Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

První krok? Kupte mýdlo!

První krok? Kupte mýdlo! Při přechodu na přírodní kosmetiku jako první čistý produkt zkuste obyčejné tuhé mýdlo.
Hana Bartušková
5,0 5
7

Přejít na sekci článku:

Co najdete ve složení?

Co najdete ve složení? zdroj: shutterstock.com

Mýdlo se vyrábí už celá staletí. Znali ho ve starém Egyptě, v Řecku i Římě. Není to totiž žádná velká věda. Proces výroby mýdla se nazývá saponifikace, neboli zmýdelňování tuku ať už živočišného nebo rostlinného původu. Při saponifikaci se z přírodních nebo chemicky upravených tuků působením zásaditých solí vyrábí mýdlo. Možná si pamatujete ještě ze školních hodin chemie, že to není vůbec nic složitého, a možná jste si výrobu mýdla i vyzkoušely v chemických laboratořích.

Mezi tradiční mýdla patří například tzv. Marsaillské mýdlo z Francie. V Řecku se tradičně vyrábí mýdlo z olivového oleje. Podle legendy mýdlo vzniklo na ostrově Lesbos. Na kopci bylo posvátné místo, kde se zpopelňovala zvířata jako oběť řeckým bohům. Kolem obětiště se postupně hromadil popel, kosti a tuk z mrtvých zvířat se zbytky ohořelého dřeva. Když zapršelo, tak voda vše odplavila dolů z kopce až k řece, kde místní ženy praly prádlo. Ty si poté jednoho dne všimly, že ta divná žlutozelená hmota, co stéká z kopce, přispívá k čistšímu prádlu a že ve vodě jemně pění. A tak vzniklo první mýdlo.

Dnešní přírodní mýdla jsou většinou postavena na základech rostlinných olejů. Nejčastěji se používá olivový, kokosový nebo slunečnicový, což jsou snadno dostupné a běžně rozšířené oleje. K nim se poté přidávají další složky. Esenciální oleje pro vůni, aromaterapeutické účinky a pěstící efekt na pokožce. Další rostlinné oleje jako arganový, rakytníkový, ricinový nebo jojobový pro výživné a hydratační účinky. Rostlinné a bylinné výtažky pro pozitivní pečující efekt na pokožce. Přírodní másla zase podporují regeneraci a hydrataci pokožky. Kvalitní přírodní složení a tradiční výroba tak v takovém kousku mýdla snoubí pečující i čistící účinky a pomáhají pokožce zazářit krásou.

Související produkt
Mýdlo Lavender 100 g
Savon Du Midi / 104 Kč
Výživné složení mýdla s levandulovým olejem obsahuje bambucké máslo a slunečnicový olej, které hydratují a zjemňují pleť. Mýdlo omamně voní a je vhodné i jako voňavý doplněk pro vaši šatní skříň.
Detail produktu