Přejít na sekci článku:
Kosmetika pro krásné vlasy
zdroj: shutterstock.com
Ale když je problém s vlasy, tak většinu lidí dost uklidní, používat i něco přímo na vlasy :-) A ono to často i pomůže. Je třeba si uvědomit, že vlas jako takový, tedy to, co chceme, aby krásně vypadalo, je to nejméně důležité. Důležitá je cibulka a tu velmi ovlivňuje kvalita a stav vlasové pokožky, takže to je to, co by nás mělo zajímat nejvíce. Vlasová pokožka je stejně citlivá jako ta kdekoliv jinde, takže pokud máte pocit, že bez namazání obličeje byste nepřežili, protože máte pleť suchou a křehkou, tak vlasová pokožka na tom není o mnoho lépe. Dvakrát denně ji mazat asi nebudete, ale vyřadit všechny agresivní mycí složky můžete okamžitě. Pokud máte skutečně velké problémy, tak se vyhněte i přírodním sulfátům a vůbec pěnidlům na bázi kokosového oleje, protože i ta mohou vysušovat. Lepší jsou například cukerné tenzidy, ovšem pokud přejdete na bezšampónovou metodu, výsledky mohou být daleko lepší a rychlejší.
Nicméně nejenom šamponem živy jsou vlasy, takže bychom měli péči obohatit i o některé produkty, které obsahují aktivní složky, které vlasové kořínky skutečně posílí. Takové nejčastěji najdeme ve formě vlasových olejů nebo tonik. Co si vybrat záleží primárně na stavu pokožky - pokud je suchá nebo podrážděná a obecně máte pleť spíš sušší a snášíte dobře hutnější péči, určitě zvolte olej. Jednodruhový s nejlepším vlivem na podporu růstu se nabízí kokosový, jojobový nebo arganový, případně můžete vyzkoušet olejové směsi, které často kromě rostlinných olejů obsahují i rostlinné extrakty nebo éterické oleje. Velmi účinný je lopuchový olej, který ale trochu klame názvem - z lopuchu žádný olej nevylisujeme, takže se vždy jedná o extrakt v oleji či macerát, což mu ale nijak neubírá na účinnosti. U tonik bývá trochu problematickou složkou alkohol, kterého tam může být často docela dost a pokožku může vysušovat. Takže pokud vám jde skutečně o léčbu, tak se ho snažte vyvarovat buď úplně nebo používejte střídavě s dalšími produkty.
V případě, že vám ale vaše vlasová péče vyhovuje a potřebujete “jen” podpořit růst vlasů, tak ideální volbou jsou éterické oleje, které můžete dle libosti (v omezeném množství) přidávat prakticky do všeho - od šamponu po vlasovou masku. S éterickými oleji se musí trochu opatrněji než s rostlinnými, které používáme dle pravidla “co kdo snese”, ovšem většina těch, které jsou vhodné na vlasy, je možné používat i v neředěné formě a nikomu se nic nestane. Největším hitem je - nijak překvapivě - levandule, která umí asi všechno, až je to člověku občas trapné psát :-) Odvrácenou stranou její popularity je to, že si skutečně musíme dávat pozor na kvalitu, protože není olej jako olej a pokud chceme nějaký jiný výsledek než jen pěknou vůni, potřebujeme kvalitní aromaterapeutický olej, nejlépe v bio kvalitě. Dalšími pomocníky v péči o padající vlasy nám pak mohou být rozmarýn, který dokáže skvěle prokrvit vlasovou pokožku a zlepšit tak výživu vlasových cibulek, ylang-ylang, šalvěj či šalvěj muškátová, geránium nebo cypřiš. Platí tu stejné pravidlo jako u všech ostatních produktů využívajících éterické oleje - pokud máte na výběr, vybírejte podle vůně. To, že je vám daná vůně příjemná, je signálem, že olej obsahuje složky, které jsou vám v danou chvíli prospěšné, bez ohledu na to, co jste si o něm přečetli v nějaké brožurce.