Přejít na sekci článku:
Tyčinku nebo kelímek?
zdroj: shutterstock.com
Tak většinou vlastníme oboje. Tyčinka je rozhodně hygieničtější, ale kvůli nárokům na tvar a pevnost, obsahuje často hodně vosků, které nejsou tak výživné. Ale i tady existují výjimky. Balzámy na rty Dr.Bronner mají základ z avokádového a jojobového oleje, dále obsahují u Bronnerů všudypřítomný konopný olej a některé varianty také esenciální oleje, které mají na svědomí nejen vůni, ale také působí antibakteriálně, takže chrání rty před případnou infekcí, případně urychlují hojení prasklinek na kůži. Tyčinkový balzám Weleda Everon pak obsahuje velké množství rostlinnách vosků jako je karnaubský, candelilla nebo růžový vosk, které se starají a jemnou, ale přitom dokonalou ochranu rtů před vnějšími vlivy.
Nicméně kalíškové balzámky mají jednu nespornou výhodu a sice to, že výrobce není ve své kreativitě nikterak omezován konzistencí a fantazii se meze nekladou. Takže většinou najdeme u kalíškových balzámů výživnější složení a jsou tím pádem vhodnější jako noční nebo domácí péče, protože jednak máme možnost si před použitím vždy umýt ruce, jednak nepotřebujeme až takovou ochranu.
Balzám na rty Faran je pak jeden z těch, který výborně slouží jako luxusní péče o rty. Avokádový olej, aloe vera a med rty zvláční, vyživí a zregenerují, zatímco čajovníkový olej a olej ze slupek grapefruitu se postarají o to, aby ochránily rty před infekcemi nebo zbrzdily vznik oparu. Pokud bychom jeho pečujících vlastností chtěli využít ještě více, můžeme ho smíchat s minerálními očními stíny nebo tvářenkou a vytvořit tak tónovaný balzám na rty přesně podle našeho gusta.