zdroj: Unsplash
V záplavě všech moderních sprchových gelů, emulzí, čisticích pěn, tekutých mýdel v designových plastových obalech, kterými dekorujeme svou koupelnu, často opomíjíme starou dobrou klasiku, ze které všechny tyto trendy vzešly - tuhé mýdlo - asi nejtradičnější a nejstarší kosmetický produkt, který měl v koupelně své čestné místo už za generace našich rodičů, předtím prarodičů… a vaše babička vám jistě potvrdí, že tuhá mýdla často sloužila i k provonění věcí uložených ve skříni.
V dnešní době se na nás ze všech stran valí reklamy na nejrůznější mycí prostředky, které jsou zaručeně tím nejlepším pro péči o naši pokožku. Je tomu ale skutečně tak? Jsou všechny ty konvenční sprcháče a tekutá mýdla opravdu tak super? Nemyslím si.
Zasloužený boom zažívají klasická tuhá mýdla, resp. přírodní tuhá mýdla (protože není mýdlo jako mýdlo!), která jsou skvělým pomocníkem nejen při každodenní péči o pokožku celého těla, ale i obličeje. Co si budeme povídat, není nad to rozbalit papírovou krabičku a vyndat z ní tu voňavou krásu.
Tuhá mýdla totiž zdaleka nemusí být jen o nevzhledné kostce, která moc parády neudělá. Poctivá, ručně vyráběná přírodní mýdla jsou vymazlená! Hrají všemi tvary i barvami, nádherně voní a jsou obohacena o pečující přírodní složky a kůži dodávají množství hydratačních látek díky obsaženým přírodním olejům a másel. My se nyní seznámíme s aleppskými mýdly od značky Belina, která jsou synonymem k pojmu “čistě přírodní mýdlo”.
Kromě tradičních tuhých mýdel ale v jejich sortimentu naleznete i depilační pasty pro odstraňování nežádoucích chloupků. Jednu jsme za vás vyzkoušely na vlastní nohy, viz. recenze níže.
O značce
Tradiční allepská mýdla ze syrského města Aleppo jsou považována za nejstarší na světě. Jejich historie sahá ještě do období před Kristem.
Jsou vyráběna starým způsobem podle tradičních receptur jen z těch nejkvalitnějších surovin, mezi ty základní patří vavřínový a olivový olej.
A právě na výrobu těchto mýdel se již už od roku 1895 specializuje rodinná firma Belina.
K výrobě používají pouze základní vstupní suroviny - vavřínový a olivový olej - takže díky 100% přírodnímu složení mají mýdla výborné čisticí schopnosti, zásadité pH, nezatěžují ani nevysušují pokožku a jsou vhodná i pro tu nejcitlivější pleť, pro děti i seniory.
Navíc jsou obohacena o vitamín E, známý pro své antioxidační účinky.
Jak mýdla vyrábí?
Na východě je tradiční výroba mýdla nazývána jako “sabún ghár”. Ta spočívá ve smíchání olivového oleje s alkálií (silnou zásadou). Dříve jako alkálie sloužila kalcinovaná soda získávaná z rostliny “salsola kali”. Vzniklá směs se za intenzivního míchání ve velkých kotlích zahřívá na 200°C, tento proces nazýváme saponifikace. Následně se přidá vavřínový olej, opět se vše důkladně promíchá a nechá 24 hodin chladnout.
Vychladlá hmota se lije na podlahu, kde se rozválí na asi šesticentimetrovou vrstvu a má zelenou barvu. Opět se nechá 24 hodin uležet a následně se nakrájí na kostky, do kterých se vyrazí pečeť se jménem výrobce. Hotové mýdlo se nechá ještě minimálně šest měsíců zrát. Díky tomuto zrání a odpařování vody je výsledné mýdlo velice kvalitní.
Vyzkoušeno za vás:
BELINA TRADIČNÍ ALEPPSKÉ MÝDLO 16% 180 G
Pokud trpíte na citlivou, aknózní či ekzematickou pokožku, svěřte se do péče dokonalých aleppských mýdel s obsahem vavřínového a olivového oleje, které mají silné antibakteriální účinky.
Tato mýdla jsou vhodná pro všechny typy pokožky a tudíž pro celou rodinu včetně malých dětí.
Já jsem vyzkoušela 16% mýdlo - což znamená, že obsahuje 16 % vavřínového oleje (antibakteriální, hojivý) a 84 % olivového oleje (regenerace, výživa).
Mýdlo jsem vyzkoušela jak na mytí těla, tak na obličej, jelikož mám pleť se sklony k akné a uvítám cokoliv, co mi pomůže v boji proti nežádoucím pupínkům.
Pro své šetrné složení je doporučováno i na intimní hygienu a dokonce ho můžete použít místo šamponu, kdy působí proti tvorbě lupů. Je zkrátka dokonale univerzální a jeho čisté, přírodní složení si zaslouží každá pokožka.
Mýdlo má příjemnou jemnou vůni po vavřínu, nedráždí, nevysušuje, nezanáší póry a dlouho vydrží.
Jednoduchý, elegantní papírový přebal mýdlu sluší a určitě určitě nezklame ani jako milý dárek pro každého, kdo ocení kousek skutečné přírody.
Tradiční depilační cukrová pasta, Rose
Balení obsahuje depilační cukrovou pastu v tubě podobné zubní pastě, dlouhý textilní proužek o šířce asi 7 cm, který si ustřihnete tak dlouhý, jak vám vyhovuje a plastovou špachtličku.
Při aplikaci jsem postupovala dle přiloženého obrázkového návodu: tuba s depilační pastou se nejprve ponoří asi na 10 minut do nádoby s teplou vodou, aby pasta “povolila”.
Poté jsem na připravený kousek textilie pomocí bílé umělohmotné špachtličky rozetřela cukrovou pastu.
Takto připravený pásek jsem přilepila na požadované místo na noze a pořádně rukou uhladila, aby se k pastě přilepily všechny chloupky. Nakonec jsem pásek klasicky strhla proti směru růstu chloupků.
Nešetřete jako já a pasty naneste opravdu větší množství, protože mně se šetřílkovství napoprvé vymstilo a… výsledný efekt byl takřka nulový. Takže jsem aplikaci musela opakovat znovu, tentokrát s bohatou vrstvou pasty na tkanině.
Svědění ani zarudnutí pokožky se nedostavilo, nicméně nějaký zázračný depilační efekt také ne. Nebo depilační pastu prostě jen neumím používat. Což je pravděpodobnější. Jsem celoživotně zvyklá na žiletku. Je to pro mě nejpohodlnější, nejsnazší a nejrychlejší způsob. Také mě nebavilo neustále pastu nejprve nahřívat, nanášet na nastříhané kousky textilie… Jsem asi moc pohodlná.
Takže co z toho plyne? Jste-li zvyklá na depilační krémy/pasty, určitě vám tato přírodní alternativa přijde vhod. Já osobně zůstanu u staré dobré žiletky, se kterou můžu oholit nohy ať už chloupky povyrostly za den nebo za týden a ušetřím i čas ohledně přípravy okolo - stačí pěna na holení (když zrovna dojde, v klidu ji nahradí klasický sprcháč), šup šup a během dvou minut mám nohy zase jako samet.
Pečujte o svou pokožku s nejstaršími mýdly na světě: