Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čistá pleť půl krásy

Čistá pleť půl krásy Pokožka je funkčním orgánem našeho těla a její čistění má být efektivní, ale jemné.
Renata Ježková
4,9 5
7

Čistá pleť zdroj: shutterstock.com

Čištění pleti má zvláštní postavení. Skoro by se dalo říct, že existují dva tábory a nic mezi tím. Jeden zastává názor, že našim babičkám stačilo mýdlo a čistá voda a většina z nich vypadá dneska líp než kdejaká o dvě generace mladší hérečka, druhý tábor čistí stylem, že se jeden diví, že jim ještě něco z obličeje zbude - dvojí čištění, aha kyseliny, čistící masky, peelingy... Nicméně se dá vysledovat jistá zákonitost a sice to, že čím větší problémy s pletí dotyčná má, tím více čistí, patrně s vidinou, že když konečné dá pryč ten obličej, který se jí nelíbí, vykoukne nějaká uploadovaná verze.

Čistit pleť je samozřejmě potřeba. Většina z nás žije v poměrně znečištěném prostředí a/nebo používá makeup a je tudíž prospěšné to, co na pleť nepatří, vhodným způsobem odstranit. Nicméně nesmíme zapomenout na to, že pokožka není jen nějakým inertním obalem našeho těla - je to funkční orgán se spoustou unikátních schopností a jako k takovému k ní máme přistupovat. To znamená, že podpoříme to, co je prospěšné a pokusíme se minimalizovat škodlivé vlivy. Ale zrovna tak, jako si nerozeberete ledvinu, abyste ji pořádně vypucovali a ona byla zase jako nová, tak není žádný důvod toto provádět kůži.

Přejít na sekci článku:

Pěna, balzám nebo mléko?

Pěna, balzám nebo mléko zdroj: shutterstock.com

Kosmetických pomocníků na čištění pleti máme nepřeberné množství, až je občas těžké se v tom orientovat. Takže co používat, pokud chceme pleť rozumně čistit, aniž by nám slezl obličej? V první řadě je třeba si uvědomit, že ať máme pleť v jakémkoliv stavu, tak méně je vždy více. A to zejména v případě, že máme s pletí nějaký problém. Že bychom měli sáhnout primárně po produktech přírodních, bez agresivních pěnidel a jiných mňamek, to snad nemusíme zdůrazňovat, kdo se chce umývat jarem, je na špatné stránce.

Opravdu univerzální jsou čistící pěny a navíc máte pocit, že se umýváte šlehačkou, no neberte to. A to přirovnání není až tak od věci - tím, že obsahuje vzduch, tak si dáte na obličej menší množství aktivní mycí látky, než třeba v případě gelu. Takže je čištění velmi jemné a na rozdíl od gelů jsou vhodné i pro pleť suchou nebo citlivou. A pokud si vyberete pěnu od značky Mádara, bude navíc obohacená extrakty z růže, měsíčku a heřmánku, takže skutečně nešlápnete vedle.

Máte-li pocit, že je pěna pro vás příliš lehká a potřebujete čistit důkladněji (třeba v případě, že používáte makeup se silikony), zvolte čistící balzám nebo pleťové mléko. Čistící balzámy se momentálně těší velké popularitě pro svoji schopnost čistit opravdu důkladně, aniž by podráždily, ale jejich mastnější konzistence a složité smývání nemusí být každého šálek čaje. Proto značka Evolve přišla s balzámem, který si zachovává všechna pozitiva, ale smyjete ho bez problémů vodou stejně lehce jako gel. Neoprávněně opomíjenou klasikou je pak pleťové mléko, které díky krémové konzistenci rozpustí nečistoty, ale pleť nevysuší a použité výtažky pleť vyživí a zklidní.