zdroj: biooo.cz
Co pamatuji, mám mastnější problematickou pokožku. Poslední roky jsou sice už klidnější, ale stále ráda využívám služeb nejrůznějších vysušujících a hojivých produktů. Třeba s jílem, s tea tree, s neemem, s levandulí a tak vůbec. Aby to trochu vysušilo, hodně zklidnilo a ještě více hojilo ty rozrýpané pupínky.
Byť se do mé pečující rutiny dostaly i nějaké ty čisté rostlinné oleje (nejčastěji konopný), nějak nemám ke kombinaci olej či máslo plus mastná pleť důvěru. Občas je olej skvělý, ale na den, pod make-up, v horkém létě… prostě mi to evokuje ucpanou mastnou pleť a přes to nejede vlak.
Proto mi krémová maska pro mastnou a problematickou pokožku přijde jako solidní oxymóron. Něco, co obsahuje oleje má eliminovat pupínky a tak? No, do koupě krémových masek pro můj typ pleti jsem se prostě nehnala, ono, co si budeme povídat, na trhu jich moc neseženete. To je samý jíl, bahno z Mrtvého moře a podobně. Ale pak jsem narazila na šalvějovou masku od Martiny Gebhardt a jelikož mi je takhle značka celkově sympatická, rozhodla jsem se ji zkusit.
Šalvějová maska sice obsahuje hned na druhém místě těžší olivový olej, ale tomu na záda dýchá výtažek ze šalvěje, květová voda z vilínu a růže, výtažek z černého bezu, kopřivy a taky jílové minerály montmorillonite a kaolinit. Velice mile mě překvapila konzistence, která vlastně vůbec není krémová, hutná nebo těžká. Je to v podstatě takové tekuté pleťové mléko. Díky tomu se obtížněji nanáší, občas to trochu teče, ale tenkou vrstvu na obličej nanesete snadno. Navíc, ona tekutost je vlastně výhodná, masky aspoň na jedno použití nevyplácáte hodně, takže i 50ml balení vám vydrží dlouho.
Po aplikaci a zhruba 15 minutách působení jsem překonala další zažitou představu: krémová maska se nesmývá, jenom se zbytky setřou kapesníčkem z obličeje. Ale jelikož jsme si řekli, že tahle šalvějová maska není klasická krémovka, jde velmi snadno z pokožky smýt. Obsahuje totiž výtažky ze stromu, který obsahuje množství saponinů. A ty v kombinaci s olivovým olejem a vlažnou vodou vytvoří jemnou emulzi, kterou je z obličeje radost smývat. Navíc šalvějová maska obsahuje drobné částečky jílových minerálů, příjemně peelinguje a pokožku krásně zjemní.
No a poslední zažitá představa padla druhý den ráno po maskování. Večer jsem měla na bradě i na krku rozrýpané pupínky. Docela brutálně, navíc ta citlivá pokožka, zarudlá… Ráno jsem se nestačila divit. Žádné mokvající pupínky, rudé fleky a podobně. Poškozená pleť byla zklidněná, po nejhorších zraněních se objevil jen malý zaschlý stroupek, nikde se dál netvořily další roznesené pupínky. Takže musím uznat, že takhle netradiční krémová maska mě celkem zbavila vůči předsudkům k maskám s oleji. Minimálně k té šalvějové od Martiny Gebhardt.
A jelikož pupínky s podobné radosti neobšťastňují výlučně jen mastnější typy pokožky, a jelikož je maska vlastně krémová, obsahuje oleje ty další zklidňující ingredience, byla jsem zvědavá, jak by sedla třeba takové sušší pokožce o nějakou generaci starší… A tak jsem dala šalvějovou masku i naší Renatě.
O generaci starší, to ti teda pěkně děkuju :-) Absolutně N-E-T-U-Š-Í-M, jak by sedla někomu o generaci staršímu :-) Ale ráda povím, jak sedla mně. Já ji totiž zkusila právě proto, že má být krémová. Mám přecitlivělou dehydrovanou pleť, která na stres způsobený přibývajícími roky občas reaguje tak, že se snaží vrátit do puberty. To je od ní jistě hezké, ale nefunguje to zrovna tak, jak bych si představovala. Takže občas je potřeba ji trochu usměrnit a s rostlinami jako šalvěj, mateřídouška nebo tymián mám jen ty nejlepší zkušenosti.
Martinu Gebhardt nekriticky miluju a to je také jediný důvod, proč jsem byla ochotná masku zkusit, jinak nepoužívám nic, co je určeno na problematickou pleť, většinou to právě nadměrně vysuší. Složení je zmíněno výše a konzistence je opravdu dost lehká, což je ale vzhledem k menšímu objemu dobře. Na obličeji je hrozně příjemná, nikam neutíká a pomalu se vsakuje.
Já nikdy nedodržuji dobu, po kterou mají být masky na obličeji, prostě si ji nanesu a jdu něco dělat. Maska se asi po dvaceti minutách skoro komplet vsákne, takže by skutečně bylo možné pouze setřít zbytky. Nicméně tento způsob mi nejde moc dohromady s čistící maskou a já bych chtěla, aby byla čistící (i když ona je de facto léčivá, nikoliv čistící). Takže zbytky smývám, jde to velmi snadno a na obličeji nezůstane ani náznak nějakého mastného filmu.
Ovšem nejdůležitější je výsledek, že ano. Za mě je šalvějová maska asi ta nejlepší čistící maska, která je zároveň jemná a účinná. Ano, samotný zelený jíl je možná ještě o fous lepší, ale pokud máte dehydrovanou pleť, není to úplně to pravé. Tady je pleť po ošetření jemná, čistá, sjednocená, ale ani trochu vysušená. Pokud ji použijeme večer, tak ani není potřeba žádná další péče. Osobně mám za to, že pokud někdo řeší ne úplně ideální stav pleti a už mu není dvacet, tak je to naprosto vynikající volba.
A teď najdeme někoho o generaci staršího :-)