Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Naučte se pečovat o oční okolí

Naučte se pečovat o oční okolí Pokožka kolem očí stárne jako první.
Karolína Kinclová
4,6 5
25

Naučte se pečovat o oční okolí zdroj: unsplash.com

Pokud jste se už někomu podívali upřímně do očí, možná jste pocítili jakousi hloubku. Jako kdybyste najednou dohlédli někam dál, kam člověk běžně nedohlédne. Najednou cítíte celý vesmír. “Oči okna do duše,” říká se… Něco na tom bude. Přimět své okolí, aby vás opravdu vidělo, takoví jací jste, nemusí být jen tak. A jsou to hlavně ženy, které touží po tom být viděny a milovány takové, jaké ve skutečnosti jsou. Udělají pro to cokoliv, a jsou to právě oči, na které velmi často upozorňují.

Však kolik žen znáte, co se sice “nelíčí”, ovšem alespoň tu řasenku - tu si vždycky nanesou. Mnoho mladých dívek dnes, které nepodlehly mainstreamovému “heavy” make-upu, si nakreslí přinejmenším linku a řasy. Zdá se, že oči jsou prostě minimum a priorita čísla jedna, na které ženy rády upozorní. Však předtím, než se s někým seznámí, velmi často proběhne onen oční kontakt. O ženách se sice říká, že mají rády krásné věci, ale to stejné platí o mužích a i muži se rádi podívají na krásnou ženu. :)

Upozornit na své oči nemusíte jen líčením, ono totiž kruhy pod očima, otoky, hluboké vrásky, vysušená pokožka, převislá víčka, prořídlé řasy nebo mílie nejsou úplně ten správný druh upozornění. Pokožka sice chátrá s věkem, ale včasná péče může její ochabování zpomalit. Zvláště pak s péčí o oční okolí bychom neměli otálet, neboť kůže kolem očí je nejcitlivější částí a také tou nejtenčí, proto právě zde se stáří projevuje jako první. Pokožka kolem očí má výrazně méně mazových a potních žláz, pleť se tak jeví jako sušší a mnohem rychleji ztrácí svoji pružnost.

Stavba kůže a její funkce

Kůže je největší lidský orgán a může vážit až 4,5 kg bez podkožního tuku. Zastává mnoho funkcí, bez kterých bychom nepřežili - například chrání všechny naše další orgány před působením vnějších vlivů, vylučuje skrze sebe škodlivé látky. Kůže je také první orgán, který vysílá do mozku signály, že jsme se poranili nebo je nám zima. Zkrátka dělá pro nás hodně, a stejně jako pečujeme třeba o své svaly sportem a vhodnou výživou, zuby každodenním čištěním nebo vlasy pravidelným stříháním, měli bychom stejnou pozornost věnovat i kůži.

Kůže se skládá ze tří vrstev:

  1. Pokožka neboli epidermis. Její nejsvrchnější část pravidelně odumírá a odlupuje se, následně je nahrazena novými buňkami. V těchto buňkách najdeme keratin (bílkovinu), která dělá pokožku nepropustnou pro vodu. Tato část kůže také obsahuje pigment melanin, který nás chrání před UV zářením.
  2. Škára neboli dermis. Zde najdeme uctívaný kolagen a elastin (konkrétně kolagenní a elastická vlákna), které s věkem ubývají. Také zde bydlí nervy, mazové a potní žlázy.
  3. Podkoží neboli hypodermis. V podkožním vazivu je jednoduše řečeno tuk, který dodává pleti ten mladistvý, “šťavnatý” vzhled. Navíc podepírá škáru i pokožku, a tím zpomaluje vznik vrásek. Proto těm, kteří mají větší zásoby tuku ve svém podkoží, kůže pomaleji stárne - alespoň k něčemu je ten tuk dobrý. ;)
Související produkt
Obnovující oční krém, Youth Defence 15 ml
MOSSA / 393 Kč
Obnovující oční krém s extraktem z ostružiny pečuje o jemnou pokožku očního okolí. Rychle se vstřebává, vyživuje a intenzivně hydratuje. 
Detail produktu

Kroky ke správné péči o pleť kolem očí

Kroky ke správné péči o pokožku zdroj: unsplash.com

Pokud již máte představu o tom, jak kůže pod drobnohledem vypadá, bude pro vás snadnější odhadnout, co vaše pleť aktuálně potřebuje.

