Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak mýt a mít krásné vlasy?

Jak mýt a mít krásné vlasy? Jak a čím si mýt vlasy? Nepodceňujme techniku mytí ani výběr šamponu a péče.
Marcela Fröhlichová
4,4 5
36

Jak mýt a mít krásné vlasy? zdroj: unsplash.com

To je, oč tu běží. Každá žena po krásných vlasech touží, jsou tou pomyslnou třešničkou na dortu či spíše na naší hlavě. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Ale někdy se stane, že ať děláme, co děláme, pomůže leda nasadit si čepici s nápisem “bad hair day”.

Vše začíná tím, že bychom měli svým vlasům porozumět. Jaké jsou naše vlasy? Jsou těžké, jsou jemné jako chmýří, jsou suché, jsou mastné, lámou se či třepí, vypadávají nám? A podle toho bychom měli přizpůsobit celou péči - vybírat ten správný šampon a kondicionér, balzám, masku atd. Všeobecně ale platí, že nepečujeme pouze o samotné vlasy, ale také o vlasovou pokožku. Pokud je vlasová pokožka narušená či o ni nesprávně pečujeme, těžko z ní mohou vyrůstat krásné a silné vlasy. Samozřejmě genetika nám dá do vínku nějaký materiál, s kterým musíme pracovat, ale správnou péčí se dá ledacos vylepšit.

Tou zásadní volbou by měly být přírodní šampony bez sulfátů, což jsou zjednodušeně řečeno obyčejné saponáty, které najdete ve složení výrobků nejčastěji pod názvem sodium lauryl (nebo laureth) sulfate (SLS). Naše pokožka ani vlasy nepotřebují tento drsný saponát s účinky jaru na nádobí. Oproti tomu přírodní šampony kombinují přírodní pěnidla s rostlinnými extrakty a oleji a dokáží nabídnout jemnou a přesto účinnou péči, kdy smyjeme z vlasů pot, prach a jiné nečistoty, ale zároveň nenarušujeme jemnou rovnováhu pokožky či strukturu samotného vlasu.

Víte vlastně, jak si správně umýt vlasy? Možná si teď říkáte, co je to za hloupou otázku. Ale není tak úplně od věci svou rutinu trochu posoudit s odstupem. Vše přece visí na vlásku. A vše závisí na správné péči. Dejme tomu, že jste si vybrali vhodný šampon a kondicionér bez vysušujících a škodlivých složek a teď zbývá zdokonalit techniku mytí. Právě během mytí totiž můžeme nešetrnými postupy vlasy polámat a roztřepit. A pak vám ani sebelepší šampon nepomůže.

Šamponem bychom měli mýt především pokožku a vlasy u kořínků a to tím způsobem, že vlasy máme hezky rovné a nijak je nemuchláme. V rukách smícháme šampon s trochou vody a začneme vmasírovávat do pokožky. Samotná masáž hlavy je velice příjemná a relaxační a zároveň pokožce vyloženě svědčí. Pokožka se prokrví, zbavíme se šupinek odumřelé kůže, potu a prachu. A teď pozor, šamponem nemyjeme celé délky a konečky vlasů. Konečkům stačí, když šampon smyjeme vodou od hlavy a ten po konečcích jen steče. Pro konečky vlasů je právě určen kondicionér, kdy při jeho použití opět vlasy nemuchláme, ale do hladkých rovných vlasů pouze jemně podélně vetřeme, necháme chvíli působit a poté smyjeme. Při vysoušení vlasy netřeme ručníkem, ale pouze rukama vymačkáme přebytečnou vodu z vlasů a zbytek odsaje ručník, který si omotáme kolem hlavy. Člověk by si řekl, že to není přece žádná věda, ale zkuste přemýšlet o tom, jak si vlastně vlasy myjete a čím. A zkuste svoji mycí rutinu změnit, vaše vlasy to poznají a odmění vás krásným vzhledem.