zdroj: biooo.cz
Včelí vosk má pozitivní účinky na naše zdraví a jeho využití najdeme i v kosmetice. Vzniká při metabolických procesech včel dělnic, při kterých se přeměňuje v medu přirozeně obsažený cukr na sekret, který při zvýšené námaze včely vypotí, ten následně působením vzduchu ztuhne a stává se z něho vosk.
Včelí vosk obsahuje nejméně 284 různých sloučenin. Většinou se jedná o různé alkany s dlouhým řetězcem, kyseliny, estery, polyestery a hydroxyestery. Po celá staletí býval včelí vosk používán k výrobě svíček a byl považován za zdravější než ostatní druhy vosků, protože se při jeho hoření neuvolňují toxické látky a saze. Včelí vosk byl také používán za doby starých Egypťanů pro voskování povrchu vinných amfor, dělaly se z něho tabulky na psaní, své místo měl také při výrobě lodí, jako pojivo ve směsích barviv, sloužil jako základ pro léky a také k voskování paruk. Římani jej využívali při hojení ran.
Dodnes je včelí vosk známý pro své protizánětlivé, zklidňující a zjemňující vlastnosti. Přispívá ke snížení svědění, vyrovnává vlhkost pleti. V roce 2007 vědci zjistili, že včelí vosk chrání zdraví našich jater. My si zde napíšeme recept na domácí lotion ze včelího vosku, který můžete použít na tělo, pleť i vlasy.
Postup
- ½ šálku mandlového oleje
- ¼ šálku kokosového oleje
- ¼ šálku včelího vosku
- 1 lžičku vitaminu E (olej)
- levandulový éterický olej
Smíchejte v hrnci nebo nádobě z ohnivzdorného skla mandlový olej, kokosový olej, vitamin E a včelí vosk. Do dalšího hrnce nalijte vodu a postupujte tak, jak jste zvyklí při přípravě krémů v parní lázni. (Kdo to ještě nezkoušel, existují instruktážní videa, takže není problém se to naučit). Tzn. dáte hrnce na sebe, aby se mohla pára uvolňovat. Postupujte opatrně, abyste se neopařili. Míchejte ingredience tak, dokud se vše zcela neroztaví. Po odstranění z plotny vmíchejte 5-6 kapek levandulové esence, nalijte směs do malých skleniček. Skladujte nádoby v temnu a mimo dosah slunečního světla. Až lotion vychladne, lze jej při správném skladování používat 6 měsíců.