zdroj: sportique.cz
Pro aktivní lidi jsou rány a oděrky denním chlebem. Když kácíte les, budete mít třísky, s tím všichni počítáme. Jenomže občas taková bolístka na správném (špatném) místě dokáže parádně zkřížit plány. Odřenina tam, kde se oblečení nebo rukavice dotýkají s kůži o sobě dává vědět při každém pohybu. Popáleniny, spáleniny a rozpraskané rty vám nedají chvilku klidu. Jak ve světě plném chemie ulevit drobnějším poraněním a nervat si do těla látky pochybných účinků?
Vždycky jsem byl fandou přírodní - ve smyslu tradiční - medicíny (tam kde to bylo vhodné a možné). Drtit byliny a louhovat je v oleji je sice krásná kratochvíle, ale ne úplně praktická, pokud nejste profesionální dědek kořenář. Konopná mast se mi také osvědčila, ale je rozdíl, chcete-li ji použít na klouby nebo na vyrážky (pokaždé účinkují jiné složky), navíc ji většinou seženete s lékařskou vazelínou a s tou nemám dobré zkušenosti, pokud jde o absorpční vlastnosti.
Nakonec jsem se tak nějak usadil - věrný různým produktům, které se mi osvědčily na různé neduhy. Na jednom cyklistickém závodě mi byl představen Road Rash disinfecting balm od Sportique. Firmu uznávám jako kvalitní a ekologickou, pár produktů už jsem vyzkoušel a byl s nimi spokojený, převážně na cyklistické lapálie se osvědčily. A pak, na popud svého znalejšího kolegy, jsem začal objevovat další rozměry využití Road Rash Remedy neboli balzámu na odřeniny. Protože plejáda bylin a účinných látek v balzámu obsažených k tomu vyloženě vybízí.
Posuďte sami:
Bambucké máslo. Pěstící a hojivý komponent s protizánětlivými účinky, obsahující velký podíl zdravých, nenasycených mastných kyselin.
Řebříčkový extrakt má skvělé desinfekční vlastnosti a výborně působí na kožní defekty či špatně prokrvenou kůži. Jeho efekt je posílen ještě olejem světlicovým, ricinovým olejem, olejem z obilných klíčků, olejem z indického stromu neem a ozonizovaným olivovým olejem, který má prokazatelně silné antivirové a antimikrobiální účinky. V tomhle je balzám na odřeniny opravdu bezkonkurenční – je nadupaný tím nejlepším, co můžete z přírody dostat.
Extrakt z kadidlovníku je tradiční bomba orientální medicíny (zde s funkcí omezení bolestivosti a zarudnutí pokožky), stejně jako myrha. Brutnák je osvědčeným bojovníkem proti rozličným kožním problémům, působí protizánětlivě, posiluje a uklidňuje. Heřmánek funguje coby prevence infekcí (stimuluje bílé krvinky). Dále brání rozmnožování určitých virů, zabraňuje zánětům, zkracuje dobu hojení a regeneraci ran a popálenin.
Co ještě dodávat? Taky jsem měl svoje námitky proti ceně balzámu, ale se znalostí výše zmíněného je to asi nastejno jako protestovat, že neseženu Ferrari za cenu Škodovky. Účinky balzámu Road Rash doceníte při sportu i dovolenkových aktivitách. Mě se doposud osvědčil na: oděrky od materiálu i vybavení, spálenou kůži z tartanu i asfaltu (jako pomoc proti silničním odřeninám byl balzám původně zamýšlen), hojení jizev, hmyzí bodance, spálenou kůži, popraskané nebo jinak poškozené rty a mnoho dalšího. Svízele, na které jsem dřív potřeboval celou plejádu produktů mám dnes pokryté v jednom jediném, navíc přírodním.
Road Rash Remedy od Sportique se dobře roztírá – není ani příliš tuhý, ani příliš tekutý. Stačí ho opravdu trošička, takže s ním neplýtváte. Navíc po všech těch bylinkách i hezky voní. Užívají ho i moje děti a strupy nám mizí před očima. Cyklisté, ti ho podle mě docení nejvíce - protože strupy a odřeniny jsou po použití balzámu měkčí, takže nepraskají a zároveň nejsou tak vlhké, aby mokvaly. Balzám na odřeniny není zázrak, který by dokázal zacelit otevřenou ránu, ale na přírodní krém je to skvělý malý pomocník, který se rozhodně vyplatí mít po ruce.
Pavel Juráš