Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kam s ním? Recyklujte!

Kam s ním? Recyklujte! Recyklovat není potřeba jen odpad, ale také nepoužívané kosmetické produkty
Renata Ježková
5,0 5
4

Kam s ním? Recyklujte! zdroj: shutterstock.com

Mimořádně nebude řeč o obalech a jiném odpadu, protože ten všichni recyklujeme, že ano. Kdo ne, tak se bude chvíli stydět a pak začne, protože včera bylo pozdě. Nicméně recyklovat nemusíme jen skutečný odpad, ale cokoliv, co nám nevyhovuje. Každý si jistě někdy koupil nebo dostal krém, šampon, olej, který vypadal na první pohled super, ale už na ten druhý se v něm začaly dít podivuhodné věci a vůbec vám nevyhovoval. Občas je po ruce někdo, koho lze provinilým produktem podarovat, ale jednak ne vždy, jednak se nám nemusí chtít utrácet znovu za další, když máme doma prakticky plnou lahvičku. Takže co s ním?

Přejít na sekci článku:

Kosmetický tuning

Kosmetický tuning zdroj: shutterstock.com

Aneb produkt vám sice nesedí, ale není to žádná katastrofa. Jen jste si prostě představovali něco trochu jiného, lepšího, s jinými účinky… Ale příroda je hravá a tedy i nám dovoluje, abychom si téměř bez omezení hráli. Takže pokud jste dostatečně kreativní nebo hraví, ale pořád se nedokážete odhodlat k výrobě vlastní kosmetiky, tak toto je cesta pro vás. Je to zábavné, finančně nenáročné, prakticky bez rizika a na konci může být váš vysněný šampon na bílém koni. Takže tady je pár tipů, vy si můžete samozřejmě vymýšlet další a další, protože fantazii se meze nekladou.

  • Šampon vysušuje pokožku. Na vině bude nejspíš pěnidlo, nicméně pokud máte vlasovou pokožku hodně citlivou, tak ji vysuší kdeco a ideálního šampona byste se také nemuseli dočkat. V takovém případě prostě šampon nařeďte - poměr a tekutina je na vás a vašem selském rozumu. Pokud šampon v čistém stavu pění hodně, můžete jej i hodně ředit, klidně až na dvojnásobek. K ředění můžete použít buď obyčejnou vodu, ještě lépe šungitovou vodu (které si ale své vlastnosti zachová jen tři dny) nebo hydrolátem. Hydrolát je rozhodně nejlepší varianta pro citlivou pokožku. Dále je možné přidat éterický olej podle potřeb pokožky - pro suchou například ylang-ylang, pro podporu růstu vlasů rozmarýn nebo cedr.
  • Šampon je příliš hutný. A vy máte po něm zplihlé vlasy. A to se tvářil, že je na objem, podvodník. Tak ještě, než ho zcela zavrhnete, tak ho opět trochu zřeďte a přisypte zelený jíl. Co kdo snese, ale pořád chcete šampon, ne kaši, tak nějak přiměřeně. Také počítejte s tím, že jíl trochu vysušuje, takže příliš mnoho jílu může znamenat sušší pokožku. Což se ale dá opět vyřešit přidáním vhodného éterického oleje - v případě mastnějších vlasů je ideální levandule.
  • Krém vám nestačí. Je příliš lehký nebo málo výživný. Jednou z možností je kombinovat ho se sérem, které bude cílené na to, co vaše pleť potřebuje. Olejová séra je navíc možné přímo do krému přimíchat, většina přírodních krémů má takovou konzistenci, že to ničemu neuškodí. A nemusí to být hned sérum, klidně stačí pár kapek jednodruhového rostlinného oleje podle potřeb pleti - třeba pupalkový nebo konopný.
  • Krém nedělá, co chcete. Neléčí pupínky. Negumuje vrásky. Nerozjasní barvu. Cokoliv. Tady může opět pomoci správně vybraný éterický olej. Pupínky? Zkuste levanduli, tea tree nebo hřebíček. Vrásky? Růže, růžové dřevo, kadidlo. Projasnění? Rozmarýn, geránium, pomeranč.
  • Krém je úplně na nic. I když má prima složení. Ale znáte to, někdy prostě jiskra nepřeskočí, kdybyste se stavěli na hlavu. Smíchejte ho s minerálním makeupem a udělejte si jeho tekutou verzi. Můžete si zvolit míru krytí a často tak zužitkujete i minerální makeup, který vám úplně nesedí nebo vás vysušuje. Krémem totiž maličko změníte odstín a makeup jinak přilne k pleti, takže i takový, který v sypkém stavu dělal masku, může po smíchání s krémem fungovat skvěle.