Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Dejte šanci bezvodé kosmetice

Dejte šanci bezvodé kosmetice Olejová bezvodá kosmetika je vhodná pro všechny typy pleti v zimě i po celý rok.
Lucie van Koten
5,0 5
2

Dejte šanci bezvodé kosmetice zdroj: shutterstock.com

Dát šanci bezvodé kosmetice nyní, když začíná pořádně přituhovat, není vůbec od věci. Pro lyžaře by měl být bezvodý balzám první věcí, kterou zabalí na hory. Protože pravdou je, že hydratační krémy si se zimou příliš nerozumí. A neodnese to nikdo jiný, než naše pleť...

Přeskočíme veškeré povídání o tom, jak naše pleť v zimě trpí, protože to už víme. Není to však jenom v zimě, kdy pleť trpí ve jménu reklamních sloganů. Třeba si pleť vysušujeme dobrovolně po celý rok, aniž bychom o tom měli ponětí...

Jak funguje pleť?

Pleť sama o sobě vyrábí emulzi voda v oleji (W/O). Produkuje tedy ochranný kožní tukový film s trochou vody. Reklamní triky posledních let se nám však snaží namluvit, že pleť potřebuje hlavně a především vodu, tedy úplně obrácenou emulzi olej ve vodě (O/W).

Ano, pleť potřebuje vodu. Vnitřně. Z povrchu pokožky ji totiž „vypít“ nedokáže. Kdyby kůže dokázala absorbovat vodu, jak káží kosmetické giganty a chytré PR, co by se stalo, kdybychom si sedli do vany? Kůže by do sebe nasála vodu a my zůstali nafouklí a na suchu?

Je to trošku šílená představa, ale jak lépe demostrovat to, že pleť tvoří tukový film a tudíž většinu vody z hydratačních krémů skutečně nevstřebá? Přebytečná voda se tak jednoduše vypaří do okolí. A v případě mrazů pak namrzá.

U konvenční kosmetiky navíc nastává ještě ten problém, že voda s přísadou dalších látek se pak musí něčím konzervovat, aby krém zůstal minimálně pár let k použití. Dnes si nikdo nemůže dovolit vyrobit krém, který by expiroval za pár měsíců. A tak se divoce konzervuje na úkor pokožky.

Pomůže olejová kosmetika?

Dejte šanci bezvodé kosmetice

Pokud si pleť vyrábí emulzi voda v oleji, je pak jasné, že to nejpřirozenější, co své pleti můžeme dát, je to samé. Tedy pleťové oleje a olejové balzámy.

Ovšem i tady je menší ale. Když už olejíček, tak jedině na vlhkou pleť. Pleť přeci produkuje i menší obsah vody (např. pot), tudíž je nejlepší přímo napodobit celý mechanismus pleti. Pokud tedy dodáme jen olej na suchou pleť, můžeme ji dlouhodobě nevědomky také vysušovat.

Smísit však tři kapky regeneračního oleje s růžovou vodou, nanést olejíček na vlhkou pleť či těsně po koupeli je ta nejzdravější péče o pokožku, na kterou nejsou žádné marketingové taháky potřeba.

V čem jsou plusy olejové kosmetiky?

· Vytváří ochranný film podobný tomu, který vyrábí sama pokožka

· Obnovuje přirozené fungování pokožky

· Dokáže vyčistit pleť od drobné krupičky

· Směsi s éterickými oleji dokáží hojit akné a redukovat tvorbu mazu

· Vytváří ochranu proti vysychání v zimě i v létě

A ne, mastnoty se bát nemusíte. Tři kapičky regeneračního oleje se díky vodě výborně vsáknou a výsledkem správného používání olejů by tak měla být vláčná nemastná pleť zcela připravená k líčení.

Pro speciální hýčkání v podobě masek si můžete dopřát větší vrstvičku oleje a zbytky následně setřít. Výborně se olejíčky osvědčily i v případě probdělých nocích – zmizíkují otoky a černé kruhy pod očima.

Tip: Vyzkoušejte vklepat maličké množství ricinového oleje pod oči před spaním. Ráno se probudíte jako po liftingu.

Existuje jiná bezvodá kosmetika než ta olejová?

Pokud byste olejům zatím nepřišli na chuť, asi stále budeme apelovat to alespoň ještě jednou zkusit. Krátkodobé zhoršení pleti se může ve finále ukázat jako první krůček k čištění. Nicméně, pokud se olejové kosmetice chcete vyhnout, pár bezvodých a zároveň lehkých emulzí tu přeci jen máme.

Velice dobře může posloužit například značka Santaverde či Faran, jejichž doménou jsou lehké bezvodé krémy s Aloe vera. Právě tahle hojivá rostlinka tu hraje prim. A nejen, že si poradí s menšími neduhy jakými mohou být boláčky a vřídky, ale zároveň obohatí pleť i o tu vláhu, kterou v sobě Aloe má. A to bez toho, že by se voda vypařovala. Dalšími pomocníky ve složení jsou pak oleje a vitaminy, které se postarají o kompletní zásobu živin.

Není to jen zimní období, kdo může na pleti zanechat následky. Nesmazatelné dopady může mít i přílišné naslouchání marketingovému diktátu krásy.