Jak na popraskanou kůži na patách?

5,0 5
3

Jak na popraskanou kůži na patách?zdroj: shutterstock.com

I když léto končí a s ním i vystavování nožek v sandálcích, o ztvrdlou kůži na patách a vůbec celá chodidla je třeba pečovat po celý rok. Zrohovatělá vrstva kůže totiž není jen estetickým problémem. Přesušená pokožka je oslabená a má větší sklony k popraskání. Vzniklé praskliny jsou pak otevřenou bránou pro různé škodlivé mikroorganismy a mohou vést k tvorbě zánětů a plísní. Navíc i samotné prasklinky mohou být dost bolestivé a někdy mohou být hluboké až do krve.

Tento zdravotně-estetický problém je tedy třeba zavčasu řešit a nenechat jej zajít moc daleko. Péče o chodidla by měla být součástí každého dne podobně jako čistění zubů. Naše nohy si to přece zaslouží. Nejen, že nás celý náš život nosí, ale trpělivě snáší i vysoké jehlové podpatky, špičaté boty a další módní výmysly, kterými je často trápíme. Na ploskách nohou se navíc nachází velké množství akupresurních bodů, jejichž rozmazlováním potěšíme nejen samotné nožky, ale i další orgány.

Přejít na sekci článku:

Co způsobuje zrohovatělou kůži?

Co způsobuje zrohovatělou kůži?zdroj: shutterstock.com

  • Dědičnost – pokud na zatvrdlou kůži, otoky a otlaky na nohách trpěli vaši rodiče či prarodiče, je velká pravděpodobnost, že k její tvorbě budete mít sklony taky.
  • Nemoci – popraskaná pokožka může také doprovázet různá onemocnění. Při lupénce pokožka nohou nejen praská, ale může se i odlupovat po celých pásech. Navíc může mít na svědomí silné a zažloutlé nehty na nohou. Zatvrdlá a popraskaná kůže na patách může být také příznakem cukrovky. Cukrovkáři jsou navíc náchylnější k tvorbě plísní a špatně se jim hojí vzniklé ranky a praskliny.
  • Snížená funkce štítné žlázy – nedostatečná funkce štítné žlázy má za následek sušší pokožku po celém těle.
  • Nevhodná obuv – způsobuje otlaky a otoky. Kůže se proti zvýšenému tlaku brání a ztlušťuje se a rohovatí. Jako nepříjemný bonus si navíc nošením nevhodné obuvi můžete vysloužit kuří oka, mozoly, kladívkové prsty, či takzvané ostruhy.