zdroj: unsplash.com
Která žena by nechtěla být věčně mladá? Jsme neustále masírovány kultem mládí. Působí to na nás ze všech stran. Jenže ono to nejde vypadat stále mladě, pokud nechceme být v padesáti karikaturou sebe samotné. Ale lze stárnout s grácií a taky určitými fígly lze nad neúprosným tokem času vyzrát. A o tom by měl být i tento článek. O kosmetických fíglech.
Anti-age je silné zaklínadlo na poli kosmetickém a je tak trochu i něčím tajemným. Mystickým slovíčkem, kterým se ohání kosmetické firmy na popiskách svých produktů, ale vlastně ani pořádně nevíme, jak to vlastně funguje. Často si říkáme, když je to teda “anti-age” = proti věku, tak to bude omlazovat. Jak ale zjistíme, co opravdu funguje a co je jen chemie v líbivém obale?
Hned na začátek mám tak trochu špatnou zprávu. Pokud byste si chtěly koupit dlouhodobý facelift v kelímku, tak to bohužel není možné. Spousta firem si patentuje zázračnou chemiky vyprodukovanou omlazovací ingredienci ve svém krému, ale málokdy něco stojí jen na jediné zázračné formulce. Elixír mládí už míchali mudrci na dvoře Rudolfa II. a výsledkem bylo spíše leštidlo na parkety nebo hodně silné opium. Což sice taky může fungovat, ale jaksi ne tak, jak bychom si přály.
Ale nevěšte hlavu! Mám taky dobrou zprávu. Je totiž pár pravidel, díky kterým nebude naše pleť stárnout tak rychle, a příjemnou odměnou za zvýšenou péči nám bude svěží pleť. A s tím vším nám pomůže příroda, moudrá to rádkyně, protože její dary určitě zázračné jsou. Jen je musíme umět dobře použít a zkombinovat.
Hydratace, hydratace, hydratace!
Voda je život, voda je základ. A voda je taky mládí. V mládí je pleť přirozeně šťavnatá, zavodněná. Voda v pleti s věkem bohužel ubývá a pleť už není tak pružná, má velké sklony k vysušování. A proto většina majitelek pokročilejší pleti má pleť suchou.
Nejčastější je asi druh pleti smíšené, kdy suché jsou především tváře a T-zóna se mastí více. Ať máme pleť jakoukoliv (i mastnou), s věkem jí musíme důsledně poskytovat hydrataci a mnohem více, než jsme byly zvyklé v mládí. Každý prohřešek je hned vidět. Špatný pitný režim, špatné stravovací návyky a nedostatečná hydratační péče systematicky prohlubují vrásky. Ideální je používat ke svému oblíbenému krému i nějaké to hydratační sérum.
Výživa
Naše pleť je prostě náročnější ve všech ohledech. V mládí nepotřebovala takovou výživu, všechno bylo samozřejmé a přirozené, regenerace byla rychlá. Dnes s námi pleť hraje hru: že nevíš, co bych chtěla? A samozřejmě to většinou nevíme. Pleť reaguje mnohem více na vnější vlivy, kterými jsou například změna ročního období, hormonální výkyvy, stres a my musíme být pořád ve střehu, abychom ji dobře nakrmily.
Je to jako s tělem. Je potřeba hlídat, aby se pleti dostalo voda, dostatek vitaminů a minerálů. Nejde o to jenom “mastit”, základ tkví ve výživě. Existuje spousta přírodních složek, které pleti mohou poskytnout to, co potřebuje. Dnes řeknu jen jedno klíčové slovo - antioxidanty. Vitamin A, E, C - jak do těla, tak i na pleť. Tato tři písmenka jsou základní "abecedou" anti-age péče.
Ochrana před sluncem
Je zvláštní, že ani touha vypadat mladší nás nedonutí vzdát se opálené pleti. A přitom nechráněná pleť před sluncem stárne nepoměrně rychleji než ta chráněná. Ochranný faktor je totiž superhvězda v anti-agingu. A nemluvíme jen o létě či pobytu na horách, ale o celoroční ochraně.
Ano, vím, světlá pleť není tak sexy jako ta krásně opálená, ale je to naše nejúčinnější obrana proti vráskám, pigmentovým skvrnám a ztrátě pevnosti. Zde se kompromisy skutečně nevyplácí. Poškození kůže sluncem způsobuje, že se vnější vrstva kůže stává hrubší. Buď budete opálené, nebo budete vypadat svěže. Samozřejmě mluvím o širokospektrální ochraně proti slunečnímu záření SPF 15 a vyšším. Dnes už se dají koupit kvalitní krémy s ochranným faktorem a často mívají ochranný faktor i make-upy. S rostoucím věkem vskutku není radno sluníčko podceniti.
Obrušujte!
Neboli používejte exfolianty čili peelingy. Peeling dokáže odstranit nánosy mrtvých, zhuštěných kožních buněk, které způsobují, že je pleť drsná, nerovná, vrásčitá a suchá. Ideální jsou exfolianty s tzv. AHA a BHA kyselinami. AHA je kyselina glykolová - glycolic acid nebo kyselina mléčná - lactic acid. BHA je kyselina salicylová - salycil acid.
Ať už používáme výrobek s AHA (alfa-hydroxy-acid) nebo BHA - obě jsou mimořádně užitečné pro normální, mastnou a smíšenou pleť. Kyseliny totiž odstraňují vnější vrstvu odumřelých kožních buněk, což umožňuje těm zdravějším buňkám, aby se dostaly na povrch a vyhladily ho, čímž eliminují pomačkání kůže. Pokud máte ale zároveň citlivou a suchou pleť, musíte být na peeling velmi opatrná. V tomto případě je potřeba používat velmi šetrné a něžné peelingy. V četnosti jednou, maximálně dvakrát za měsíc.