Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čaj jako žádný jiný: Matcha čaj

Čaj jako žádný jiný: Matcha čaj Matcha čaj je superpotravina.
Hana Bartušková
5,0 5
2

Matcha čaj zdroj: shutterstock.com

Matcha patří mezi nejstarší odrůdy čaje. Tento zelený japonský čaj je jemně mletý a konzumuje se vcelku. To mu dává neobvyklou chuť a navíc poskytuje tělu velké množství cenných živit. Bývá zařazován i mezi tzv. superpotraviny, přináší tělu antioxidanty a chrání proti předčasnému stárnutí. Má sytě zelenou barvu a jemnou sladkou chuť, kterou si zamilují opravdoví milovníci čaje.

Přejít na sekci článku:

Zelená historie matcha čaje

Historie čaje matcha zdroj: shutterstock.com

I když se v dnešní době považuje matcha čaj za japonský tradiční nápoj, tak původem pochází z Číny. První zmínky o tomto čaji je možné najít už v sedmém století. O několik stovek let později byl tento čaj přivezen do Japonska, už s novou metodou pití. Zelený prášek matcha čaje se zamíchal přímo do horké vody a konzumoval. Mletí čajových lístků patřilo mezi tradiční čínské způsoby přípravy čaje, konzumace celé byliny totiž přináší tělu maximum živin.

V Japonsku se konzumace matcha čaje rychle rozšířila a stala se velmi oblíbenou také mezi samuraji. Postupně byl zdokonalován postup přípravy matcha čaje, který se později proměnil na složitý rituál. Spolu s tradiční miskou byla používána bambusová metlička zvaná chasen. Tato metlička umožňuje dokonalou přípravu nápoje, mícháním se matcha čajový prášek zcela rozpustí, a vznikne tak osvěžující nápoj jedinečné chuti. Rituály a čajové obřady byly výsadou především japonské elity a také třídy samurajů, v žádném případě se nejednalo o masovou záležitost. Celosvětově se tento unikátní čaj rozšířil až v posledních několika desetiletích.

Matcha čaj se pěstuje velmi specifickým způsobem. Během dozrávání čaje jsou rostlinky zakrývány přirozeným stínem během posledních týdnů před sklizní. Rostlinkám tak chybí sluneční svit, který si vynahrazují zvýšenou tvorbou chlorofylu. Díky tomu získává matcha čaj svou unikátní jasnou zelenou barvu. Čajové lístky po sběru projdou párou, vytřídí se podle kvality a semelou se na velmi drobný prášek. Existuje zhruba deset druhů matcha čaje, které se liší kvalitou a mírně i výslednou chutí. Celá výroba je ostře sledována tak, aby byly dodrženy ty nejvyšší požadavky na kvalitu a čistotu čaje matcha.

Související produkt
Zelený čaj práškový Matcha Superior 50 g
TeaTao / 337 Kč
Matcha Superior je vysoce kvalitní třída zeleného japonského práškového čaje. Má sytý, trávově zelený nálev a jeho chuť je plná a hutná.
Detail produktu