Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak pečovat o pokožku po opalování

Jak pečovat o pokožku po opalování Opálená nebo dokonce spálená pokožka od slunce vyžaduje šetrnější, lehčí, ale dostatečně výživnou péči.
Kristýna Lexová
5,0 5
4

Jak pečovat o pokožku po opalování zdroj: unsplash.com

Slunce dokáže dát pokožce pěkně zabrat. I když se sice zrovna nespálíte, tak je vaše pleť slunečními paprsky namáhána a vyžaduje nejen v létě důkladnou péči. Slunce je dobrý sluha, ale také zlý pán. S neustále se zmenšující ozónovou vrstvou dopadá na naši pokožku stále větší množství slunečního záření. I když kůži důkladně chráníme opalovacími prostředky s vysokým ochranným faktorem, tak slunce pokožku namáhá a může ji snadno vysušit či urychlit její stárnutí. Péče po opalování by tak měla být vydatná, ale zároveň ne zatěžující.

Šetrná koupel po opalování

Už samotná koupel či sprcha po dlouhodobějším vystavování pokožky slunci by měla být šetrná. Přírodní sprchové gely obsahují jemnější tenzidy na rostlinné bázi, a proto tolik pokožku nevysušují a nezpůsobují její podráždění. Právě v létě ale můžete mimojiné vyzkoušet sprchové a koupelové oleje či krémy, které nejen pokožku očistí, ale zároveň ji po umytí zanechají vláčnou a jsou vhodné i pro velmi suchou pokožku. Sprchové oleje nenarušují ochrannou hydrolipidovou kožní bariéru a neprohlubují poškození pokožky.

Výživa po opalování

Po každé koupeli pak dopřejte pokožce hloubkovou výživu, a to jak prostřednictvím tělového mléka, tak i například ve formě oleje či másla. Základní suroviny, jako je kokosový olej, bambucké či kakaové máslo, jsou výbornou alternativou, která má více funkcí v jednom a nezabere příliš místa v koupelně. Výborně funguje rovněž mandlový olej, který podporuje regeneraci kožních buněk a zároveň jej výborně toleruje i velmi citlivá pokožka. Rakytníkový olej nejenže má sytou oranžovou barvu, ale také zásobuje pokožku jak vitaminy, tak především antioxidanty, které chrání proti volným radikálům, vznikajícím při slunění. Rakytníkový olej tak zpomaluje stárnutí pokožky a chrání buňky před oxidativním stresem.

Chladivé Aloe vera na spálenou pokožku

Dobře známým pomocníkem v péči o namáhanou pokožku je Aloe vera. Výtažky z Aloe vera ihned zklidňují podrážděnou pokožku a jsou vhodné i na pokožku spálenou. Aloe vera přirozeně chladí, proto pomůže při nepříjemném pálení spálené kůže a přinese okamžitou úlevu. Chladivé gely s výtažky z Aloe vera můžete uchovávat také v ledničce pro výraznější chladivý a zklidňující efekt.

Zklidňující esenciální oleje

Výborné zklidňující účinky má rovněž esenciální olej z levandule, který je vhodný jak na citlivou, tak problematickou pokožku. Levandulová esence zklidňuje podráždění pokožky, zmírňuje pálení či zarudnutí a navíc je přirozeně antibakteriální. Podobně působí esenciální olej z měsíčku lékařského, který se vám bude v létě hodit nejen na spáleniny od sluníčka, ale také na hmyzí štípance.

I když svoji pokožku během léta důkladně chráníte pomocí opalovacích přípravků, nezapomínejte jí věnovat péči i po opalování. Odmění se vám nejen tím, že bude dokonale hebká a vyživená, ale zároveň déle udrží krásné zlatavé opálení.