Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdravé opalování na vlnách bio kosmetiky

Zdravé opalování na vlnách bio kosmetiky Přírodní kosmetika nabízí jako ochranu před slunečními paprsky minerální filtry či čisté rostlinné oleje s přirozeným SPF.
Lucie van Koten
4,4 5
16

Zdravé opalování na vlnách bio kosmetiky zdroj: shutterstock.com

Jsou dvě skupiny lidí - jedna ta, která se sluníčka bojí a snaží se pleť chránit před UV zářením i v zimě v mrazech, a ta, která si bezstarostně užívá každoroční grilovačku na pláži pod egyptským sluncem. Samozřejmě existuje i rozumná “zlatá střední cesta”, nicméně už tyto dvě kategorie nám ukazují, že na opalování neexistuje jediná správná teorie, a že když k tomu přičteme tolik diskutované nano-částice, máme o kontroverzní téma postaráno. Na jedné věci se však shodneme - ozónová vrstva se neustále ztenčuje, a tak pobyt na sluníčku přináší určitá rizika. Pakliže péči podceníme, může se nám to pekelně nevyplatit. Ve hře nejsou bohužel jen bolavé spáleniny, nýbrž i pigmentové skvrny, vysoušení pleti a rakovina. A jelikož chemické opalovací krémy mají ve valné většině složení stejně jedovaté jako má slunce paprsky, zbývají nám dvě možnosti z bio péče - opalovací krémy na bázi minerálních filtrů a opalovací oleje.

Opalovací krémy na bázi minerálních filtrů

Minerální filtry zinek (zinc oxide) a titan (titanium dioxide) jsou jemně namleté přírodní minerály, které chrání proti celému spektru UVA a UVB záření. Dá se říci, že jde o zcela čisté látky, které se nevstřebávají do těla a proti sluníčku tak tvoří účinnou barikádu na kůži. Sluneční paprsky se doslova od kůže odrážejí.

Menší mínus minerálních filtrů je o něco tužší bílá konzistence, která sice nestéká a neštípe v očích, nicméně se hůře roztírá. A zatímco maminky jsou rády, že můžou zkontrolovat, zda a jak dobře se jejich dítka namazala, samy raději zvolí něco lépe roztíratelného.

A právě touha po co nejlepší roztíratelnosti dovedla výrobce opalovacích krémů k nano-částicím. Pakliže totiž zmenšíme částice minerálů, lépe se krém vstřebá a nabídne vyšší UV ochranu. A to je dvojnásobná radost, zdálo by se!

Zdravé opalování na vlnách bio kosmetiky

Nano-částice (uvádí se, že menší než 100 nm) by se dle mnohých mohly teoreticky dostat do tělních orgánů, což vyvolává otázky, zda je tělo dokáže samovolně vyloučit či co by v těle mohly způsobovat. A zatímco zinek by měl být v tomhle smyslu bezpečný, u titanu si není nikdo jistý. Žádná z teorií se sice doposud nepotvrdila. Nicméně do té doby, než nám to páni vědci dají černé na bílém, nevíme, na co spoléhat.

Pokud se nano-částicím chcete vyhnout, doporučujeme prozkoumat značku Eco Cosmetics, kde výrobce na většině krabiček pod INCI uvádí i velikost nanočástic 400nm. Bez nano-částic by měl být například Neutrální krém na pleť SPF 20 i Ochranný krém Baby SPF 50+. Zahraniční zdroje rovněž uvádějí složení bez nano-částic opalovacích krémů Naturado.

Opalovací oleje

Opalovací oleje jsou další alternativou k běžným opalovacím krémům. Jejich výhoda je jak obrovská úspornost, jelikož se aplikují smíchané s vodou, tak i výborná vstřebatelnost. Značka Eco Cosmetics jeden opalovací olej už přímo nabízí, vlastní “opalovák” si však můžete vyrobit i doma.

Jako základ se nejlépe hodí olej z pšeničných klíčků. Do oleje přidáme vitamin E, jenž chrání pleť proti volným radikálům a stárnutí, přidat můžeme panthenol a obohatíme jej o éterický olej z levandule či tea tree. Éterické oleje tu slouží především jako hojivá složka, ale stejně dobře fungují i jako repelent. Velkým pomocníkem při opalování se rovněž uvádí olej z mrkvových semínek, a tak jej můžeme do směsi přidat.

A ač má mít olej z mrkvových semínek SPF 30, samotný bych jej na “grilování na pláži” nedoporučila. Každý rostlinný olej má určitou SPF ochranu, když budeme průměrovat, můžeme říct, že to vychází na SPF 8. A ač jsou opalovací oleje při správném použití velkou úlevou - nenarušují kožní film, zvláčňují pleť, udržují jemné opálení - velice často je považujeme za superhrdiny, kteří nás budou chránit i před vlastní neopatrností.

Zdravé opalování na vlnách bio kosmetiky

Platí totiž, že podobně namíchaný olej můžu používat po celé léto na běhání po městě, nikoli však na intenzivní několikahodinovou opalovačku pod agresivním jižanským sluníčkem (nebo i českým sluníčkem).

Možná namítnete, že přírodní opalovací krémy nejsou dostatečnou alternativou ke krémům z drogerií a lékáren, které nám slibují SPF 60+ a to s lehkou gelovou konzistencí, krásnou ananasovou vůní s nulovou lepkavostí. Je to ovšem jako s přírodními antiperspiranty - tohle bio kosmetika jednoduše odmítá vyrábět. Je přirozené se potit, je zdravé a potřebné se potit, proto antiperspiranty v bio kvalitě neexistují. Existují pouze deodoranty, které nezamezují potu, ale zamezují zápachu. Stejně tak je přirozené se na sluníčku pohybovat a užívat si léta, nikoli se však smažit a doufat, že to mou pokožku nepoznamená.

Dá se chránit proti sluníčku i jinými způsoby?

Ano, dá. Sluneční paprsky jsou doslova mocné v případě, že je narušená obranyschopnost těla, obranyschopnost kůže a ještě větší neplechu umí slunce napáchat například po antibiotikách. Zdravé tělo si se sluncem dokáže poradit mnohem snadněji. Pokud tak přemýšlíte, čím tělo vyčistit, velkou službu udělají zelené potraviny či laktobacily. Zdraví pleti pak ovlivňujeme každý den tím, jak se k ní chováme. Dost ji poškozují agresivní tenzidy, které ji vysušují a pleť se tak stává doslova “papírovou” a křehkou. Léto je ta nejlepší doba na sprchové a hydrofilní oleje, díky nimž je pleť odolnější.

Veškerá další bezpečností opatření ohledně opalování a mazání krémů zde ani nemusíme uvádět. Média nás straší svědomitě, a tak je známe více než dobře. Vždy však platí, že se selským rozumem není potřeba se léta bát :-)