Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Léčivé konopí Delibutus

Léčivé konopí Delibutus "Nebudu po téhle masti zhulená?" Rozhodně ne, ale vaší kůži se určitě uleví.
Anna Nádvorníková
5,0 5
7

zdroj:

Konopná kosmetika české značky Delibutus těží z účinků legálně pěstovaných odrůd konopí, které díky šetrnosti zpracování neztrácí své příznivé účinky. Původní receptura na konopnou mast patřila babičce jednoho ze dvou zakladatelů firmy Tomáše Mašína. Ten spolu s Michalem Pechánkem firmu Delibutus založili a starají se o ni s vědomím vlastních zásad a požadavků na čistou, stoprocentně přírodní kosmetiku, ze které dokážou dostat to nejlepší. Michal Pechánek v rozhovoru prozradil, jaké jejich výrobky jsou nejoblíbenější i to, kdo a kde se o rostliny konopí stará.

Je to k nevíře, ale konopí je pro mnohé stále bylinou vyvolávající obavy. Z čeho mají zákazníci strach?

A vidíte, já mám ve své sociální bublině pocit, že se toto díky osvětové práci, na které se přednáškami podílíme i my, rychle mění. Když jsme před devíti lety začínali, nejednou jsem se při přímém prodeji setkal i s výrazem „feťáci“, ale v posledních letech se i pod tíhou desítek tisíc odborných studií a zájmu veřejnosti tato démonizace rozpouští.

Možná je pro potenciální uživatele konopné kosmetiky nečitelné, jaké látky měnící vědomí v konopných mastech zůstávají...

Dotazy typu „A nebudu po té masti zhulená?“ jsou z toho úsměvnějšího soudku. Pochopitelně se snažíme dotazy tohoto typu vysvětlit. Ne, po konopné kosmetice vám zhulení opravdu nehrozí. Veřejnost je spíše trochu dezorientována v tom, jak že to s druhy a legálností konopí vlastně je.

Konopí technické?

Má technické konopí stejně léčivé účinky?

My konopáři neradi slyšíme pojem „technické konopí“. Jsou odrůdy povolené k pěstování, a odrůdy ilegální. Ty povolené mají snížený obsah psychoaktivních kanabinoidů ze skupiny tetrahydrokanabinolu (THC). Legální odrůdy mají tedy stopový obsah „průšvihového“ THC. Obsahují ale také další kanabinoidy, což jsou látky lidskému tělu ne úplně neznámé, jejich varianty jsou obsaženy také kupříkladu v mateřském mléce. Těch kanabinoidů je definováno přes sto, z nichž velká část má léčebný potenciál. Dokonce v případě určitých onemocnění, jak ukazují některé studie, je vhodnější použít konopí takzvané technické.

Co to je CBD?

Jedná se o mediálně profláknutý nepsychoaktivní (a tedy legální) kanabidiol CBD. Má velmi léčivý potenciál, ovšem platí zde jedno pravidlo: kanabinoidy nejlépe fungují v synergitě! To znamená, jsou-li zastoupeny ve své široké škále a jsou-li přírodního původu.

Jaké konopí je tedy nejúčinnější?

Dle mého názoru je to konopí ve své nejpřirozenější formě se zastoupením všech kanabinoidů v přirozených poměrech. Prostě konopí, jak ho zná sluneční světlo. Ani okleštěné povolené odrůdy, ani ty přešlechtěné s obsahem psychoaktivního THC vyhnaným do co nejvyšší koncentrace. Je to totiž na úkor jiných kanabinoidů, jež mají co nabídnout. To se ale bavíme o léčivech.

Srdcem napřed

A když přejdeme na kosmetiku?

Přejdeme-li na vnější péči o pokožku či na běžné potraviny z konopí, nevidím žádný problém ve využití o THC okleštěných „technických“ odrůd. Z tohoto pohledu je totiž zajímavý například obsah a poměr nenasycených mastných kyselin a dalších látek.

Kde konopí pěstujete a kdo se o něj stará?

Konopí pěstujeme v krásném prostředí Porty Bohemicy u Labe. Starám se o něj já s mou rodinou a několika přáteli, kteří nám fandí. Jde tedy o velmi srdcovou záležitost a věřím, že je to na našich stoprocentních přírodních produktech znát. Část konopí nebo jeho části také nakupujeme, ale vždy pouze české a od dodavatelů, kteří to cítí stejně jako my a jdou do toho srdcem napřed. Láska k naší práci nám pak nedovolí používat na pole glyfosát a jiné blbosti, co nám ničí naši vodu a matičku Zemi.

Probíhá celý proces výroby kosmetiky ručně?

Ano, pokud přimhouříme oči nad sporákem a ručním mixérem. Pokud bychom přimhouřili oči i nad lisem na konopný olej a loupačkou na semínka, jde o kompletně ruční záležitost od zasetí semínka až po nalepení finální etikety na hotový výrobek. Je to řehole, pot a dřina. A finančně se to moc nevyplatí.

A proč to tedy děláte?

