Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

“MASKNÉ” je nový typ akné - péče o pleť v době rouškové

Žena s rouškou posetou kytkami zdroj: Shutterstock.com

Už nějaký čas je nošení roušek případně respirátorů nezbytnou součástí našich každodenních životů. Mnozí si z roušky udělali módní doplněk, který jim ladí s outfitem, aby si tuto povinnost trochu zpříjemnili. Rouška nás a naše okolí sice chrání před viry a šířením onemocnění covid-19, nicméně její dlouhodobé nošení s sebou nese nepříjemné následky. V důsledku zvlhnutí obličeje pod rouškou dochází k podráždění pleti a vzniku pupínků na tváři i u těch, kteří na akné nikdy netrpěli. Tento fenomén současnosti už si získal i svůj odborný název - maskné

Co znamená maskné?

Termín maskné je sloučeninou dvou anglických slov mask - rouška a acne - překvapivě akné. Krásně tak vystihuje celou podstatu problému. Jde tedy o mechanické akné/vyrážky, způsobené dlouhodobým nošením roušek. 

Kde se maskné vyskytuje nejčastěji?

Nepříjemné kožní problémy, podráždění a nežádoucí pupínky se objevují zejména v okolí úst, čelistí, na bradě či tvářích - zkrátka na místech, která zakrýváme látkovou nebo jednorázovou rouškou. 

Maskné si nevybírá. Dokáže potrápit každého napříč věkem i pohlavím a může se týkat všech typů pleti. Lidé s citlivou či problematickou pletí jsou k jeho vzniku samozřejmě náchylnější.

Proč vzniká?

Příčinou vzniku maskné je hned několik faktorů:

  • Zvýšená vlhkost pod rouškou
  • Vyšší teplota pod rouškou
  • Neustálé mechanické tření látky o pokožku (mechanické akné)
  • Vyšší produkce kožního mazu
  • Make-up (ten problém ještě zhoršuje)

Kombinace všech těchto aspektů dohromady tvoří ideální prostředí pro tvorbu pupínků. V uzavřeném teplém a vlhkém prostředí se pokožka více mastí a vytváří tak živnou půdu pro bakterie. Ty v kombinaci s mechanickým třením snadněji pronikají do pokožky, kde postupně dochází k zanášení pórů, vzniku černých teček a různě závažným aknózním stavům.

Jak vzniku maskné předcházet?

Vybírejte roušky z lehkých a prodyšných materiálů jako je 100% bavlna, hedvábí nebo satén. Nezapomeňte je po každém použití vyvařit a před nasazením se doporučuje roušku ještě přežehlit horkou párou. V případě, že nosíte papírové roušky, pravidelně je vyměňujte. Vždy se vyplatí u sebe mít nějaké náhradní. V neposlední řadě nezapomínejte na důkladnou péči o pleť vhodnými přípravky

Jak správně pečovat o pleť pod rouškou?

1.ČISTIT, ČISTIT A ZASE ČISTIT

Základem je opravdu důsledná každodenní péče a čištění pleti je v tomto případě naprosto zásadní. I když jste možná doma na home office a nemusíte se denně líčit, je zapotřebí pleť každý den ráno i večer zodpovědně vyčistit a zbavit ji mazu, potu, prachu a dalších nečistot, které během dne ulpívají v pórech. 

Ráno stačí omýt obličej vlažnou vodou (nikdy ne příliš teplou ani příliš studenou) případně ještě čisticím olejem pro problematickou pleť.  

Večer buďte v očistné péči ještě důkladnější. Sáhněte po vhodném čistícím gelu nebo mléku a nezapomeňte na tonikum (Tip: VYROVNÁVACÍ BYLINNÉ TONIKUM BIO / PRO PROBLEMATICKOU PLEŤ). 

Do své čisticí rutiny také zařaďte pravidelnou exfoliaci pokožky neboli peeling, kterým odstraníte odumřelé kožní buňky a vaše pokožka tak bude moci lépe a rychleji regenerovat

2.DEJTE PLETI NAPÍT

Po očištění pleti aplikujte lehké hydratačné krémy nebo séra. Pozor, hutné krémy mohou ucpávat póry a podporovat tvorbu mazu. 

Velice účinným, a v poslední době i značně oblíbeným, prostředkem v boji proti akné a problematické pleti vůbec jsou produkty na bázi CBD - jde o zklidňující a protizánětlivou látku poskytující okamžitou úlevu problematické pleti.

Právě dostatečná hydratace pleti podporuje ochrannou kožní bariéru jakožto spolehlivý štít proti bakteriím, špíně a dalším nečistotám.

3.POZOR NA MAKE-UP

Pokud chcete maskné vyléčit nebo se mu zcela vyvarovat, zapomeňte chvíli na líčidla nebo je aspoň eliminujte a dejte pleti na čas odpočinout. 

Nechte ji dýchat. Pod rouškou stejně není vidět, eventuálně zamaskujte nedokonalosti přírodním korektorem nebo lehkým BB krémem a zaměřte se o to víc na líčení očí, kterému je nynější situace nakloněná.