zdroj: istockphoto.com
Krásné, dlouhé, husté, dokonale lesklé a jemné. Jen pohnout hlavou a užívat si vítr ve vlasech a závoj plný tajemství. Přesně takové vlasy by chtěla každá. Jak ale na to? Vlasy nestačí jen umýt a občas učesat, je třeba se o ně pravidelně starat. K tomu zdravě jíst a to by bylo, aby vlasy pořádně nenarostly. Protože stačí udělat tak málo. Trošku hvězdného prachu, trochu drcených minerálů a hlavně hodně olejů!
1) Vápník, selen, zinek a další
Abyste získali zdravé a krásné vlasy, které budou méně padat, je vhodné se zaměřit především na výživu zevnitř. Tedy na zdravý jídelníček a dostatek vitaminů i minerálů. A pokud chcete růst vlasů opravdu maximálně podpořit, tak si ke zdravému a vyváženému jídelníčku přidejte i doplňky stravy určené speciálně pro krásné vlasy. Hlavně minerály, jako je vápník, selen, hořčík nebo zinek, které mají vliv na kvalitu vlasů. Podporují lesk, dodávají sílu vlasovým kořínkům a zlepšují růst nových vlasů.
2) Rybí olej na krásu
Kromě vnějších pozitivních účinků rostlinných olejů na vlasy byste neměli zapomínat ani na vnitřní účinky olejů. Rybí olej při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, zlepšuje kvalitu pleti, pomáhá proti akné a dalším kožním problémům. A mimo jiné také posiluje vlasy. Dodává jim lesk, působí proti nadměrnému vypadávání vlasů. To vše díky vysokému obsahu omega 3 nenasycených mastných kyselin. Pokud dáváte přednost veganské stravě, tak skvělým zdrojem pro krásné vlasy místo rybího oleje je například lněné semínko, chia semínka nebo oleje z ořechů.
3) Barvěte si vlasy hennou
Henna posiluje vlasové vlákno. Díky tomu se vlasy méně lámou, méně se třepí konečky a vlasy vyrostou delší a krásnější. To ale není všechno. Pravidelné barvení hennou dodává i objem a pomáhá stimulovat růst nových vlasů. Že nemáte rádi červenou barvu henny? Sáhněte alespoň po senně, tzv. bezbarvé henně. Ta má stejné účinky jako henna, ale nemění barvu vlasů, senna maximálně zjemní odlesky a dodá jim zlatavý podtón.
4) Kávou na zdraví
Kofein stimuluje růst nových vlasů a posiluje vlasové kořínky. Vlasy díky kofeinu rostou pevnější, zdravější, lesklejší a hlavně jich roste víc. Navíc vlasové kořínky jsou posílené a revitalizované, takže vlasy i méně padají. Jak ale kofein dostat co nejsnadněji k vlasům? Skvěle funguje henna nebo jiný bylinkový balzám na vlasy smíchaný s čerstvým lógrem. Nejdříve si připravte opravdu silnou černou kávu a nechte ji pár minut louhovat. Tuto silnou kávu i se sedlinou přidejte do henny nebo senny, podle potřeby dolejte vodou a nanášejte na vlasy. Nechte působit alespoň dvě hodiny a poté smyjte. Takové kofeinové zábaly můžete opakovat jakkoliv často.
5) Kofein v šamponu
Pro pravidelné posílení vlasových kořínků sáhněte i po posilujících šamponech. Ty nejúčinnější mají většinou v sobě kofeinový výtažek, který právě funguje jako velmi účinný stimulant vlasového růstu. Podporuje růst nových vlasů, posiluje stávající vlasy, takže méně padají a díky pravidelnému používání získávají vlasy hustotu a nový objem. Kofein z kávových zrn nebo třeba ze zeleného čaje je jedna z nejlepších složek, kterou byste měli ve svém šamponu hledat. Hlavně pokud máte řídké vlasy, které vám hodně padají.
6) Éterické oleje
Kromě kofeinu dokáže růst vlasů podpořit i ten správně vybraný esenciální olej. Cedrové dřevo, šalvěj, rozmarýna, levandule, ylang ylang, tymián, máta nebo bazalka. Všechny tyto bylinky pomáhají stimulovat vlasové kořínky, prokrvují vlasovou pokožku a podporují růst silných vlasů. Jak je používat? Smíchejte pár kapek esenciálního oleje s rostlinným olejem a vmasírujte do pokožky vlasů. Nechte působit, nejlépe přes noc, a poté umyjte šamponem. Pár kapek vybraných esenciálních olejů pro růst vlasů můžete přidat i do svého oblíbeného šamponu.
7) Rostlinné oleje
Makadamiový nebo třeba kokosový. Tyto oleje přímo nepodpoří růst nových vlasů, ale ani tak byste na olejové vlasové zábaly zapomínat neměli. V délkách vlasů oleje pomáhají zjemňovat a revitalizovat vlasové vlákno. Díky tomu je vlas jako takový odolnější a pružnější, méně se láme a méně se třepí konečky, vyroste delší a zdravější. Oleje je ale vhodné dávat i na vlasovou pokožku, alespoň občas. Pomůžou pokožku hydratovat a vyživovat, neposilují přímo vlasové kořínky, ale díky tomu, že posílí samotnou pokožku, tak vlasy budou méně padat a budou silnější.