Přejít na sekci článku:
Jaké to je bez sulfátů?
zdroj: shutterstock.com
Přírodní kosmetika dokáže sulfáty celkem úspěšně nahradit například iontovými tenzidy, cukernými tenzidy nebo saponifikovanými oleji. Ty stejně jako sulfáty dokáží odstranit špínu a mastnotu ovšem bez toho, aby zbytečně vysušovaly. Problémem ovšem je, že tyto přírodní alternativy většinou nepění. A nebo pění jenom slabě. To značně snižuje uživatelský komfort při mytí vlasů. Ze začátku tak můžete mít pocit, že potřebujete více šamponu pro dokonalé umytí. Nebo také, že jste si vlasy dokonale neumyli, protože to nepěnilo.
V kosmetice, která není 100% přírodní a certifikovaná, tak občas můžete najít šetrnější pěnidla a přírodnější varianty sulfátů, například Sodium Lauryl Sulfoacetate. Ten je mnohem šetrnější a zbytečně nedráždí a nevysušuje. Ale čistě přírodní alternativa to není. V certifikovaných přírodních šamponech pak najdete místo sulfátů tenzidy z olejů nebo cukrů, například Disodium Cocoyl Glutamate z kokosového oleje nebo Decyl Glucoside, který vzniká z kukuřičného cukru a kokosového oleje.
Hlavní výhodou šamponů bez sulfátů je jejich jemnost. Taková vlasová péče je vhodná i pro citlivou pokožku, nedráždí a zbytečně nevysušuje. Pomáhá proti suché pokožce vlasů, proti svědění i proti tvorbě lupů. Šampony bez sulfátů navíc nevysušují ani vlasy, jsou tak vhodnější i pro poškozené, poničené a vysušené vlasy. Jemné přírodní šampony zachovávají přirozenou hebkost a jemnost vlasů. To už za trošku méně pěny při umývání stojí. Navíc až si na to zvyknete, ani vám to nepřijde.