Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Květové vody na všechno: Tonizují, hojí, dezinfikují

Květové vody na všechno: Tonizují, hojí, dezinfikují Růžová květová voda skvěle poslouží k ošetření a zklidnění pokožky celého těla, je vhodným univerzálním pomocníkem.
Lucie van Koten
5,0 5
8

Květové vody na všechno: Tonizují, hojí, dezinfikují zdroj: shutterstock.com

Není to ani pleťová voda, ani micelárka, ani tonikum. V dnešní době super zlepšováků, co dokáží ušetřit čas jedním tahem, tak skoro až nepraktická věc.

Růžovou vodu taky půlka lidí miluje a půlka netuší, o co přichází. Květová voda si totiž najde využití nejen v koupelně a nejen u citlivek. Až by se chtělo říct, že růžová voda je základ celé kosmetické výbavy.

Co je květová voda?

Růžová, levandulová, heřmánková, tymiánová a další jsou květové vody (neboli hydroláty) vznikající destilací vodní párou dané siličnaté rostlinky. Tímto procesem se z nich uvolňují látky rozpustné v tucích (neboli éterické oleje) a látky rozpustné ve vodě (tedy ony květové vody). A i když je květová voda mnohem slabší než její pomyslný bratr éteráček, rostlinka i sem dokáže přenést hodně ze svých vlastností.

Hydroláty jsou tedy „pouhou“ destilací z květin v tom smyslu, že v nich nenajdeme žádné konzervanty, žádné parfémy, nejsou „ovoněny“ éteráčky a standardně se nepřidává ani alkohol. V některých případech je ovšem malé procento alkoholu použito, zejména kvůli konzervaci, nicméně hydrolát bez alkoholu vydrží většinou stejně dlouho. Většinou se v případě, že je přidaný alkohol, už produkt neoznačuje jako květová voda, ale květinová voda, což vám může usnadnit orientaci v případě, že se snažíte alkoholu v pleťových produktech vyhýbat. Nicméně se jedná o úzus, který nemusejí všichni prodejci respektovat, takže je vždy lepší pro jistotu zkontrolovat i složení. Pokud jsou k hydrloátu přidané kromě alkoholu ještě další ingredience, už nese označení pleťová voda či tonikum.

Květové vody na všechno: Tonizují, hojí, dezinfikují

Květové vody jsou velice cenné suroviny pro výrobu kosmetiky, výrobci krémů na ně sází hlavně pro jejich zvláčňující, regenerační a uklidňující účinky, používají se ale i k ošetření celého těla a to pořád není všechno. Své místo najdou i v aromaterapii a léčebných kúrách. Ač by bylo trochu zavádějící popisovat hydroláty jako něco zázračně uzdravujícího, dobře působí na otoky, vysoký tlak, vyčerpání, při astmatu i alergiích. Každá rostlinka navíc do vody předává jemné energie, jež podporují celý ozdravný proces jak těla, tak mysli.

Jak květové vody voní?

Často se setkáváme s překvapením ve tváři, když dáme někomu přivonět například k levandulovému či heřmánkovému hydrolátu. Zatímco růžová voda voní opravdu jako zahrada plná růží, levandulovou vodu byste poslepu určovali jen těžko. Voní spíše jako seno. Čím je odlišná vůně způsobená? Při parní destilaci se u rostlin uvolňují pouze některé složky z daných éterických olejů. Pokud byste se tedy chtěli přenést do prosluněné oblasti Provence, doporučujeme spíše sáhnout po klasické levandulové pleťové vodě či toniku, kde už je obsažen samotný éteráček.

Květové vody na všechno: Tonizují, hojí, dezinfikují

Na co všechno lze květovou vodu použít?

Výrobci dobře vědí, proč nabízet velká balení hydrolátů. Protože malá balení nestačí. Květové vody můžete využít mnoha způsoby:

  • Jako pleťovou vodu či tonikum. Klasika. Při odličování je květová voda doslova nepostradatelná – nemá účinky micelárních vod či alkoholových tonik, ale dočistí pleť krásně, zklidní ji, poradí si se začervenáním i zanícenými místečky. A to micelárka neumí.
  • Z minulých článků víme, že pokud používáme na pleť pěstící oleje, vždy je dobré je smíchat s vodou či nanášet na navlhčenou pleť. A právě tady je růžová voda mnohem lepším řešením než běžná chlorovaná voda.
  • Na osvěžení pleti v horkých dnech (tento bod nám však ještě pár měsíců nehrozí).
  • Na unavené oči se vždycky osvědčily namočené tamponky v růžové vodě.
  • K vnitřnímu užití se dá růžová voda klasicky pít, nebo přidávat při pečení do perníčků a lívanců pro intenzivnější aroma.
  • Většina hydrolátů se vyrábí i v maličkých kabelkových velikostech. To proto, že jsou výborné při odřeninách či spáleninách a měly by tak být pořád po ruce. Zchladí, zahojí, uleví.
  • Po holení nebude mít podrážděnost pokožky sebemenší šanci. Ani následné pupínky.
  • Jako ústní voda. Vzít jednu multifunkční chytrou lahvičku na cesty znamená, že máme v kufru plno místa na nákupy. Kromě tonika tak najdu v té malé lahvičce i výbornou ústní vodu. A například heřmánek má opravdu výborné antibakteriální účinky.
  • Hydrolát je výborný i pro ty nejmenší. Miminkům růžovou vodou můžeme zvlhčit vzduch či nakapat přímo na polštář při těžkém usínání.
  • A zapomenout nesmíme na to, že je růžová voda výborná surovina k míchání kosmetiky – přidat se může do henny, vlasové pokožce prospěje i v lávové zemi. Pleť ji ocení například v masce ze zelého jílu, o něco vláčnější bude s ní bude i peeling.
  • Ve směsi s alkoholem dokáže „květovka“ čistit a lépe hojit rány, případně dezinfikovat ruce před jídlem.

Tak co, nedáme růžové vodě ještě šanci :-)?