zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
I když je pocení jako takové zdravé, v horkém létě je nadměrná produkce potu prostě nepříjemná. Nejde jenom o pot jako takový, problémem je hlavně zápach, který vzniká, když se dostane do styku s bakteriemi v podpaží. Omezování pocení není ale příliš zdravé, pot z našeho tělo vyplavuje škodlivé látky a zároveň organismus ochlazuje. Přírodní kosmetika tak nenabízí antiperspiranty (brání pocení), jako je tomu v běžné drogérii, ale pouze deodoranty (brání zápachu).
Může se vám tak snadno zdát, že ten přírodní deodorant vůbec neúčinkuje, ale není to tak. Přírodní deodorant nemá za úkol zastavit pocení, ale dokáže mu do určité míry zamezit. Natolik výrazných účinků jako od konvenčních deodorantů se ale nedočkáte.
Přírodní deodoranty využívají účinků buď kamence, který je nejúčinnější a mnohdy svými účinky natolik silný, že se podobá konvenčním deodorantům z drogerie, nebo přirozeně antibakteriálních složek jako je kokosový olej, éterické oleje ze šalvěje, rozmarýnu, citrusových plodů a dalších.
Pokud se zvýšeně potíte a jste názoru, že vám ani ten kamenec nepomůže, příroda může velice snadno změnit váš názor. Mádara totiž vyvinula bioaktivní deodorant pouze na bázi bylinek, které působí antibakteriálně a zároveň o podpaží pečují, pokožku zklidňují a brání dehydrataci.
Bioaktivní deodorant vypadá na první pohled úplně stejně jako bylinkový roll- on Mádara, ale je trochu jiný i co se týče obalu. Pokud tyto dva roll- ony porovnám, kulička bioaktivního deodorantu dávkuje mnohem méně tekutiny, takže nemáte pocit nepříjemně mokrého podpaží, nemusíte pomalu ani čekat a můžete se rovnou obléct. A i kdyby jste trochu otřeli do trička, nic se neděje, bioaktivní deodorant vůbec nebarví. Vůně roll- onu je velice jemná, lehce sladká a kořeněná. Kdyby se vám přesto nelíbila, nebojte, z pokožky po chvíli vyprchá a neucítíte ji vůbec.
Bioaktivní deodorant Mádara obsahuje pouze bylinné extrakty společně s květovými vodami. Růžová voda, výtažek ze šalvěje a měsíčku lékařského, esenciální olej z citronové trávy a máty. A glycerin pro zvýšení účinnosti těchto látek. Žádný alkohol ani podobné potencionálně dráždivé látky. Deodorant tak můžete v klidu použít i na citlivou pokožku nebo bezprostředně po holení a nic vás nebude pálit.
Díky tomuhle jednoduchému složení jsem byla z počátku vůči deodorantu skeptická. Žádný kamenec, nic výrazně účinného a já jsem navíc dle subjektivního hodnocení dost potivý typ. Přesto mě bioaktivní deodorant překvapil, i přes svoji jemnost skvěle účinkuje. Pokud jste zvyklí na konvenční deodoranty, nejspíš vás neohromí, ale jestliže jste nějaký ten přírodní deodorant už vyzkoušeli, bioaktivní deodorant vás svými účinky potěší.
Samotné pocení nijak výrazně neomezuje, možná mu kapánek zabrání, ale to je všechno. Co ale dokáže úspěšně eliminovat, je tělesný zápach. Jasně, nezvládne dlouhý horký den a večer ve fitku, ale běžný pracovní den s vámi absolvuje bez sebemenších problémů. Navíc, pokud je příliš horko nebo si jdete zasportovat, není problém deodorant aplikovat ještě jednou. A máte klid.
Bioaktivní deodorant není pro každého, pokud se opravdu hodně potíte a bojíte se, že budete během dne cítit, sáhněte spíše po deodorantu s obsahem kamence. Jestliže nejste zvýšeně potivý typ, tenhle deodorant je pro vás to pravé.
BioooTip: To, jak moc silně je náš pot cítit je dáno také naším životním stylem a jídelníčkem. Pokud jsme při těle a náš jídelníček obsahuje převážně maso a tučná a mastná jídla, náš pot zapáchá mnohem více, než pokud jíme jenom lehká a převážně bezmasá jídla. Jídelníčkem tak můžete tuhle nepříjemnou ‘vlastnost’ těla úspěšně ovlivnit a třeba nakonec zjistíte, že ten deodorant v podstatě nepotřebujete a postačí vám čistý kokosový olej nebo šalvějový éterák.