Látky nevhodné pro oční okolí

Nezapomínejte ovšem, že kůže kolem očí patří k té nejcitlivější, nemusí se proto dobře snést s éterickými oleji jakožto alergeny. Ani alkohol jí nutně neudělá dobře, proto i jemu se při výběru očního krému či jiných konzistencí vyhněte. Ropné látky snad nemusíme zmiňovat vůbec - vytváří na povrchu kůže nepropustný film, pokožka tak nedýchá, zapomíná na své přirozené funkce a chátrá.

Látky vhodné pro oční okolí

Stejně tak, jako se dobré vyhnout se některým složkám, je také ku prospěchu zaměřit se na pár hvězd v přírodní kosmetice.

  • Aloe vera je prostě hitparádou na kosmetickém poli. Suchou pleť zvláčňuje, povadlou vypíná, poškozenou regeneruje, nateklou ochlazuje a zklidňuje, nemocnou hojí. A nejen to!
  • Skvalen není tak známý, ale jeho účinky jsou více než vítané pro oční okolí. Získává se z rostlinných olejů, funguje jako antioxidant (chrání před vnějšími vlivy) a posiluje ochranu před UV zářením (velká část vrásek je způsobena nadměrným vystavováním se slunci).
  • Avokádový olej též chrání před UV paprsky, navíc je bohatý na výživné vitaminy, které pokožku očního okolí udržují mladistvou, vitální a pružnou.

Odličujte jemně, ale důsledně

Je mnoho přípravků, kterými se lze odlíčit. Oční okolí může být ovšem příliš citlivé na mnoho z nich, proto raději vybírejte jemnější konzistence se šetrnějším složením. Nejvhodnějšími jsou odličovací mléka, které pleť kolem očí nevysuší, ale ani nezmastí. Pokud patříte spíše k suším typům, sáhněte po odličovacích olejích, použít můžete i čistý kokosový, olivový či avokádový olej. Odlíčení oleji je snad nejšetrnější variantou, která přímo pečuje o pokožku okolo očí a rozhodně ji nevysouší. Odličovací pěny mají často tendence značně zbavovat i mazu, proto nezapomínejte se po odlíčení a vyčištění pleti důkladně namazat, aby kolagenní a elastická vlákna zůstala při své síle.

Ať už se odličujete s kosmetickými tampónky nebo pomocí prstů, vždy si oční okolí odličujte směrem do středu obličeje, tedy proti směru vrásek. Ať už vrásky již máte nebo ne, touto “masáží” zpomalujete (nebo téměř zastavujete) jejich vznik či jejich prohloubení, které se v pozdějším věku může přeměnit až do kožních převisů.

Včasná péče o oční okolí

Již po 20. roku života se začíná na pleti projevovat ztráta hydratace, totéž platí i pro oční okolí. Proto není zbytečné zahájit působení pozornosti také oční okolí, byť vrásky jsou možná zatím v nedohlednu. Čím dříve začnete do pokožky i škáry vysílat potřebné živiny, udrží si své přirozené funkce poměrně déle, můžete tak vrásky oddálit o dobrých pár let, ne-li celé desetiletí. Důslednou péčí v případě již vzniklých vrásek tak zabrání jejich prohlubování. Kolem 40. roku života pleť začíná lehce pokulhávat ve svých funkcích, ale vhodnou péčí jí je můžete připomenout. Do 40 let si vystačíte s lehčími fluidy či krémy, které jsou spíše hydratační. Po 40 letech již neváhejte zařadit přípravky s více regeneračnimi složkami, zapojit můžete i hydroláty nebo séra, ktére pokožku připraví na výživný olej či krém.

V jakémkoliv věku však platí pravidlo - přes den pleť chránit, v noci regenerovat.

Tedy na den volte lehčí konzistence s antioxidačními účinky, na noc hutnější konzistence s vyživujícími a obnovujícími účinky. Samozřejmě ani nezapomínejte na dostatečný spánek a pitný režim. Projasněné oční okolí bez kruhů pod očima - takový pohled zachytne každý! :)