Ten, kdo někdy zabořil ruce do hlíny, něco vypěstoval, přičichl k tomu, něco z toho vyrobil a někdo jiný to docenil, odpověď zná. Těžko jinak vysvětlovat. A naši zákazníci nás motivují krásnými zpětnými vazbami.

Živá kosmetika

Jaké obsahuje kosmetika konzervanty a emulgátory?

Obsahuje E..., E..., a E... Ale ne, Delibutus neobsahuje žádná éčka! Kromě přirozeně se vyskytujícího vitaminu E v olejích, jsou naše výrobky stoprocentně přírodní a bezvodé. Tedy bez chemky, tu my neradi a jsme v tom radikální. A naši zákazníci to doceňují. Emulgátory nepoužíváme, naše know-how spočívá především v tom, jak jsme se naučili pracovat s oleji, abychom dosáhli solidních konzistencí a stability výrobku. Zkrátka patláma paprťála a nakonec se dobereme vývojem požadovaného skvělého výsledku. Díky za to patří našim zaměstnancům, kteří se nebojí experimentovat.

Jak dlouho vydrží kosmetika čerstvá?

Exspirace je u našich výrobků dvanáct měsíců. To nás trošku diskvalifikuje z obchodních řetězců, které vyžadují většinou dvacet čtyři a více měsíční trvanlivost. Toho nelze dosáhnout bez konzervantů. Holt nás nenajdete v Kauflandu a my nebudeme jezdit na konopné pole sportovním Mercedesem, ale autem, co je natřené štětkou a jmenuje se Šnekašpek.

V čem je konopná kosmetika jedinečná?

Pokud bych měl vyzdvihnout jen jednu věc na konopí, je to obsah nenasycených mastných kyselin. Nevím o plodině, která by měla optimálnější poměr Omega 3-6-9 pro lidské tělo.

Pro koho je kosmetika Delibutus určená a komu spíše vyhovovat nebude?

Je určená všem. Vyhovovat nebude tomu, kdo je zvyklý si kupovat nejlevnější kosmetiku v regálech supermarketů, či naopak luxusní kosmetiku ve smyslu vůně a marketingové načančanosti. I když i takoví zákazníci u nás někdy končí. Jsou překvapeni výsledkem, mnohdy i se zdravotními benefity jako odstranění dlouhodobých kožních problémů od akné hormonálního původu až po bércové vředy.

Konopná mast na lysinu past

S jakými produkty jste začali a na základě čeho jste pak sortiment rozšiřovali?

Konopná mast, na lysinu past! Konopná mast byla první, je to takový širokospektrální produkt, kterým můžete ošetřit spáleninu od žehličky, akné, suché ruce, opruzené dítě či zpruzelého dědu. Sortiment jsme rozšiřovali na základě vlastních potřeb a osobní komunikace s našimi zákazníky, přáteli, rodinou, lékaři, produktovými manažery našich partnerů, psy, ale třeba i ovcemi. Krásně se jim po tom hojí paznehty.

Kde vznikl nápad přidat do konopné kosmetiky matcha čaj? Jaké se v těchto produktech spojily přednosti?

Zavolal Petr Patočka, významný distributor bio matcha čaje z Japonska, zda bychom mu uměli navrhnout a vyrobit řadu naprosto přírodní kosmetiky s obsahem čaje matcha, že dovážet japonskou kosmetiku nedává ekonomicky smysl. Sešli jsme se bosí na konopném poli, pokecali o životě, o holkách, o Japonsku, a za nějaký čas jsme vyvinuli, myslím velmi povedené a v ČR jedinečné, výrobky. Prý jsou lepší, než ty japonské.

Zelená pro matcha čaj

Jaké má konopná kosmetika s matcha čajem účinky?

Nejdřív jsme moc nevěděli, co od matcha čaje na pokožce čekat. Já osobně jsem byl trochu skeptický. Reakce od testerů mne ale velmi rychle vyvedly z omylu. Dostanou se k nám občas informace, že některé luxusní pražské salony používají naše Matcha Anti Age sérum tak, že zákaznicím pár kapek naemulgují do vodního krému a prodávají jako superdrahou kosmetiku na míru. Jak konopí, tak matcha, jsou velmi dobrými pomocníky v boji proti volným radikálům, a tedy stárnutí pokožky a působí také protizánětlivě, antisepticky.

Jak moc je pro vás důležitá vůně produktu? Nahlížíte na kosmetiku i aromaterapeuticky?

Vůně produktu je pro nás důležitá do té míry, zda má daný esenciální olej nějaký zdravotní benefit. Účinky konzultujeme s aromaterapeuty.

Ceny vašich produktů se stále drží na nižší úrovni, netrpí tím trochu vaše značka?

My jsme hrozní lidumilové. Ať raději trpí značka, než lidi. Prodávat kvalitu za hodně peněz zvládne kdekdo, ale prodávat kvalitu za dostupné ceny, do toho se leckomu nechce. Jak jsem již zmiňoval, my děláme všechno blbě, ale ono to funguje.

Co znamená Delibutus?

Ve staroseverozápadočeštině to znamená „Krtečkovy kalhotky s granko puntíky“. Latinsky to znamená „natírat se, mazat se“.