Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čajová „houba“ kombucha

Čajová „houba“ kombucha Kombucha je zázračná houba, která pochází z Asie.
Jana Konečná
4,5 5
12

Čajová „houba“ kombucha zdroj: shutterstock.com

Kombucha, neboli čajová houba pochází původně z východní Asie. Její blahodárné účinky byly známy již 221 let před naším letopočtem. Do Evropy se však rozšířila až mnohem později z asijské části Ruska zhruba v 19. století. I když se o kombuše většinou mluví jako o houbě, ve skutečnosti se jedná o shluk kvasinek a bakterií, které spolu žijí v symbióze a při vzájemném působení mají naprosto unikátní účinky. Z biologického hlediska se tedy jedná spíše o lišejník než o houbu. Kombucha má lívancovitý tvar a gumovou konzistenci. Někdo ji připodobňuje k medúze, hlavně když se vznáší v nádobě na čajové hladině. Kombucha při správné péči neustále dorůstá a tvoří se nové a nové „houby“. A jaké jsou tedy její účinky?

Přejít na sekci článku:

Účinky kombuchy

Účinky kombuchy zdroj: shutterstock.com

Nápoj připravený z kombuchy obsahuje enzymy, vitaminy, minerální látky a zejména bakterie mléčného kvašení. Proto může sloužit jako výborná náhrada mléčných výrobků pro lidi trpící alergií na mléčnou bílkovinu, nebo pro vegany, jenž se konzumaci těchto výrobků vyhýbají z etických důvodů. Díky obsaženým bakteriím mléčného kvašení kombuchová kultura pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru, pomáhá při potížích s trávením a také podporuje imunitu.

Kombucha má také výborné detoxikační účinky. Napomáhá odstraňování škodlivých látek, usazenin těžkých kovů či nikotinu. Je proto výborná, ať už se snažíte tělu jen trochu ulevit a lehce ho pročistit, nebo se snažíte přestat kouřit. Pomáhá také játrům rychleji odbourávat alkohol, což z ní dělá účinný přírodní lék na ranní kocovinu. Detoxikaci pomocí kombuchy si můžete naordinovat, i pokud vás trápí nečistá pleť nebo akné.

Kombucha celkově urychluje metabolismus. Toho můžete využít, pokud vás trápí nějaké to kilo navíc. Jestliže si chcete udělat hubnoucí kombuchovou kúru, doporučuje se pít sklenici kombuchy třikrát denně před jídlem. Nápoj z kombuchy pročišťuje celý organismus a nezapomíná ani na ledviny. Posiluje jejich přirozenou filtrační funkci a pomáhá i při nemocech, které se stavem ledvin úzce souvisejí, jako je například dna. Kromě vnitřního užití můžete použít kombuchu také přímo na pleť, sáhnout lze po nálevu i přímo po kombuchové kultuře. Z rozmixované kombuchy si můžete vyrobit domácí výživnou pleťovou masku. Přestárlou kombuchu, která se už na výrobu nápoje moc nehodí, můžete zase přidat do květináče jako hnojivo pro pokojové rostliny.