Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je glycerin prostě jen přírodním silikonem?

Je glycerin prostě jen přírodním silikonem? Glycerin je přírodní silikon.
Hana Bartušková
4,1 5
35

Je glycerin prostě jen přírodním silikonem? zdroj: shutterstock.com

Netvrdím, že silikony a glycerin jsou to samé a mají ty samé naprosto stejné účinky na pokožku. Ale myslím si, že jejich podobnosti jsou občas až zarážející. A i když to není úplně jednoduchá mise, občas je to skoro až mission impossible, tak jsem rozhodla glycerin ze své pleťové péče vyloučit, protože...

Přejít na sekci článku:

Co je to vlastně glycerin?

Co je to vlastně glycerin? zdroj: shutterstock.com

Co je to glycerin? Glycerin, především ten rostlinný, je velmi oblíbenou součástí přírodní kosmetiky. Glycerin zvlhčuje, hydratuje, pomáhá k lepší roztíratelnosti krému. Má hladkou a jemnou konzistenci, která lehce klouže po pokožce, pomáhá krému lépe přilnout a navíc nabízí až nekonečnou dávku hydratace. Váže totiž na sebe vodu!

Jak vzniká? Glycerin je součástí přírodních tuků, třeba rostlinných olejů. Vzniká jako vedlejší produkt například při procesu výroby mýdel saponifikací oleje nebo při výrobě bionafty z řepkového oleje. Průmyslově používaný glycerin se nejčastěji vyrábí z ropy.

K čemu to je? Samostatný glycerin je velmi hustá látka, která má hygroskopické vlastnosti, tedy váže na sebe vodu. Proto bývá velmi často součástí hydratačních krémů. Má to ale jeden háček a tím je množství glycerinu. V malém množství a ve vodní bázi (nejčastěji v emulzi voda v oleji) na sebe váže glycerin vodu z krému a zvlhčuje vnější vrstvy pokožky.

Kde je problém? Ve velkém množství a v případě glycerinu jako součásti emulze oleje ve vodě je to ale trošku problematičtější. Glycerin totiž nemá ve svém okolí dostatečné množství vody, kterou by na sebe navázal. Vytahuje proto vodu z hlubších vrstev pokožky na povrch, aby opět zvlhčil povrch pleti. To pak vede k dlouhodobé hloubkové dehydrataci pleti.