Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Recenze: Dr. Bronner´s - Multifunkční mýdlo Shikakai

Recenze: Dr. Bronner´s - Multifunkční mýdlo Shikakai Tekuté mýdlo na tělo a vlasy Dr. Bronner Shikakai vlasy účinně umyje, ale přesto o ně pečuje a nadměrně nevysušuje, navíc jej můžete obohatit o vlastní éterické oleje.
Mája Ráblová
4,1 5
16

zdroj: BiOOO.cz

Znáte značku Dr. Bronner's? Základem jejich sortimentu jsou univerzální tekutá a tuhá mýdla, tělové balzámy, tělová mléka a balzámy na rty. Produkty jsou vyráběny bez syntetických příměsí a jsou vhodné pro alergiky a velmi citlivou pokožku. Hlavní myšlenkou při výrobě produktů je důležitost pozitivního přínosu pro celou planetu. Značka spolupracuje s farmáři při tvorbě ekologických postupů, jak naši planetu regenerovat a uzdravovat, pomáhají zvyšovat biodiverzitu, bojují proti změnám klimatu spojeným se skleníkovým efektem a kácením deštných pralesů. Dr. Bronner's se tak pyšní hned několika certifikáty USDA organic, Leaping Bunny či Certified B Corporation. Jejich produkty jsou vhodné pro vegany a splňují podmínky FairTrade.

Multifunkční mýdlo nebo šampon?

Už v minulosti jsem zabrousila k  sortimentu dr. Bronnera. Vyzkoušela jsem  univerzální mýdlo all-one, které má prý až 18 způsobů použití! Já si troufla vyzkoušet 6 - od sprcháče (fajn), k šampónu (zázrak), až přes gel na nádobí (bezvadný), zubní pastu (fuj, pěnu u pusy mám ještě teď), pěnu na holení (fungovalo dobře), prací gel (osvědčilo se jak na praní ruční, tak automatické). 

Jistě si říkáte, jestli si s “mýdlem na tělo i vlasy” myju i to tělo. Upřímně řečeno, párkrát jsem se s shikakai mýdlem umyla celá, ale nějak sem neviděla benefity navíc oproti jiným těloumývačům, které činí mou koupelnu neprůchodnou. Ale jako šampon? Já a moje suché, nepředvídatelně se vlnící vlasy zvládneme přežít a ještě k tomu nějak vypadat? To je za posledních dvacet let poprvé, co je rozčešu i bez kondicionéru. Nyní už mi stačí jen vetřít do ještě vlhkých konečků vlasů pár kapek kvalitního oleje (můj nejoblíbenější je šípkový, vlasy po něm nejsou mastné a lesknou se tak krásně, jako bych si právě nasadila zbrusu novou paruku). Jelikož je mýdlo na bázi olejů, párkrát jsem se s ním i odlíčila, ale raději si ho šetřím na vlasy, kterým dlouhodobě nevyhovuje téměř nic.

Shikakai - ovoce pro vlasy

Prášek shikakai se vyrábí z lusků indického stromu Acacia Concinna, ve kterých se přirozeně vyskytují saponiny, které vlasy šetrně čistí a zajišťují pěnicí schopnosti přípravku. Tím, že má shikakai nižší pH, není nijak nenarušena přirozená mikroflóra pokožky. Naopak je vhodný i pro dehydratovanou pokožku, jelikož působí proti lupům a zklidňuje svědění. Posiluje vlasové kořínky, a tím celkový růst vlasů. Podporuje jejich objem, lesk, poddajnost, krásně je vyhladí a usnadní jejich rozčesávání. 

Co pro nás takový prášek z lusků indického ovoce může udělat?

  • ošetřuje a pečuje o vlasy i pokožku a zabraňuje lupům
  • posiluje vlasové kořínky a zlepšuje jejich činnost, čímž stimuluje růst nových vlasů
  • má nízké pH tzn. že podporuje přirozenou ochrannou vrstvu pokožky
  • vlas obalí neviditelnou vrstvou, čímž ho zpevní a výsledným efektem je větší objem (podobnými vlastnostmi vynikají i různé druhy jílů nebo henna)
  • zabraňuje třepení konečků
  • zabraňuje předčasnému šedivění vlasů a to co už přišlo alespoň zmírňuje
  • má antimykotické a antibakteriální vlastnosti
  • vlasy jsou po umytí lesklé, rozčesatelné a poddajné

Shikakai mýdlo na vlasy - Baby Mild

Když se podíváte na sortiment, tak vidíte, že shikakai mýdla máme na výběr z více možností: Neutralní - Baby Mild (vhodné i pro ty nejcitlivější a nejmenší), Limetka & citronová tráva (příjemná jemná vůně, pro objem vlasů), Tea tree (antibakteriální, silně čistící a hojivý), Máta (pro mastnější vlasy a lupy) a verze s Levandulí (pro citlivou pokožku, normální vlasy a časté mytí). Já volím vždy verzi Neutral bez vůně a sama si přidávám éterické oleje, které nejen mýdlo provoní, ale také získám šampón přesně na míru svých vlasů. Na balení 355ml dávám cca 20-30 kapek přírodních éterických olejů. Na normální vlasy doporučuji použít éterický olej citron, grep, šalvěj muškátová, levandule, na suché vlasy - palmarosa, santalové dřevo a na mastné vlasy - bazalka, limetka, citron, cypřiš, šalvěj lékařská.

Na samotné umytí vlasů dlouhých po ramena postačí zmáčknout jednou až dvakrát pumpičku. Doporučuji vlasy umýt vodou, napěnit u hlavy pomocí shikakai mýdla a zbytek vlasů v délce se dostatečně umyje tím, jak budeme smývat šampón od kořínků vodou. Dost lidí totiž dělá tu chybu, že šamponem myjí celou délku vlasů, ale šampon je určen jen na kořínky vlasů a kondicionér zase jen na konečky. Šampon totiž konečky vlasů přesuší a kondicionérem použitým jinde než na konečcích vlas zase příliš zatížíme. Často tak nebývá vlastně problém v produktu, ale ve špatném používání.
 
Mokré vlasy jsou navíc velice choulostivé, proto se doporučuje rozčesávat je bez použití síly anebo ještě lépe - rozčesat, až když jsou vlasy vlhké či polosuché. Je pravda, že vlasy se po prvním až třetím umytí jeví takové jiné - jsou těžší a zároveň poddajné. Nepoletují a působí uhlazenějším dojmem, což obzvláště přirozeně vlnícím se vlasům svědčí. Zároveň vlasy netěžknou tak, aby se lokny rovnaly a rovné vlasy píchaly do ramenou. Shikakai mýdlo jsem otestovala i na lupech a mastících se vlasech, a také na vlasech bez objemu, všechno úspěšně. Ovšem je i druhá strana barikády, uživatelé co nadávají, že vlasy jsou po umytí divné a umaštěné. Tady třeba zrovna vidím už zmíněnou chybu ve vymytí nebo použití zbytečně velkého množství produktu.
 

Za mě dávám tomuto mýdlu na vlasy 9 bodů z 10. Jeden bodík dolů jenom za to, že mi ho krade celá rodina.