloidního stříbra, protože brání množení bakterií a plísní.

Kdy se stříbru vyhnout?

S ničím se to nemá přehánět, a platí to i o koloidním stříbru. Pokud vyzkoušíte přípravek s koloidním stříbrem a máte po něm kůži červenou, nebo vás pálí či svědí, možná na něj máte alergii. Pak se doporučuje koloidnímu stříbru vyhýbat. 

Zcela vynechat by ho měly těhotné a kojící ženy. Pokud chcete i během těhotenství nebo kojení koloidní stříbro používat, musí to schválit váš lékař. Není zatím prokázané, jak koloidní stříbro může na plod a malé miminko působit, a tak se pro jistotu jeho používání ženám v tomto období nedoporučuje. A v neposlední řadě se nedoporučuje podávat přípravky s koloidním stříbrem dětem do 3 let.