zdroj: biooo.cz
Zelený jíl je jednou z mých nejoblíbenějších kosmetických přírodních surovin. Pěje se na něj chvála už pár stovek let, kdy byly odhaleny jeho kosmetické účinky. Mimo kosmetické má i účinky čistící a detoxikační pro celé tělo a to i vnitřně. K tomu ovšem slouží speciálně čištěný jíl.
Je spousta druhů jílu. Žlutý, růžový, bílý, červený,.. Barva se odvíjí od místa kde se těží, s výskytem a hloubkou se totiž mění i jeho chemická stavba a podle stopových prvků a minerálních látek v jílu obsažených má jíl odlišné zbarvení. Zelený je prý ale ze všech zdaleka nejkvalitnější.
Zelený jíl je přirozený zdroj vápníku, křemíku, hořčíku, draslíku, železa a stopově obsahuje i například stříbro. V mé domácí kosmetické laboratoři má zelený práškový jíl své čestné místo, ale pro běžné použití vždy raději sáhnu po již umíchaném jílu od italské firmy Argital.
Maska ze zeleného jílu z největší části obsahuje překvapivě zelený jíl. Dále pak hojivou lavandinovou silici, zklidňující a protizánětlivý extrakt z měsíčku lékařského, křemík obsažený v přesličce podporuje krevní oběh čímž podporuje regeneraci a přirozené procesy pokožky. Rostlinný olej ze semínek brutnáku je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a pokožku vyživuje a chrání před volnými radikály, což jsou známí tvůrci vrásek a obecně zrychlují proces stárnutí nejen naší pleti.
Blogy všemožných jazyků vychvalují masku ze zeleného jílu jako prvního reálného nepřítele černých teček. Ale to není ani zlomek toho, co zelený jíl umí. Je to opravdový bojovník za krásnou a zdravou pokožku. Umí si poradit s pigmentovými skvrnami a barevně nesjednocenou pletí, vyrovnává suchá i mastící se místa pokožky, čistí pleť s akné, pomáhá proti dermatitidě, lupence, při ekzémech, kožních alergiích, stahuje rozšířené žilky a zlepšuje stav kuperózy. Redukuje otoky a to i ty pod očima po hříšném dni kdy jsme nedodržovali pitný režim, nebo ho dodržovali jen pomocí party mojita dlouho do rána. Výrazně redukuje stárnutí pleti, vypíná namáhanou pokožku krku i dekoltu, stahuje rozšířené póry a pyšní se silnými protizánětlivými a protiplísňovými účinky. Působí na obličej i tělo jako přírodní peeling, dokonce se nebojí ani pustit se do boje se striemi a celulitidou. Urychlí hojení ran, pohmožděnin, popálenin nebo spálenin od sluníčka.
A nejen pokožka bude zeleným jílem okouzlená. Skvělé vlastnosti umí z jílu vytěžit i vlasy a nehty. Jíl umí totiž vlas obalit okem neviditelnou vrstvou čímž vlasy posílí a zpevní, takže pokud hledáte způsob jak zvětšit objem svých slabých, jemných a právě proto i většinou zplihlých vlasů, rychle se mastících nebo padajících ve větším než přirozeném množství, neměl by chybět ve vaší koupelně.
Pro koho je maska určena? Ať je vám 14 a trápí vás akné a posmívající se spolužáci, kteří dospívají pomaleji, ať už právě prožíváte Kristova léta a pokožka je unavená a podepsal se na ní stres z přesčasů a vašich dětí konzumujících písek z příjezdové cesty, nebo si užíváte zaslouženého důchodu a prohlubují se vám vrásky z přemýšlení nad jednoslovným označením bezdrátového internetu v křížovce… zelený jíl není vybíravý a každá(pleť) je přesně jeho typ :)!
