Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Neem: proč, co a jak?

Neem: proč, co a jak? Neem je nejen pro problematickou pleť.
Hana Bartušková
5,0 5
3

Neem: proč, co a jak? zdroj: shutterstock.com

Říká se mu neem. Česky občas nimba. A odborně zase Azadirachta indica. Pochází z Indie a okolí a umí toho tolik, že to snad ani nezvládneme spočítat. Na pleť, na vlasy, na zuby nebo na detoxikaci. V oleji, v prášku, v čaji, v bylinných kapslích. Kdekoliv a kdykoliv, neem určitě stojí za pozornost. Má antibakteriální účinky, působí na regeneraci, dezinfikuje a čistí pleť. Bojuje proti akné, proti ekzému, lupénce a dalším kožním problémům. Při vnitřním užívání posiluje pleť zevnitř a při vnějším zase pomáhá řešit všechna možná bebínka, poranění, pupínky a černé tečky.

A přitom se strom neem v některých oblastech světa považuje až za plevel a lidé se ho zbavují. I když je to malý zázrak, který vám pomůže s kožními problémy zvenku i zevnitř. Neem, ať už listy nebo olej, je například používaný tradičně v ájurvédské medicíně a v Indii je neem považovaný za dostupný a spolehlivý lék. Proti nemocem kůže i trávicího systému, proti problémům se zuby i jako pomocník proti škodlivému hmyzu. A jak nejlépe může neem pomoci vám ve vaší koupelně?

Přejít na sekci článku:

Sušený neem pro každý typ pleti

Sušený neem pro každý typ pleti zdroj: shutterstock.com

Neemový prášek je nejlepší jen tak čistý. Vyrábí se drcením sušených listů neemového stromu, nevoní zrovna nejlíp, ale je jednou z nejlepších práškových přírodních masek snad pro každý typ pleti. Na rozdíl od zeleného jílu zelený neem nevysušuje a je vhodný i pro suchou nebo citlivou pleť. Oproti dalším přírodním jílům je zase účinnější na mastnou a problematickou pleť, protože neem má i antibakteriální a dezinfekční účinky. Působí na pupínky, na černé tečky, na kožní problémy a další. Zní to jako zázrak. Jakou to má negativní stránku?

S neemovým práškem se dost špatně pracuje. Sice ho stačí smíchat s vodou a nechat chvilku odstát, ale na pleť ho vůbec nenanesete v souvislé vrstvě, protože se drobí a odpadává, netvoří totiž hladkou konzistenci. Pro použití čistého neemu to bude chtít trošku trpělivosti a velkou dávku šikovnosti. Ale má to řešení! Nepoužívejte neem jen tak čistý, smíchejte si ho s dalšími složkami, a získáte tak skvělou čistící masku přesně pro váš typ pleti.

  • Problematická pleť: smíchejte lžičku neemu s malým množstvím vody, přidejte lžičku medu, pár kapek sezamového oleje, naneste a nechte působit alespoň půl hodiny. Med podporuje dezinfekční účinky neemu, zatímco sezamový olej čistí póry do hloubky a zároveň hydratuje.
  • Mastná mladá pleť: smíchejte lžičku neemu, lžičku zeleného jílu a trošku vody, můžete přidat i malé množství jojobového oleje. Zelený jíl skvěle působí proti nadměrné mastnotě pleti, zatímco neem čistí a dezinfikuje, působí proti nedokonalostem a pupínkům. Jojobový olej pak normalizuje mastnotu pleti.
  • Suchá a citlivá pleť: smíchejte lžičku neemu se lžičkou drcených ovesných vloček a lžičkou jogurtu, přidejte pár kapek mandlového oleje a po kapkách přidávejte vodu, pokud je to potřeba. Nechte působit asi deset až dvacet minut. Neem čistí pleť, zatímco ovesné vločky a jogurt s mandlovým olejem zklidňují a hydratují podrážděnou pokožku.
  • Náročná zralá pleť: smíchejte lžičku neemu, lžičku růžového jílu a pár kapek arganového oleje, můžete přidat i malé množství změklého bambuckého másla. Arganový olej má antioxidační účinky a posiluje stárnoucí pleť, zatímco neem s růžovým jílem čistí a bambucké máslo vyživuje a pěstí.
Související produkt
Práškový antibakteriální přípravek na obličej Neem 100 g
Ayumi / 125 Kč
Prášek z listů nimby efektivně čistí pleť do hloubky, brání vzniku pupínků a tvorbě černých teček. Má výjimečné antibakteriální a hojivé vlastnosti a lze jej použít na aknózní pokožku i na jizvy.
Detail produktu