Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Recenze: Arganový olej a máslo Sportique

Recenze: Arganový olej a máslo Sportique Arganový olej či arganové máslo Sportique použijete v péči o pokožku i jako univerzálního pomocníka na suchou poškozenou kůži, suché roztřepené vlasy i jako péči o ezematickou kůži.
Tým Sportique
5,0 5
3

Recenze: Arganový olej a máslo Sportique zdroj: sportique.cz

Síla přírody nakonec vždy vítězí nad syntetickou kosmetikou, to se mi osvědčilo nesčetněkrát. Naposledy při cestě do Maroka před třemi lety. Tou dobou mě trápily všelijaké kožní problémy a já se opravdu bála, co bude moje pleť říkat na intenzivní sluníčko subsaharské Afriky. Z nefunkčních krémů a přípravků z drogerky i lékárny jsem byla nešťastná. A právě tam a právě tehdy jsem se poprvé dostala k tekutému zlatu, jak se arganovému oleji pro jeho vzácnost a pro jeho účinky běžně přezdívá. Nebudu zde nudit podrobnostmi – o takřka zázračných plodech argánie trnité se toho napsalo už hodně. Možná stačí poznamenat, že výborné kosmetické vlastnosti arganového oleje či másla jsou narozdíl od spousty dalších nově objevovaných „zázraků“ spolehlivě vědecky prokázány.

Je to s podivem, ale mezi arganovými oleji dostupnými na trhu jsou docela rozdíly. Arganový olej lze u nás zpravidla sehnat ve dvou variantách: levnější a dražší. Dražší je záležitostí luxusních parfumerií, ale nebývá stoprocentní zárukou opravdu kvalitního oleje. Mezi těmi levnějšími jsem jich vyzkoušela pěknou řádku, a musím říct, že ten od firmy Sportique mi nejvíce připomíná kvalitní arganový olej tak, jak jsem ho zkusila v místě jeho původu. Navíc má Sportique opravdu krásné krabičky a obaly (obecně) a razí politiku důsledně šetrnou k životnímu prostředí. Pro mě je tedy jasným favoritem.

Velkou vychytávkou, kterou menší, přenosná lahvička arganového oleje Sportique má, je roll on kulička. Nechápu, že na to ještě ostatní firmy nepřišly! Je to skvělé řešení, které zaručuje jak praktickou aplikaci (neplýtvám) a zároveň maximální hygienu (bacily z prstů se nedostávají do lahvičky a olej se tak nekazí). Navíc obal je teď z tmavého skla, čímž ještě víc zpomaluje oxidaci a zvyšuje trvanlivost. K dispozici jsou lahvičky 15 ml (maličká přenosná) a 50 ml (na domácí pěstění). Sportique jsou o krok napřed, protože na trh uvedli i arganové máslo (také ve dvou variantách – 75 ml a 20ml). Některým lidem je jednoduše příjemnější mazat se krémem než olejem a firma to respektuje. Já osobně kombinuji obojí, každé se lépe hodí na něco jiného.

Recenze: Arganový olej a máslo Sportique

Obojí se dostává hluboko do kůže, snad jen máslo se o něco rychleji vstřebává. Olej se zase dobře vstřebává do vlasů, takže většinou spíš záleží, k čemu, jak a kdy chcete ten arganový zázrak použít. Olej má příjemnou konzistenci a není takzvaně komedogenní. Přeloženo do lidštiny: neucpává póry tak jako většina olejů. Velká výhra pro přípravek k pěstění pleti! Nabírat máslo je pak jako nabírat nějaký rajský vosk: opravdový požitek. I konečkům prstů je hned jasné, že se dostaly do kontaktu s něčím vytříbeným. Vůně krému a másla se lehce liší – zatímco máslo má takovou opravdu lehounkou, jemně chladivou vůni, olej pak trošku přírodní květnatou, ale opět velmi nepatrnou (Sportique používá čistou „pure“ formu 100% arganového oleje). A teď konečně to zásadní: jak a na co fungují?

Nebudu chodit kolem horké kaše: používáním arganového oleje jsem nejen vyřešila řadu svých kožních neduhů, ale udělala jsem i pořádný vítr v kosmetické skříňce. Drahé a chemie plné specializované přípravky u mě zastoupil jeden produkt – přírodní a multifunkční. Ve svém věku už bych nečekala, že mě bude trápit akné, ale proti jeho nahodilým projevům se díky argánu úspěšně bráním – to samé platí i pro černé tečky a ucpané póry. Co bych naopak ve svém věku čekala, je příchod vrásek – převážně na oční vrásky se arganový olej taky skvěle hodí – ostatně to na celou pokožku obličeje, kterou díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin hloubkově vyživuje. A protože ji také hydratuje, přidávám pár kapek i do pleťové masky nebo tonika (s arganovým máslem je to jednoduše záležitost toho co nanést dříve a co později (např. základový makeup). Maličké ranky, suchá či podrážděná místa a nehtové problémy jsou po aplikaci másla často záhy pryč (arganové máslo mi tedy supluje i bambucké máslo, pokud už dochází – ostatně oba dva stromy jsou příbuzné). Moje suché a roztřepené vlasy poznaly doslova salónovou proměnu. Arganový olej používám jako kondicionér (po umytí vlasů vmasírovat do pokožky, poté důkladně umýt) či vlasovou masku přes noc (vlasy mám zabalené v ručníku a ráno jsou jako proužky sametu), dokonce i jako pomůcku pro styling – přidá lesk, stačí ho trocha a dlouho vydrží. Aby toho nebylo málo, poskytuje argán kůži ještě přirozenou ochranu před UV zářením!

Pokud chcete vyzkoušet, jak se dá vyměnit několik přípravků za jeden přírodní produkt, dejte na mě: zkuste arganový olej nebo máslo od Sportique, nechte tomu čas a pozorujte, jak se věci mění. Pro mě se „moje argány“ staly nezbytným pomocníkem – plné antioxidantů, vitaminů (A,E,F) a minerálů, starají se o to, abych stárla co nejvíc nenápadně.

Hana Špačková