U jílové masky ovšem platí jedno pravidlo! Aplikuje se na vyčištenou pleť, jak už bývá folklór u všech pleťových masek. Ovšem ti, kteří už masku ze zeleného jílu v minulosti vyzkoušeli nejspíš udělali základní chybu. Masku nechali na pleti zaschnout, což ovšem kůži velice vysušuje. Samozřejmě na nose (pokud máte mastnější T-zónu) to tolik nevadí ale kůži kolem očí a na tvářích dost namáháme. Maska by ideálně celou dobu působení měla zůstat vlhká, toho docílíme tak že:
- aplikujeme na vlhkou pleť
- nanášíme silnější vrstvu (osobně doporučuji vějířový štětec)
- překryjeme např. potravinovou fólií(obzvlášť při aplikaci na tělo) nebo průběžně zvlhčujeme vodou v rozprašovači (já osobně doporučuji použít růžovou vodu nebo Aloe vera šťávu)
Po uplynutí doby působení podle typu pleti (maska proti vráskám 10 minut, hluboké čištění pleti 15 minut, maska pro regeneraci 10 minut, použití masky jako peelingu 30–45 minut kdy masku udržujeme opět celou dobu vlhkou a nakonec necháme zaschnout a poté odstraníme krouživými pohyby pomocí navlhčené houbičky. Maska proti akné a pupínkům 10 minut, maska pro zpevnění dekoltu a poprsí 10–20 minut, na zpevnění pokožky stehen 10–20 minut, zeštíhlující na břicho 10–20 minut, na uvolnění zad 15–20 minut, na zlepšení stavu strií 20 minut, proti celulitidě 15–25 minut, na křečové žíly a metličky 20 minut. Maska pro vlasovou regeneraci se nanáší na mokré vlasy a po uplynutí doby působení - 5 minut) masku smyjeme teplou vodou a vlasy umyjeme šamponem. Osobně mám velice dobré zkušenosti jak s krémy Argital, tak s jejich šampony nebo intimním mýdlem.
I přesto, že se jedná o již umíchanou masku, její jednoduché čisté složení přímo vybízí k vlastní alchymii :)! Já osobně doporučuji pár kapek kvalitní Aloe vera štávy nebo pár kapek šípkového či nimbového oleje, pár kapek citrónu nebo pomeranče, kapku tea tree, nimbový prášek, a úplně nejraději používám v kombinaci s jedním z nejsilnějších antioxidantů, práškovým zeleným čajem matcha. Pleť je krásně hebká, vypnutá, tonizovaná, hydratovaná, póry jsou čisté i při bližším prozkoumání. Maska by se měla aplikovat jednou až dvakrát do týdne, já si jí ovšem dopřávám každý den a to tak, že si menší množství pečlivě vmasíruji do mokré pleti a tím docílím velice jemného peelingu a díky němu i prokrvení pokožky a vyčištění do hloubky. Mezitím si vyčistím zuby a pak jen namočím mořskou houbičku a postupně smyji z pleti.
Je to úžasná prevence černých teček a akné, mdlé, stárnoucí, unavené, dehydratované a neprokrvené pleti. Nutno podotknout, že člověku tato maska prostě sluší, krásně v ní vyniknou vaše oči. (Aby ne, když všechno okolo je blátivě zelené!)
A můj osobní tip? Zbožnuju Argiltubo masku na čištění zubů! Využijme toho, že zelený jíl je vlastně umíchaný prášek. I zuby by totiž měly občas projít peelingem. V zásadě by měl být chrup čištěn mechanicky nikoliv chemicky. Ovšem dlouhodobě prášky a to zejména ty hrubé, ničí sklovinu. Zelený jíl je ale tak jemný, že se ničeho takového bát nemusíte. V kombinaci s čištěním kokosovým olejem (nejraději mam od firmy Tropicai. Je unesen přímo ze svého přirozeného prostředí Filipín a díky tomu obsahuje vše, co by správný kokosák měl včetně úžasné kokosové chuti).
Důležitá fakta:
Certifikace: BDIH, BIO (ICEA) 100% z celkového složení je přírodního původu.
Obsahuje DEMETER složky.
Výrobek ani jeho složky nejsou testovány na zvířatech - LAV.
Neobsahuje žádné syntetické látky (konzervanty, vůně, barvy..), minerální oleje a GMO.
Neobsahuje žádné živočišné složky - VeganOK.
Složení:
Zelený jíl, čistý rostlinný olej z brutnáku lékařského, esenciální olej z lavandinu, extrakt z měsíčku lékařského, extrakt z přesličky rolní.
Glycerin (nebo glycerol) ve výrobcích Argital je přírodní látka získávaná destilací rostlinných olejů. Stejně tak složka Xanthan Gum je přírodního původu.