Přejít na sekci článku:
Tonikum - zbytečnost nebo nutnost?
zdroj: shutterstock.com
Co se týče tonizace pleti, došlo zde postupem času ke skutečně babylonskému zmatení jazyků a propletení pojmů s dojmy. Ubohý spotřebitel pak stojí mezi regály a neví, jestli potřebuje tonikum, pleťovou vodu, květovou vodu, květinovou vodu a jaký je rozdíl mezi adstringentním tonikem a pleťovou vodou a co to vůbec znamená. A tak si koupí raději vodku a budeme ho mít na svědomí. Takže jednou provždy - tonikum a pleťová voda je to stejné, jediný rozdíl spočívá v tom, že pleťová voda je služebně starší, neboť tonika k nám přišla až s překlady názvů produktů z angličtiny a francouzštiny.
Co bychom ale rozlišovat měli, jsou pleťové vody (nebo tonika) a květové a květinové vody. Rozdíl je ve složení - zatímco pleťová voda je směs tekutého základu (voda, hydrolát, aloe vera šťáva, březová šťáva…) a dalších ingrediencí, jako květová voda je označen čistý hydrolát, což je - laicky řečeno - voda, která zůstane po parní destilaci toho kterého esenciálního oleje. Je zvykem, že pokud je hydrolát skutečně čistý, je označován jako květová voda, pokud je do něj kvůli konzervaci přidané malé procento alkoholu, označuje se jako voda květinová.
A co to tedy všechno dělá? Tonizace pleti není nic jiného, než zklidnění pleti po umytí, které vždy, ať chceme nebo nechceme, ochranný plášť pleti trochu naruší. Tonikum pleť zklidní, zvlhčí, případně stáhne póry, které se vlivem teplé vody rozšířily (to je to, co znamená "adstringentní") a připraví ji na to, aby co nejlépe vstřebala krém. Takže si vybere pleť suchá, mastná i citlivá. A protože se tonikum nesmývá, není od věci vybrat takové, které vaší pleti přinese i něco navíc. V toniku pro normální pleť Coslys najdete mezi jinými výtažky z lilie, květovou vodu z pomerančových květů, olej ze sladkých mandlí, výtažek z tužebníku nebo vilínovou květovou vodu. To se vaší pleti líbit určitě bude, ať už tomu budete říkat voda nebo tonikum.