Je glycerin prostě jen přírodním silikonem?

3,9 5
23

Je glycerin prostě jen přírodním silikonem?zdroj: shutterstock.com

Netvrdím, že silikony a glycerin jsou to samé a mají ty samé naprosto stejné účinky na pokožku. Ale myslím si, že jejich podobnosti jsou občas až zarážející. A i když to není úplně jednoduchá mise, občas je to skoro až mission impossible, tak jsem rozhodla glycerin ze své pleťové péče vyloučit, protože...

Přejít na sekci článku:

Co je to vlastně glycerin?

Co je to glycerin? Glycerin, především ten rostlinný, je velmi oblíbenou součástí přírodní kosmetiky. Glycerin zvlhčuje, hydratuje, pomáhá k lepší roztíratelnosti krému. Má hladkou a jemnou konzistenci, která lehce klouže po pokožce, pomáhá krému lépe přilnout a navíc nabízí až nekonečnou dávku hydratace. Váže totiž na sebe vodu!

Co je to vlastně glycerin?zdroj: shutterstock.com

Jak vzniká? Glycerin je součástí přírodních tuků, třeba rostlinných olejů. Vzniká jako vedlejší produkt například při procesu výroby mýdel saponifikací oleje nebo při výrobě bionafty z řepkového oleje. Průmyslově používaný glycerin se nejčastěji vyrábí z ropy.

K čemu to je? Samostatný glycerin je velmi hustá látka, která má hygroskopické vlastnosti, tedy váže na sebe vodu. Proto bývá velmi často součástí hydratačních krémů. Má to ale jeden háček a tím je množství glycerinu. V malém množství a ve vodní bázi (nejčastěji v emulzi voda v oleji) na sebe váže glycerin vodu z krému a zvlhčuje vnější vrstvy pokožky.

Kde je problém? Ve velkém množství a v případě glycerinu jako součásti emulze oleje ve vodě je to ale trošku problematičtější. Glycerin totiž nemá ve svém okolí dostatečné množství vody, kterou by na sebe navázal. Vytahuje proto vodu z hlubších vrstev pokožky na povrch, aby opět zvlhčil povrch pleti. To pak vede k dlouhodobé hloubkové dehydrataci pleti.