zdroj: Shutterstock
Jestli jste pozorně četli náš článek Jak na péči o pleť v zimě, bude pro vás dnešní povídání příjemným “doplňkem” k vaší pleťové rutinně. Pokud jste ale v zimě dali vaší pleti zabrat, může být tento článek pro vás “skin saver”. Povíme si totiž, podle čeho a jak vybrat vhodnou pleťovou masku a jak často ji používat.
Pleťové masky jsou účinným a cíleným pomocníkem, kterého používáme pravidelně nebo když potřebujeme okamžitý efekt, třeba před plesem nebo před svatebním dnem. Navíc můžeme vybírat dle účelu, tedy toho, co přesně od masky očekáváme a následně i podle způsobu nanášení.
Nejprve tedy účel – zde je nejlepší položit si následující otázky:
- Jaký typ pleti nejspíše mám? (Normální – suchá – dehydratovaná atp.)
- S čím chci, aby mi maska pomohla? (Hydratace – vyhlazení vrásek atp.)
Když už víme, co vlastně od masky chceme, vybíráme z následujících typů:
Čištění pleti
Masky určené k čištění pleti pomáhají vyčistit a stáhnout zanesené póry a zbavit pleť přebytečného mazu. Můžeme tak díky jejich vlastnostem pleti ulevit. Dobře fungují masky s jíly, ty doporučujeme zejména pro problematické a mastnější typy pleti.
Hydratace & výživa pleti
Hydratační masky jsou nejpraktičtějším a nejuniverzálnějším pomocníkem vůbec. KAŽDÝ typ pleti totiž potřebuje dostatek hydratace, ano, každý, dokonce i mastná pleť, čtete správně. Ať už máte jakýkoli typ pleti, hydratace je potřeba. Jakmile bude vaše pleť dehydratovaná, nemůže fungovat správně, začne se stahovat, přestane správně vylučovat nečistoty a my si tak zaděláváme na pořádný malér. Pokud vás naopak trápí pleť suchá, hydratační masku doporučujeme ještě o něco více.
Rozjasnění pleti
Rozjasňující účinky masky oceníme zejména po stresujícím a náročném týdnu, kdy naše pleť vypadá unaveně a bez šťávy. Zde se zaměřujeme na masky s vitamíny, antioxidanty a kyselinou hyaluronovou, která nám pomáhá udržet vodu v pleti (ale pozor – kyselina sama nehydratuje!). Tyto masky doporučujeme zejména tehdy, pokud vás čeká větší akce, jako třeba ples nebo váš svatební den a víte, že budete chtít vypadat odpočatě a mít správný základ pod líčení.
Regenerace & zklidnění
Zklidňující masky doporučujeme primárně těm z vás, které trápí citlivá a podrážděná pleť, s tou v průběhu zimy ale bojuje asi více z nás, i když jinak na citlivou pleť během roku netrpíme. Zde saháme po maskách s obsahem rostlinných olejů, vitamínů a aloe vera.
Masky podle způsobu nanášení
Jako u ostatních přípravků péče o pleť můžeme samozřejmě i u masek vybírat z více způsobů použití. Zde je to spíše otázkou pohodlí a toho, co komu vyhovuje spíš.
Omyvatelná maska
Konzistence stejná, možná trochu hutnější než u krému, nanáší se vždy dle pokynů výrobce. U tohoto typu může maska zůstat po celou dobu v krémové konzistenci nebo u jiných výrobců zase uschnout. V obou případech necháme masku působit dle pokynů výrobce, obecně to ale bývá 5-15 minut, následně masku vlažnou vodou opláchneme.
Textilní maska
Pohodlnější aplikací se vyznačují masky plátýnkové. Ty, jak název napovídá, obsahují masku v tekutější formě nasáklou v textílii, která bývá buď v jedno kuse, určeném pro celý obličej nebo ve dvou kusech, kdy jeden přijde na oční okolí a nos a druhý na spodní část obličeje. Zde bývá doba použití obvykle kolem 15 minut. Následně se maska sundá a přebytečný produkt se vmasírujeme do pleti. Novodobý sourozenec textilní masky jsou masky gelové, které jsou také buď v jednom kuse, nebo ve dvou na různé části obličeje.
Forma prášku
Některé masky jsou k dostání ve formě prášku, který při smíchání s vodou vytvoří pastu, kterou následně aplikujeme špachtličkou nebo štětcem či prsty na celý obličej. Zde necháme masku působit a následně opláchneme teplou vodou. Jakoukoli masku s jílem nikdy nenecháváme zaschnout! Jíl je skvělý čistič pleti a dobře absorbuje nečistoty pokud je vlhký. Jakmile uschne, může pleť vysušovat.
Velká výhoda práškových masek je ta, že si je můžeme doma jakkoli upravit. Místo vody je můžeme smíchat s oblíbeným hydrolátem, gelem z aloe vera, rostlinnými oleji nebo jinými aktivními látkami a vytvořit si tak vlastní unikátní recepturu.