zdroj: shutterstock.com
Ještě než začnete zmatkovat s tím, že nemáte dárky pod stromeček, uklidněte se. Dejte si dobré kafe, zajezte ho něčím na uklidnění nervů, kápněte si nějakou pěknou směs éterických olejů do aromalampy pro relaxaci a projeďte náš e-shop. Rozmyslete si v klidu suroviny, které chcete použít při výrobě domácího peelingu, naplánujte si den, kdy budete vyrábět DIY dárky a zahoďte za hlavu fronty v obchoďácích. Vaše handmade dárky budou mít totiž přidanou hodnotu i bez toho, aniž byste za ně museli zaplatit nekřesťanské peníze.
Cukr nebo sůl?
Nedílnou součástí DIY peelingů jsou cukry nebo soli. Záleží jen na vás, co si vyberete. Je dobré při výběru zohlednit to, jestli chcete dělat peeling na tvář, ruce či chodidla anebo tělo. Na obličejové peelingy není vhodný klasický bílý krystalový cukr, který se přidává spíše do peelingů tělových, ale volíme jemnější varianty cukrů, jako je cukr práškový, cukr krupice. Mají malé krystaly, které jsou šetrné k pokožce obličeje. Pro tělové peelingy je vhodný obzvlášť hnědý cukr, melasový cukr Demerara či cukr Turbinado. Na peelingy pro ruce a nohy je pak dobré použít melasový cukr Muscovado, ten lze koupit ve více variantách a lze jej použít i do obličejového peelingu. Cukry koupíte jak v klasických potravinách, tak i v bio obchodech.
Nechcete-li peeling cukrový, sáhněte po soli, která se hodí spíše, pokud máte záměr pokožku nejen obrousit od odumřelých kožních buněk, ale i detoxikovat. Do tělových peelingů můžete přidat jemněji mletou sůl z mrtvého moře, himalájskou sůl anebo sůl epsomskou (hořkou). Všechny jmenované soli jsou bohaté na minerální látky a napomáhají tělu odvádět škodliviny skrze kůži a také mu poskytují potřebné stimuly k obnově kožních buněk.
Kokosový olej je základ!
Abyste měli dobrý peeling, musíte mít základ, do kterého všechno namícháte. Ideální pro tyto účely je náš starý známý kokosák. Kokosový olej má natolik specifickou vůni, že ho ani nemusíte dále vylepšovat a klidně postačí do něho přidat pouze sůl nebo cukr. Jinak se velmi dobře míchá s éterickými oleji citrusy a vanilkou, květinové vůně moc rád nemá. Pokud chcete kokosový olej bez vůně, není problém. V mnohých případech je i lepší, protože můžete parfemaci peelingu přizpůsobit „více na tělo“ obdarované osobě. Kokosový olej je skvělý pro výživu pokožky, činí ji jemnou a hladkou, obsahuje nezanedbatelné množství minerálů a stopových prvků, které se účinně podílí na její regeneraci.
Éterické oleje
Éterické oleje jsou nejlepším přítelem výrobců domácí kosmetiky. Jejich jediným problémem je to, že mnohdy potřebujete znát zdravotní stav obdarovaného. Nechcete-li riskovat, volte k parfemaci DIY kosmetiky citrusy (pozor na fototoxicitu) nebo květinové vůně. Nepřidávejte do domácí kosmetiky koření. Může vyvolávat kožní alergie a popálit pokožku. Zapomeňte na „klasické vánoční vůně“ jako skořice, hřebíček a další. Jsou pěkné v aromalampě, ale v kosmetice s nimi lze udělat více škody než užitku. Víte-li, že má člověk, kterého chcete obdarovat nízký tlak či je to těhotná žena, vyhněte se levanduli. Ta je sice často uváděná jako bezpečná v těhotenství, ale může obsahovat vysoké množství kafru. Levanduli lze úspěšně nahradit méně silným lavandinem.
Výroba DIY peelingů
Proč bychom vůbec měli používat peelingy? Odstraňují mrtvé kožní buňky, zlepšují cirkulaci krve, bojují proti pupínkům a pleťovým nesrovnalostem, vypínají pokožku, snižují výskyt vrásek a zvětšených pórů. Základ pro peelingy můžete také uvařit z rostlinných olejů a másel, ale pokud nemáte čas na to, abyste hlídali teplotu a odměřovali suroviny, nejlepším základem pro peeling je právě kokosový olej, který je dostatečně hustý na to, aby zachoval peelingu dobrou konzistenci.
Peeling na tělo s bergamotem a vanilkou
Budete potřebovat:
- 100 ml kokosového oleje
- 10 kapek éterického oleje vanilka
- 40 kapek éterického oleje bergamot
- Himalájská nebo jiná koupelová sůl
- Šálek cukru krystal
Smíchejte ingredicence a nechejte peeling několik dnů rozležet. Můžete si upravit dávkování éterických olejů podle toho, zda chcete více vanilkové nebe více citrusové aroma. Nekapejte do objemu 100 ml oleje více než 50 kapek éterického oleje. Nechcete-li moc silnou vůni, můžete si upravit poměry a použít třeba jen 30 kapek.
Peeling na tělo s levandulí a neroli
Levandule a neroli je skvělá uklidňující kombinace, kterou budou milovat obzvlášť ti, kteří mají rádi Francii anebo s nostalgií vzpomínají na klasickou Eau de Cologne. Pokud chcete vyrobit peeling, který bude vonět velmi podobně, lze do kombinace neroli a levandule nakapat také bergamot.
Budete potřebovat:
- 100 ml kokosového oleje
- 25 kapek éterického oleje levandule
- 25 kapek éterického oleje bergamot
- Himalájská nebo jiná koupelová sůl
- Sušenou levanduli (může být, ale nemusí)
Smíchejte spolu ingredience a nechejte peeling odležet. Chcete-li peeling, který bude připomínat starou dobrou kolínskou, nakapejte do něho 15 kapek bergamotu, 20 kapek neroli, 15 kapek levandule. Poměry můžete přizpůsobit svým vonným preferencím. Můžete jako dekorační prvek přidat bio sušenou citronovou kůru anebo sušené květy levandule.
Peeling na tělo s růží a kadidlem
Budete potřebovat:
- 100 ml kokosového oleje
- 15 kapek éterického oleje růže (v jojobě)
- 15 kapek éterického oleje kadidlo
- Himalájská nebo jiná koupelová sůl, případně třtinový cukr
Smíchejte ingredience, dokud se zcela neprolnou. Chcete-li ještě více relaxační směs, přidejte 15 kapek éterického oleje neroli v jojobě. Na ozdobu můžete přidat sušené lístky růží.
Čokopeeling k sežrání (na tělo i obličej)
Budete potřebovat:
- 1/2 šálku kokosového oleje
- 1/3 šálku mandlového oleje
- Éterický olej vanilka nebo vanilkový lusk
- Šálek hnědého cukru
- Kakaový prášek
V závislosti na hrubosti cukru můžete vyrobit jak peeling na tělo, tak obličej. Smíchejte všechny přísady, dokud se zcela neprolnou. Navrch peelingu můžete přidat pro dekoraci několik kousků nalámané bio čokolády. Případně ji nastrouhejte. Můžete použít také kokosové vločky. Nechcete-li peeling čokoládový, přidejte místo kakaa namletou kávu.