Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

První krok? Kupte mýdlo!

První krok? Kupte mýdlo! Při přechodu na přírodní kosmetiku jako první čistý produkt zkuste obyčejné tuhé mýdlo.
Hana Bartušková
5,0 5
7

První krok? Kupte mýdlo! zdroj: shutterstock.com

Pokud chcete začít nakupovat přírodní kosmetiku, začít u mýdla je tak jednoduché. Navíc v poslední době zažívají ručně vyráběná přírodní mýdla velký boom, koupit je můžete v různých tvarech, vůních a barvách. No a pokud to s přírodní kosmetikou myslíte vážně, tak nahradit mýdlo v koupelně za alternativu s přírodním složením je prostě nutným krokem číslo jedna.

Přírodní mýdla jsou skvělá. A pokud si to nemyslíte, tak jste je ještě pořádně nevyzkoušeli. Bohužel je ale pověst přírodních mýdel značně zkreslená běžně dostupnými mýdly z drogérie. Těmi, co kupovaly už naše babičky a nacházeli jsme je celé dětství ve skříních a šuplících pro vůni a v koupelně pro bublinky. Těmi, co vykouzlí tak krásné obláčky voňavé pěny. A těmi, co neskutečně vysušují a já bych je na obličej nepoužila nejspíš ani pod pohrůžkou násilí.

Přírodní mýdla jsou ale jiná. Copak může být špatného něco, co obsahuje tak maximálně olivový olej a trošku přírodních éterických esencí? A když mi nedělá problém se celá pomazat kokosovým olejem, proč bych se měla bát toho samého kokosového oleje jen v saponizované verzi? Přírodní mýdla jsou navíc vhodná nejen pro čisté ruce, ale nahradí i sprchový gel nebo vlasový šampon. A nemusíte se bát ho používat ani na pleť.

Přejít na sekci článku:

Věci, které si o mýdle možná myslíte

Věci, které si o mýdle možná myslíte zdroj: shutterstock.com

Všechna mýdla vysušují! Za vysušování většinou můžou chemické přidané složky, jako je SLS nebo SLES. Chemická pěnidla dodávají mýdlům onu nadýchanou pěnu a obláčky čistoty, které nám dávají pocit, že mýdlo opravdu umyje vše, když už tak pěkně mydlí. Přírodní tradičně vyráběná mýdla obsahují ovšem většinou jenom čisté rostlinné oleje a éterické oleje pro vůni. Proto pění méně a také mnohem méně vysušují. Kam se na přírodní mýdlo v tomto hrabe Dove se čtvrtinou hydratačních složek, čistě přírodní mýdlo je vyrobeno ze 100 % takových složek.

Mýdlo není vhodné na pleť! Běžné mýdlo z drogérky na pleť určitě nepatří. Vysušuje, tvoří se šupinky, zbavuje pleť přirozené bariéry, může způsobovat ekzém nebo dermatitidu. Přírodní mýdla jsou ale jiná. Některá z nich jsou natolik výživná, že jsou vhodná i na velmi suchou pleť. Tu dokáží jemně vyčistit bez zbytečného vysušování. Sáhněte po mýdle s obsahem mléka nebo bambuckého másla a zkuste ten rozdíl na vlastní kůži.

Mýdlo? Tak akorát na ruce! Tak to už dávno neplatí. I když samozřejmě špinavé ruce vám přírodní mýdlo taky umyje. To ale není všechno. Nahradí sprchový gel, čistící pleťový gel nebo dokonce šampon. Některá mýdla dokáží i odlíčit lehký makeup. Navíc není mýdlo jako mýdlo a přírodní mýdla se odlišují nejen svou vůní. Důležité je totiž i složení. V přírodních mýdlech tak najdete olivový, mandlový, arganový nebo konopný olej. A díky tomu si můžete vybrat mýdlo nejen podle vůně, která se vám líbí, ale také podle účinného složení. Chcete mýdlo účinné na pupínky? Hledejte ve složení konopný nebo Tea Tree olej. Chcete spíše protistárnoucí účinky? Odpovědí můžou být antioxidační výtažky z acai berry nebo výživný arganový olej.

Související produkt
Tuhé mýdlo Teatree 140 g
Dr. Bronner's / 205 Kč
Tuhé mýdlo s osvěžující vůní čajovníku šetrně myje pokožku celého těla, regeneruje ji, zklidňuje a chrání před dehydratací. Je vhodné i na suchou, aknózní či ekzematickou pokožku.
Detail produktu