Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arganové zlato pro pleť, pokožku i vlasy

Arganové zlato pro pleť, pokožku i vlasy Arganový olej je fenoménem a trendem současné péče o pleť i vlasy.
Hana Bartušková
5,0 5
3

Arganový olej zdroj: shutterstock.com

Arganový olej bývá nazýván jako marocké zlato. Marocké proto, že strom argánie, z jehož plodů je olej získáván, je geograficky rozšířen právě v Maroku a v dalších oblastech světa se nevyskytuje. Zlato proto, že svými výživnými vlastnostmi je jedním z nejúžasnějších olejů pro péči o vlasy i pokožku celého těla. A mimo jiné je arganový olej jedním z nejvýnosnějších marockých produktů určených k exportu... prostě něco jako rodinné zlato.

Arganový olej představuje nepřekonatelného pomocníka pro péči o pokožku, kterou revitalizuje, a napomáhá bojovat proti příznakům jejího stárnutí. Je vhodný pro suchou až přesušenou kůži, kterou obnovuje. Stejně tak prospívá suchým vlasům bez lesku a dodává vlasovému vláknu jemnost a hebkost. Mastnou a problematickou pokožku hydratuje a reguluje tvorbu kožního mazu. Čistý arganový olej je velmi vzácný a také drahý, ale při péči o pokožku i vlasy téměř nenahraditelný. A je zaslouženě fenoménem moderní péče o pleť a vlasy. Jeho jedinou nevýhodou je nepříliš líbivé aroma čistého arganového oleje… ale tak zase, co bychom pro krásu své pleti nevydržely.

Přejít na sekci článku:

5 věcí, které nevíte o arganovém oleji

Arganový olej zdroj: shutterstock.com

1 Arganový olej se získává pouze v Maroku. Důvodem je to, že stromy argánie patří mezi ohrožené druhy flóry a v současné době rostou pouze v Maroku. K životu potřebují prostředí polopouště a v minulosti byl strom argánie rozšířen po celé severní Africe, nyní jsou ovšem tyto stromy ohroženy a jsou dokonce pod ochranou UNESCO.

2 V Maroku patří arganový olej mezi tradiční suroviny používané v kosmetice i místní kuchyni. Stejně tak i metody získávání oleje jsou tradiční a jeden litr oleje vzniká lisováním za studena zhruba tři dny. Arganový olej také patří mezi nejdražší oleje, za litr zaplatíte zhruba desetkrát tolik co za olivový olej stejné kvality.

3 V poslední době se často mluví o arganové revoluci a je pravda, že kosmetické značky v uplynulé zhruba dekádě zařazují arganový olej stále častěji jako hlavní součástí vlasové i pleťové kosmetiky. Marocká vláda proto hodlá investovat do rozvoje arganového průmyslu, vysazuje nové stromy a podporuje arganové zemědělství.

4 V západoevropském světě se arganový olej tváří jako horká novinka a často se mluví o arganové explozi, ale jeho používání pro kosmetické účely v Maroku novinkou není. Arganový olej berberské ženy totiž využívají pro péči o vlasy a pokožku celého těla už dlouhá staletí.

5 Arganový olej je také tradiční součástí marocké kuchyně, je ceněný především pro své výživové vlastnosti a také jemnou oříškovou chuť. Obsahuje tokoferoly, karoten a esenciální mastné kyseliny, je také plný vitamínů a má výrazné antioxidační účinky.