zdroj: shutterstock.com
Nežádoucnost ochlupení a jeho následné odstraňování můžeme vystopovat až do doby bronzové. Už ve starověkém Egyptě, Řecku a Mezopotámii se ženy, ale i muži zbavovali chloupků pomocí různých škrabek, pinzet, či břitev. Později přišli s poměrně revolučním vynálezem – cukrovou pastou. Tato epilační metoda se stala velmi nadčasovou a zachovala se dodnes. Ve středověku si pak odstraňovali ochlupení především prostitutky a to z hygienických důvodů.
Odstraňování ochlupení bylo spíše výsadou těch nejbohatších a pomalu až do konce devatenáctého století se jednalo spíše o módní záležitost pouze ve vyšších kruzích. To se změnilo počátkem dvacátého století, kdy se začaly objevovat modelky v časopisech a herečky ve filmech s vyholeným podpažím. Postupem času, jak se zkracovaly sukně a šily se čím dál titěrnější plavky, si začala většina žen holit i nohy a třísla.
Přejít na sekci článku:
Jaké jsou klady a zápory holení?
zdroj: shutterstock.com
Pro:
- Estetika - hladká pokožka se líbí nám, našemu partnerovi nebo prostě jen chceme vypadat jako ty holky z plakátů. Estetický aspekt je však velice individuální, protože každému se líbí něco jiného.
- Hygiena - obzvláště v létě je nám nepříjemné, když se v podpaží zpotíme a ulepené chloupky se nám připlácnou k pokožce. Také používání deodorantu nebo antiperspirantu je při zarostlém podpaží trochu náročnější - většinou se jen omatlá na chloupky a k samotné pokožce se nedostane. Údržba porostu je také trochu víc náročnější než hladce oholená kůže.
Proti:
- Ochrana – před klimatickými vlivy, před podrážděním a poškozením pokožky. Například chloupky v podpaží snižují tření v této oblasti, a tak chrání pokožku i důležité tepny, které tudy procházejí, před poškozením. Otázkou však zůstává, pokud má ochlupení sloužit jako ochrana, tak proč většině žen roste méně chloupků než mužům, když přitom ženy mají jemnější a citlivější pokožku?
- Vysílač feromonů - chloupky v podpaží a v rozkroku pomáhají odvádět ve větší míře feromony, látky, díky kterým nejen komunikujeme s ostatními lidmi na smyslové úrovni, ale také zvyšují naši přitažlivost.
- Narostou tmavší a silnější chloupky – holením, nebo některou z epilačních technik, se odstraní nejen silnější a tmavší chloupky, ale spolu s nimi i jemné a světlé velusové chloupky. Tyto chloupky jsou v podstatě to světlé chmýří, které pokrývá pokožku celého našeho těla. To po oholení doroste silnější a tmavší a může se zdát, že chloupků přibylo a že více ztmavly.
- Riziko kožních podráždění – po epilaci i depilaci je pokožka oslabená, mohou na ní být mikroskopické trhlinky, nebo drobná říznutí po holení. Proto není vhodné po jakémkoliv zákroku odstraňujícím ochlupení chodit na slunce nebo se koupat. I tak ale není 100% jistota, že se do narušené pokožky nedostanou žádné nečistoty, či škodlivé bakterie a nezpůsobí zánět. Důležitá je hlavně dezinfekce. Po holení či epilaci můžete jako dezinfekci použít i pleťovou vodu, která obsahuje dezinfekční složky jako je Aloe vera, kapku alkoholu, extrakt z levandule, či tea tree olej.
- Zarůstání chloupků - je častým po d/epilačním problémem. Může s ním částečně pomoci pravidelný peeling, masáž lufou a ošetřování kvalitním rostlinným olejem.