Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Správná péče po tetování

zdroj:

Inspirujte se tipy, díky kterým bude vaše zbrusu nové tetování bez chybičky! Poradíme, co dělat po příchodu domů a nechybí ani osvědčené recepty na domácí balzámy. Péče o tetování není žádná věda, a vaše tělo si v podstatě poradí samo. Důležité je především udržet pokožku v čistotě a podpořit hojení pomocí balzámu. Výsledkem bude překrásně vybarvené tetování.

Vykračujete si ze salonu, úsměv na rtech, a jste pyšní na své nové umělecké dílo v podobě tetování. Jenže za jak dlouho se zahojí – abyste ho mohli ukázat celému světu, a můžete hojení nějak pomoci?

Vsaďte na antibakteriální mýdlo na tetování

Každý tatér používá trochu jiné postupy a techniky, při péči se proto řiďte pokyny, které vám dal. Někdy vám poradí, abyste fólii sundali hned doma, a jindy je lepší nechat ji na tetování klidně i 3 dny, protože obsahuje léčivé látky.

Mezi nejčastější doporučení patří ponechat fólii na kůži několik hodin, a poté tetování omýt antibakteriálním mýdlem. Základní hojení probíhá zhruba 2 dny, a v této době bude antibakteriální mýdlo vaším největším pomocníkem. Tetování je ideální omývat 2× až 4× denně.  Po omytí stačí tetování jemně osušit. V této době se zatím vyhněte krémům a balzámům, tetování musí nejprve vyschnout. Pokud se na tetování objeví stroupky, nestrhávejte je – mohli byste vyloupnout i kus barevného pigmentu.

Pokud máte tetování pod oblečením, volte volné střihy a prodyšné tkaniny.

Čím mazat tetování první dny a týdny?

O tetování se vyplatí pečovat, ale nepřehánějte to. Tetování obvykle pronikne pouze do 2. vrstvy kůže, což odpovídá běžné odřenině, a tělo si s tímto poraněním poradí samo. Proto stačí udržovat tetování v čistotě a 2 až 3× denně promazat, aby se hojilo rychleji. Sázkou na jistotu je CBD krém na tetování, stejně spolehlivou variantou jsou pak domácí balzámy a krémy. Jak je vyrobit? Recepty naleznete o několik odstavců níže.

Samotné zacelení trvá přibližně 10 dní, a k úplnému vzpamatování pokožky dojde zhruba po 3 týdnech. K běžným aktivitám se můžete vrátit, jakmile kůže přestane být citlivá na dotyk. Hojení pomůžou urychlit také vitamíny E a B.

Na co u čerstvého tetování pozor?

  • Koupání

Do té doby, než se vyloupnou stroupky, pokuste se omezit kontakt s vodou na minimum. Raději než vanu si dejte sprchu, a zcela se vyhněte bazénům a rybníkům. Kromě rozmočení stroupků totiž hrozí zanesení infekce.

  • Slunce

Zkuste se alespoň měsíc vyhnout slunění a návštěvám solária, tetování by totiž mohlo vyblednout. Po uplynutí této doby na sluníčko můžete, sáhněte ale po krémech s vyšším ochranným faktorem.

  • Sport

Sportovat můžete, jak jste zvyklí. Jen pozor na nečistoty a nadměrné pocení – tetování vždy po sportu omyjte a usušte.

  • Domácí mazlíčci

Při drbání pejsků a kočiček hrozí riziko infekce. V kontaktu s nimi ale určitě být můžete, jen by se neměli tetování přímo dotýkat. Po každém mazlení s chlupatými kamarády si proto nezapomínejte umýt ruce, ať do tetování nezanesete nečistoty.

Vyrobte si vlastní krém na tetování: TOP 3 DYI recepty

Balzám na tetování si snadno vyrobíte i doma. Soustřeďte se zejména na kvalitu surovin, ideálně v bio kvalitě. Ingredience stačí smíchat – pokud jsou tuhé jako například bambucké máslo, zahřejte je, rozpusťte a máte hotovo.

  1. S éterickým olejem
  • 2 lžíce bambuckého másla
  • 2 lžíce mandlového oleje
  • 3 kapky levandulového éterického oleje

    2. S vitamínem E
     
  • 3 lžíce bambuckého másla
  • 1 lžíce oleje z měsíčku lékařského
  • 1 lžíce jitrocelového oleje
  • 3 kapky vitamínu E

    3.Se včelím voskem
     
  • 2 lžíce včelího vosku
  • 1,5 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžíce bambuckého másla
  • 1 lžíce sezamového oleje

Péči po tetování zvládnete levou zadní

Protože tetování je povrchové poranění, nejlepší volbou je nechat hojení volný průběh, a pouze jej podpořit přírodními produkty. Na dobře vyživené kůži vypadá i tetování jasněji, krém proto vybírejte pečlivě nebo si jej namíchejte sami. Nedoporučujeme ale produktu nanášet příliš, jen tak akorát aby se dobře vstřebal a kůže nebyla stažená, ale příjemně vyživená. Samozřejmě ale musíme pokožce nechat prostor se zahojit - suché stroupky jsou úplně normální a přirozenou součástí průběhu hojení. Pozor také na aplikaci olejů na čerstvé tetování. Například kokosový - jeho velké množství může naopak hojení zpomalovat nebo pokožku dráždit.