zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Včelí produkty mám ráda. Třeba takový med. Do zázvorového čaje mi vždycky pomůže proti nachlazení a když ho smíchám s mletými ovesnými vločkami, mám perfektní výživnou a hojivou masku. Stejně tak ráda mám i propolis, který pokaždé zklidviduje opary, zahojí odřený nos, když z něj máte vodovodní kohoutek, a hojí i hnisavé záděry a popraskanou kůži. Propolis má přirozené silné antibakteriální a hojivé účinky, které sice můžete nahradit nějakým vhodným éterákem (tea tree) či tinkturou (echinacea, grepové jádro), ale přijde mi, že tyto alternativy nejsou prostě dostatečně jemné, nevysušující, neštípající atd. Propolis u mě prostě jasně vede.
A proto jsem si ho pořídila v krému od Martiny Gebhardt, který má složení vylepšené rostlinnými oleji a extrakty. Hodí se tak na pokožku obličeje, rukou i celého těla. Nemusíte se s ním bát namazat sebe, citlivou pokožku nebo i dětskou pleť.
Propolisový krém Martina Gebhardt obsahuje v základu jemný zklidňující mandlový a olivový olej, olej z lískových ořechů, bambucké a kakaové máslo, lanolin a antibakteriální extrakt z vilínu a hojivý koňský kaštan. A samozřejmě výtažek z propolisu, propolisovou spagyrickou esenci a také nebělený včelí vosk. Kromě propolisu a vilínu se o hojivé účinky postará i antibakteriální stříbro a zlato.
Složení je totiž to, co mě k Martině Gebhardt přitáhlo poprvé - zlato a stříbro v krému, to se mi zalíbilo hned. U spagyrických esencí jsem trochu tápala, co že se za tím skrývá za záhadu. A nebyla jsem daleko - spagyrie mají totiž původ hluboko ve středověké alchymii, kdy se jednalo o speciálně připravené esence, které danou látku dokonale rozloží na prvočinitele a následně zase složí zpátky. Alchymisté ještě speciálním postupem uchovávali duchovní vlastnosti substance. Jestli to dělá i Martina Gebhardt, to tedy nevím, ale vím, že její krémy fungují daleko lépe nežli jakékoliv jiné se stejnou účinnou látkou. A účinek, to je to, o co mi jde především.
I přes obsah vosku a lanolinu nemá propolisový krém příliš hutnou konzistenci, vlastně je docela lehký. Žádný hutný balzám nečekejte. Je sice mastnější, ale do pokožky se dobře vstřebá a neulepí ji. Stačí jej použít menší množství a přesto pokožku krásně promaže a ošetří. Vůně je výraznější, bylinková, typická pro všechny produkty Martina Gebhardt.
Propolisový krém se mi osvědčil jako univerzální krém opravdu na celé tělo.
Hojí záděry a popraskaná nehtová lůžka. Stačí jej každý večer namazat a za pár dní máte vyhráno. Pomáhá i proti hnisajícím záděrám, které vydezinfikuje a zahojí zároveň.
Vyléčí odřený nos a popraskané rty. A to se v zimě obzvlášť hodí! Při rýmě a nachlazení. Odřenou kůži zjemní, zvláční, bleskově odstraní takové to nepříjemné pnutí a pálení. Stačí pár namazání a máte vyhráno a klid od zarudlého obličeje.
Je opravdovým pokladem pro náročnou pleť obličeje. Pokud vaše pleť neví, co přesně chce, chvíli se tváří jako suchá, ale sem tam jí vyraší pupínek, chvíli se mastí, ale přitom pne, tak propolisový krém je přesně to, co ji zase vrátí pohodu a harmonii. Je dostatečně ochranný, ale zároveň regeneruje i působí antibakteriálně. Hodně suchá pleť by pod něj klidně snesla i sérum.
Hojí opary. Díky léčivým schopnostem propolisu si krém s přehledem poradí i s opary. Už se nemusíte bát suchých stroupků, které se odlupují, praskají a začínají krvácet. Prostě párkrát denně namažete a opar se jistě odporoučí pryč.
Jako ochranný zimní krém. Uznávám, že letos zima moc nebyla, ale na těch pár dní se propolisový krém perfektně osvědčil. Žádná podrážděná pokožka, zarudlá, suchá. Navíc ty přechody z přesušených kanceláří do toho hnusného vlhka venku taky nic moc. Díky konzistenci krém zvládá obojí - zamezí ztrátě vlhkosti v pleti a ochrání před mrazem, sněhem i deštěm.
Propolisový krém je prostě spolehlivý společník úplně pro všechny a všude. No, dobře, asi ne pro vegany, ale znám i takové, kteří kvůli kvalitě všech produktů Martiny Gebhardt a nesporným výhodám a etickému přístupu biodynamického zemědělství, jsou schopni občas přimhouřit oči… ;-)