Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vyrábíme kosmetiku: Deodorant, ústní voda a dezinfekční gel na ruce

Vyrábíme kosmetiku: Deodorant, ústní voda a dezinfekční gel na ruce I doma si můžeme vyrobit plně funkční kosmetiku a přitom za pár korun.
Lucie van Koten
5,0 5
3

Vyrábíme kosmetiku: Deodorant, ústní voda a dezinfekční gel na ruce zdroj: shutterstock.com

Pssst! Raději to nebudeme říkat nahlas, ale některé věci se dají doma vytvořit za pár korun. Jsou více než funkční a hlavně voní tak, jak si sami přejeme. A zatímco namíchat si krém bez znalosti chemie či aromaterapie je celkem obtížné, tyhle tři věci zvládne každý. Ingredience jsou přitom lehce dostupné, nejsou drahé a některé z nich už určitě máte doma.

Antibakteriální gel na ruce

Pokud si libujete v antibakteriálních gelech na ruce, které hodíte do kabelky a používáte kdykoliv, když není možnost si ruce umýt, je pak nezbytnost vytvořit si gel vlastní. A mnohem lepší! Místo alkoholu nám svými dezinfekčními účinky poslouží éterické oleje a jako základ použijeme čistý Aloe vera gel, jenž se může pochlubit hydratačními a hojivými účinky na pokožku.

Co budeme potřebovat:

  • Čistý Aloe vera gel (množství dle lahvičky)
  • Voda
  • 5 kapek EO tea tree
  • 5 kapek EO máta peprná

Aloe vera gel smícháme do požadované hustoty a nakapeme éterické oleje. Tea tree (či levandule) by měl být základ, velice dobře sedí například s mátou peprnou, která je ceněna rovněž pro své dezinfekční účinky. Navíc tahle kombinace příjemně voní. Pakliže byste si chtěli pohrát, můžete přidat dle libosti i další éteráčky. Takto vzniklý dezinfekční gel má ještě velké plus, jelikož se dá použít i na spáleniny či ranky a kousance – ránu vydezinfikuje a díky Aloe vera i rychleji zahojí.

Vyrábíme kosmetiku: Deodorant, ústní voda a dezinfekční gel na ruce

Domácí deodorant

Nejlepší pohlcovač pachu? Přeci jedlá soda! Tou si sice podpaží cukrovat nebudeme – ač v principu i to pomůže – ale uděláme z ní hlavní ingredienci v našem deodorantu.

Co budeme potřebovat:

A tady dobrodružství začíná! Smícháme poměr jedlé sody s kokosovým olejem tak, abychom vytvořili pastu příjemnou na dotek – ani příliš mastnou, ani příliš suchou. Doporučuji kokosový olej, jelikož dokáže ničit bakterie (a dokonce má i protiplísňové účinky), nicméně lze použít i jakýkoli jiný rostlinný olej. V zimě, kdy kokosový olej tuhne, je výbornou alternativou například mandlový olej.

Směs jedlé sody a oleje zaručí jednoduchou aplikaci, lehce podpaží vysuší a pohltí nepříjemný zápach. Pakliže si ale potrpíte na vůni deodorantu, je na čase experimentovat! Přidat můžete EO růži či levanduli. Pro muže bergamot, tea tree nebo rozmarýn. Příjemné jsou rovněž kombinace máty peprné s citrusovými vůněmi.

Pokud je ale nějaký skutečný vítěz v boji s nepříjemným zápachem a pocením, je to rozhodně šalvěj. Ta zabraňuje rozkladu potu a pocení v menší míře i zamezuje. Šalvěj má však velice specifickou bylinkovou vůni, která se vám nemusí líbit, ale do deodorantu se dá použít v menším poměru a poté doplnit éteráčky, které už vám voní o hodně víc. Pokaždé tak bude vznikat nová a nová vůně.

Vyrábíme kosmetiku: Deodorant, ústní voda a dezinfekční gel na ruce

Ústní voda

Koukali jste někdy na složení klasických ústních vod? Ano, správně, mnoho z ingrediencí nemá v ústech co dělat, což jistě vědí všichni, co jsou náchylní například na afty či koutky. Domácí ústní voda, to je však úplně jiná liga! Ústní dutinu nevysuší a dokonale ji zbaví bakterií. A to stačí tři základní věci.

Co budeme potřebovat:

Všechny ingredience jednoduše smícháme a máme péči, která se postará jak o zápach z úst, tak i sklovinu a pomůže i při případných aftech či bolesti krku. Že se vám při pomyšlení na olej zvedá žaludek? Dobrá, místo oleje můžeme přidat vodu. Jediný problém s vodou je, že se v ní éterické oleje nerozpustí, mohou tedy mírně pálit. Lahvičku je pak potřeba dobře protřepat před každým použitím.

Dnešní půlhodinka bio vaření sice končí, ale to jen proto, abychom vás nezdržovali od práce. Čistá kosmetika, kam přidáme jen to, co sami máme rádi, je totiž to největší vítězství.