Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Růže nejen na Valentýna

Růže nejen na Valentýna Růže má v kosmetice tisíc podob stejně jako láska v životě.
Marcela Fröhlichová
4,0 5
5

Růže nejen na Valentýna zdroj: pixabay.com

Není asi žena, kterou by nepotěšila růže v jakýkoliv den, natož v den svatého Valentýna. Ale pojďme si tentokrát říct něco o tom, jak oslavit každý den s růžovou péčí. Účinky královny květin využívají ženy pro krásu už po tisíciletí. A není divu. Tato nádherná květina zároveň propůjčuje svou krásu i naší pleti. Růže je nejčastější ingrediencí při výrobě parfémů, ale má také skvělé účinky na pokožku, tělo i mysl.

Při výrobě přírodní kosmetiky se využívají okvětní lístky růží, z kterých se parní destilací či macerací vyrábí růžová voda. Z růžových květů se také vyrábí vzácný růžový olej, na jehož výrobu jsou potřeba tuny čerstvých okvětních plátků. Nejčastěji se používá druh růže damašská Rosa Damascena. Nemůžeme opominout ani olej ze šípků růže mošusové (Rosa Moschata). Nevyužívají se ale jen okvětní plátky nebo plody, i z listů se vyrábí extrakt, který má antibakteriální účinky a najdeme ho ve složení kosmetických produktů, např. v deodorantu jako Rosa Moschata Leaf Extract.

Jaké jsou vlastně účinky růže? Především je ceněna pro svůj anti-age efekt, který je způsoben vysokým obsahem antioxidantů - vitaminu A (Retinolu), C a E. Díky těmto vitaminům pleť dobře regeneruje a neztrácí elasticitu a zpomaluje tak účinky stárnutí. Olej z růže obsahuje velké množství mastných kyselin, které mají silné hojivé a regenerační účinky i na jizvy a poškozenou pleť. Ideální je používat šípkový olej na noc místo krému, pleť je pak velmi dobře hydratovaná a vyživená. Olej se velice dobře vstřebává do kůže a nezanechává mastný film, je velmi vhodný i pro suchou a citlivou pleť a ekzémy.

Takže ať už budete slavit Valentýna nebo ne, růžovou péči si můžete dopřát kdykoliv a v mnoha podobách. Růži najdete jako součást pleťových krémů, ve formě oleje na pleť, tělo či do koupele, růžové vody, přírodního parfému či deodorantu.