zdroj: unsplash
Pro Babyloňany hojivá mast, pro Germány pomáda na vlasy. Mýdlo se ještě před 2000 lety nepoužívalo k očistě těla, ale jako pomáda na vlasy nebo mast na hojení ran. Ani dnes bychom to s mýdlem neměli přehánět, zejména naší pleti většina mýdel nesvědčí.
Kam až sahá mýdlová tradice
Jak staré je mýdlo? To přesně nevíme, ale s jistotou můžeme říci, že první mýdla používali už staří Babyloňané kolem roku 2800 př. n. l. Z roku 2200 př. n. l. se dokonce dochovala hliněná tabulka s návodem na jeho přípravu. Tehdy se vyrábělo z vody, louhu a kassiového oleje. Naši předci ho však nepoužívali k očistě těla, ale jako pomocníka při hojení ran. Postupem času se návod rozšířil do celého světa. Egypťané a Féničané ho používali k úpravě vlny před spřádáním, kmeny Galů a Germánů zase jako pomádu na vlasy.
Že je mýdlo i na mytí objevili v Římě
K osobní hygieně se ale mýdlo začalo používat až ve 2. století našeho letopočtu, když na jeho očistné účinky upozornil římský lékař Galenos. Až následně začala vznikat mýdla, jejichž názvy známe i dnes. V syrském Aleppu se dodnes vyrábí tradiční metodou aleppské mýdlo. Na něj navázalo výrobou marseillské mýdlo ve Francii, které se tehdy vyrábělo zmýdelněním přírodních olejů a hydroxidu sodného, jež se k výrobě používá dodnes. Od 8. století našeho letopočtu se mýdla také barvila a parfemovala, v tom vynikali Arabové. V téže době začala vznikat kromě tuhých mýdel také tekutá mýdla.
Používáte správné mýdlo?
Dnes existují tisíce druhů mýdel a vybrat to vhodné může být náročné. Pokud používáte klasické konvenční mýdlo, má většinou pH kolem 10. To je velmi zásadité prostředí, které narušuje významně kyselý charakter kůže na několik hodin. Nejvíce to odnese naše pleť, pokud ji umyjete klasickým mýdlem. Jakmile se pH pokožky zvýší nad 5,5, je kůže zranitelnější, protože přichází o svou přirozenou bariéru a je náchylná na infekce i různé dermatitické onemocnění.
Vhodné mýdlo na obličej?
Obecně proto mýdla nejsou vhodná na péči o obličej. Abyste pleť nenarušovali, musíte zvolit speciální mýdlo k tomu určené. Například černá mýdla. Ta jsou často vyráběna jako čistící mýdla na obličej, mají vhodné pH a obsahují aktivní uhlí, které pleť čistí. Široký záběr využití má pak již zmíněné marseillské mýdlo. Díky svému složení jej mohou používat i alergici a děti a zároveň výborně odstraňuje skvrny.