Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pupínkový detektiv: silikony

Pupínkový detektiv: silikony Jsou silikony v kosmetice špatné?
Hana Bartušková
5,0 5
2

Pupínkový detektiv: silikony zdroj: shutterstock.com

Silikony jsou chemické sloučeniny, které jsou velmi často používané v dekorativní i pečující kosmetice. Ve složení je poznáte většinou podle koncovky -cone. Mezi nejčastěji používané silikony patří například Dimethicone, Cyclomethicone nebo Cyclopentasiloxane. Silikony najdete ve vlasové kosmetice, v dekorativní i pleťové nebo tělové kosmetice.

Silikony mají špatnou pověst. Ucpávají póry. Zatěžují vlasy. Jsou špatné. Jsou zlé. A zatěžují životní prostředí. Alespoň tak jsem to slyšela. A navíc jsou silikony skoro ve všem. Schválně si zkuste zajít do drogérie nebo parfumérie, vezměte do ruky první krém a nechci se úplně vsázet, ale myslím, že nějaký ten dimetykonek ve složení najdete. Nebo jeho bráchu.

Přejít na sekci článku:

To špatné

To špatné zdroj: shutterstock.com

V uplynulých desetiletích bylo provedeno velké množství studií, které prokázaly, že pro lidskou pokožku nejsou silikony nebezpečné. Dokonce můžou být i prospěšné, chrání pokožku, pomáhají ji zvlhčovat a jsou kůží velmi dobře snášeny. Nejsou komedogenní, jejich stupeň komedogennosti je 0. Silikony jsou tak zcela bezpečné i pro problematickou pokožku s akné.

I tak se ale traduje, že silikony v pleťové péči způsobují akné a ucpávají póry. Přičemž ale silikony samotné póry neucpávají, jsou nekomedogenní a k tvorbě pupínků nepřispívají. Navíc jsou molekuly silikonů velké, takže nepronikají do pokožky. Problém je ovšem v tom, že silikony zůstávají na pokožce, vytváří na ní neproniknutelnou vrstvu, která sice chrání před vnějšími vlivy, ale zároveň udržuje vše, co je pod touto vrstvou, na pokožce.

Pokud máte akné, mastnou nebo problematickou pokožku, tak pod touto silikonovou vrstvou nejspíš uzamykáte bakterie způsobující pupínky, které už na pokožce jsou. Silikony také způsobují hromadění kožního mazu pod touto souvislou vrstvou. Maz pak přispívá k ucpávání pórů a způsobuje akné.