Je glycerin prostě jen přírodním silikonem?

4,1 5
35

Přejít na sekci článku:

4x proti glycerinu

4x proti glycerinuzdroj: shutterstock.com

1 Glycerin je snad všude. V pleťových krémech, v maskách, ve vlasové péči nebo v tělových máslech. Stejně tak i nejoblíbenější silikon dimethicone najdete skoro ve všem z drogérie. Obě složky jsou totiž levné, dobře dostupné, snadné na použití a dodávají uživatelskou příjemnost produktům. Ty se lépe roztírají a zvlhčují pokožku. A občas je stejně těžké najít pleťový krém bez silikonů jako koupit přírodní krém bez rostlinného glycerinu.

2 Glycerin vytváří na pleti vrstvu. Stejně jako silikony. Glycerin a silikony jsou jemné, hypoalergenní, vhodné i pro citlivou pokožku. Nedráždí, pomáhají lepší roztíratelnosti krémů nebo make-upů. Dávají jim totiž sametově hebkou konzistenci, která se snadno roztírá a lépe přilne k pleti. Zároveň ale vytváří na povrchu pleti povlak, který zůstává celý den až do odlíčení nebo večerní sprchy.

3 Glycerin způsobuje akné. Stejně jako silikony. Záleží tedy na typu pleti i na koncentraci složek v krému. Ale silikony stejně jako vychvalovaný rostlinný glycerin... to vše může přispět k tvorbě černých teček nebo pupínků. Pokud vás trápí akné, i když používáte tu nejčistší přírodní kosmetiku, zkuste si přečíst složení a vyloučit vše s glycerinem. Netvrdím, že to 100% vždy a u každého pomůže, ale za pokus to stojí.

4 Glycerin vysušuje a dehydratuje. Hlavně ve vyšším množství na sebe glycerin váže vodu z hlubších vrstev pokožky a to vede k dlouhodobé dehydrataci. Stejně tak může dehydratovat i dimethicone nebo další silikony, i když na sebe neváží vodu, tak zase zabraňují pronikání dalších účinných látek do pokožky, a pokud už máte pleť dehydratovanou, tak její stav se takto rozhodně příliš nezlepší.