Nebojte se věku: Zlatá pravidla anti-age

4,5 5
33

Nebojte se věku: Zlatá pravidla anti-agezdroj: unsplash.com

Dnes pro vás mám nový seriál pro všechny starší a pokročilé. Která žena by nechtěla být věčně mladá. Jsme masírovány kultem mládí ze všech stran a ten na nás vyvíjí tlak, abychom vypadaly stále mladě. Jenže ono to nejde vypadat stále mladě, pokud nechceme být v padesáti svou vlastní karikaturou. Ale lze stárnout s grácií a taky určitými fígly lze nad věkem vyzrát. A o tom by tento seriál měl být. O kosmetických fíglech.

Anti-age je silné zaklínadlo na poli kosmetickém a je tak trochu i něčím tajemným, čím se ohání kosmetické firmy na popiskách svých produktů, ale vlastně ani pořádně nevíme, jak to funguje. Často si říkáme, když je to teda “anti-age” = proti věku, tak to bude omlazovat. V tomto seriálu si budeme povídat o tom, jak to opravdu funguje. Co může pomoci a co ne. Které produkty jsou lepší než ostatní.

Hned na začátek mám tak trochu špatnou zprávu. Pokud byste si chtěly koupit dlouhodobý facelift v kelímku, tak to bohužel není možné. Spousta firem si patentuje zázračnou chemiky vyprodukovanou omlazovací ingredienci ve svém krému, ale málokdy něco stojí jen na jediné zázračné formulce. Elixír mládí už míchali mudrci na dvoře Rudolfa II. a výsledkem bylo spíše leštidlo na parkety nebo hodně silné opium. Což sice taky může fungovat, ale jaksi ne tak, jak bychom si přály.

Ale nevěšte hlavu! Mám taky dobrou zprávu. Je totiž pár pravidel, díky kterým nebude naše pleť stárnout tak rychle, a příjemnou odměnou za zvýšenou péči nám bude svěží pleť. A s tím vším nám pomůže příroda, moudrá to rádkyně, protože její dary určitě zázračné jsou. Jen je musíme umět dobře použít a zkombinovat.

Hydratace, hydratace, hydratace!

Voda je život, voda je základ. A voda je taky mládí. V mládí je pleť přirozeně šťavnatá, zavodněná. Voda v pleti s věkem bohužel ubývá a pleť už není tak pružná, má velké sklony k vysušování. A proto většina majitelek pokročilejší pleti má pleť suchou. Nejčastější je asi druh pleti smíšené, kdy suché jsou především tváře a T-zóna se mastí více. Ať máme pleť jakoukoliv (i mastnou), s věkem jí musíme důsledně poskytovat hydrataci a mnohem více, než jsme byly zvyklé v mládí. Každý prohřešek je hned vidět, špatný pitný režim, špatné stravovací návyky a nedostatečná hydratační péče systematicky prohlubují vrásky. Ideální je používat ke svému oblíbenému krému i nějaké to hydratační sérum.

Výživa

Naše pleť je prostě náročnější ve všech ohledech. V mládí nepotřebovala takovou výživu, všechno bylo samozřejmé a přirozené, regenerace byla rychlá. Dnes s námi pleť hraje hru: že nevíš, co bych chtěla? A samozřejmě to většinou nevíme, pleť reaguje mnohem více na vnější vlivy, na změnu ročního období, na hormonální výkyvy, stres a my musíme být pořád ve střehu, abychom ji dobře nakrmily. Proto bude jeden z dalších dílů o tom, co vlastně má obsahovat správný anti-age krém. Je to jako s tělem, spoustu vody, spoustu vitaminů, minerálů. Nejde o to jenom “mastit”, jde o to vyživit. Existuje spousta přírodních složek, které pleti mohou poskytnout to, co potřebuje. Dnes řeknu jen jedno klíčové slovo - antioxidanty. Vitamin A, E, C - jak do těla, tak na pleť, to je základ anti-age péče.

Ochrana před sluncem

Je zvláštní, že ani touha vypadat mladší nás nedonutí vzdát se opálené pleti. A přitom nechráněná pleť před sluncem stárne nepoměrně rychleji než ta chráněná. Ochranný faktor je totiž superhvězda v anti-agingu. A nemluvíme jen o létě či pobytu na horách, ale o celoroční ochraně.

Ano, vím, světlá pleť není tak sexy jako ta krásně opálená, ale je to naše nejúčinnější obrana proti vráskám, pigmentovým skvrnám a ztrátě pevnosti. Zde se kompromisy nevyplatí. Poškození kůže sluncem způsobuje, že se vnější vrstva kůže stává hrubší. Buď budete opálené, nebo budete vypadat svěže. Samozřejmě mluvím o širokospektrální ochraně proti slunečnímu záření SPF 15 a vyšším. Dnes už se dají koupit kvalitní krémy s ochranným faktorem a často mívají ochranný faktor i make-upy. S věkem není radno sluníčko podceňovat.

Obrušujte!

Neboli používejte exfolianty čili peelingy. Peeling dokáže odstranit nánosy mrtvých, zhuštěných kožních buněk, které způsobují, že je pleť drsná, nerovná, vrásčitá a suchá. Ideální jsou exfolianty s tzv. AHA a BHA kyselinami. AHA je kyselina glykolová - glycolic acid nebo kyselina mléčná - lactic acid. BHA je kyselina salicylová - salycil acid.

Ať už používáme výrobek s AHA (alfa-hydroxy-acid) nebo BHA - obě jsou mimořádně užitečné pro normální, mastnou a smíšenou pleť. Kyseliny totiž odstraňují vnější vrstvu odumřelých kožních buněk, což umožňuje těm zdravějším buňkám, aby se dostaly na povrch a vyhladily ho, čímž eliminují pomačkání kůže. Pokud máte ale zároveň citlivou a suchou pleť, musíte být na peeling velmi opatrná, je třeba používat velmi šetrné něžné peelingy, a to jednou, maximálně dvakrát za měsíc.

Jak se vám článek líbil?