Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kustovnice čínská - superpotravina pro zdraví a dlouhověkost

Kustovnice čínská - superpotravina pro zdraví a dlouhověkost Kustovnice čínská je superpotravina 21. století. Jedná se o "plody mládí" nabité vitamíny, minerály a stopovými prvky.
Iva Lhotská
4,2 5
12

zdroj:

Goji neboli kustovnice čínská je nejen významnou superpotravinou, ale přímo elixírem mládí s vysokým obsahem vitaminů, minerálů a stopových prvků. Naše nová značka Himalyo se věnuje výrobě a dovozu vysoce kvalitních výrobků z Tibetu a specializuje se právě na produkty z kustovnice čínské a rakytníku tibetského. Díky náročným horským podmínkám pro růst obsahují plody těchto keřů výrazně vyšší koncentraci nutričních látek než rostliny z jiných krajů. Základem výroby je ruční sběr plodů a jejich šetrné zpracování přímo v místě sklizně. Produkty nejsou nijak ředěné ani uměle zahušťované, jsou bez lepku, RAW, vhodné pro vegany a nesou certifikát BIO.

Goji je neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny už po mnoho staletí. Doporučuje se k posílení organismu a je považována za rostlinu podporující dlouhověkost. Pro svůj vysoký obsah živin a velmi příznivé léčebné účinky se řadí mezi tzv. superpotraviny. U nás je kustovnice již nějakou dobu známa jako přírodní antioxidant a zdroj vitaminů, který spolehlivě zabírá na nejeden zdravotní problém.

Název kustovnice byl odvozen od jména jedinečných Lycium polysacharidů, jež právě posilují imunitu a zpomalují stárnutí. Říká se jí také goji berry, wolf berry nebo Lycium chineseGoji jsou vynikajícím afrodisiakem, a když budete jíst čerstvé či sušené plody kustovnice nebo si z nich připravovat čaj či nálev, posílíte svou obranyschopnost, upravíte si krevní tlak a vylepšíte zrak. Pravidelné popíjení čaje z kustovnice, který se chystá obdobně jako šípkový, vám pomůže zlepšit kondici a funkci vašich ledvin a jater, případně snížit hladinu nepřátelského LDL cholesterolu v krvi. Plody kustovnice mají údajně uklidňující vliv na jedince s výbušnou, vzteklou či prchlivou povahou, proto se jí někdy říká "ovoce radosti".

Plody Goji nabité živinami

Toto velmi zdravé ovoce obsahuje velké množství aminokyselin (bylo jich zjištěno celkem 18), které si naše tělo samo nedokáže vyrobit. Kustovnice je přímo nabitá minerály a stopovými prvky. Je to jeden z nejbohatších zdrojů  zinkuželeza, manganu, mědi a chromu. Obsahuje vitaminy B1B2, vitamin C a vitamin E. V plodech goji je obsaženo také vysoké množství karotenoidů, např. zeaxantin a beta-karoten. Významná je přítomnost speciálních polysacharidů neboli proteoglykanů, které mají vliv na ochranu sítnice a neuronů či na snížení buněčného stresu. V kustovnici se dále vyskytují tuky, sacharidy, vláknina, bílkoviny a další látky.

Kustovnice čínská je naprosto bezpečná a nemá žádné vedlejší účinky. Předávkování nehrozí. Ale to neznamená, že byste jí měli sníst hned celé kilo! Doporučená denní dávka je 1-2 polévkové lžíce nebo cca 30 bobulí pro větší děti a dospělé. Užívejte ji nepřetržitě alespoň 1 měsíc a pozorujte, jak na vás působí. Pak ji nahraďte jinou superpotravinou, např. açaí nebo chia semínky. Pokud byste po dobu užívání kustovnice měli nějaké neobvyklé reakce, jako třeba bolesti břicha, průjem, podrážděnou kůži či nevolnost, raději ji brát přestaňte.

Odborníci se dosud neshodli v tom, zda je vhodné, aby goji braly těhotné a kojící ženy. V tomto případě se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pozor: Kustovnice se nedoporučuje podávat dětem mladším 18 měsíců! 

20 důvodů, proč posílit zdraví s goji

1. Posiluje obranyschopnost organismu a vitalitu. Zpomaluje stárnutí.

2. Podporuje správnou funkci ledvin a jater.

3. Má vliv na lepší trávení. Pomáhá rychleji spalovat tuky.

4. Detoxikuje organismus. Pomáhá i po nadměrné konzumaci alkoholu.

5. Snižuje krevní tlak a příznivě působí na tvorbu červených krvinek.

6. Má vliv na snížení hladiny "špatného" LDL cholesterolu.

7. Ulevuje při astmatu či některých druzích alergií.

8. Má příznivý vliv při kožních onemocněních, např. při lupénce.

9. Dobře působí na zrak. Uklidňuje unavené a podrážděné oči.

10. Působí jako podpůrný prostředek při cukrovce.

11. Snižuje riziko onemocnění rakovinou.

12. Příznivě působí na nervovou soustavu, eliminuje stres a bolesti hlavy.

13. Podporuje paměť a mozkové kognitivní funkce.

14. Posiluje srdce. Chrání cévní systém. Působí proti bolesti kloubů.

15. Je stimulantem i mírným afrodisiakem. Zároveň podporuje dobrý spánek.

16. Pomáhá zvládat náročné psychické i fyzické situace.

17. Napomáhá rychlejší regeneraci svalů po sportovním výkonu.

18. Má antiseptické a antibakteriální vlastnosti.

19. Má anti-aging působení. Udržuje zdravou, pružnou a svěží pleť.

20. Podporuje lepší kvalitu kostí, nehtů a vlasů.

Jak užívat goji?

Plody goji lze konzumovat přímo, stejně jako další sušené ovoce, nebo si je přidávat do smoothie, salátů, polévkových vývarů, omáček, rýže, jogurtu, sladkých koláčů či dezertů. Dobré jsou i namáčené ve vodě.

Čisticí a zároveň regenerační čaj z kustovnice si jednoduše připravíte tak, že 2-3 ČL plodů zalijete 250 ml horké vody a ponecháte asi 3-5 min. louhovat. Poté slijete a po mírném vychladnutí můžete popíjet 2x denně. Plody se mohou přidávat i do různých bylinkových čajů, které obohatí svou barvou a dodají jim živiny.

Náš tip: Tinktura z goji

Do skleněné lahve vložte 200g plodů a zalijte 1 litrem destilátu. Nechte louhovat cca 1 měsíc. Plody v lahvi ponechte až do spotřebování tinktury, po té je můžete sníst. Na konci louhování můžete tinkturu dosladit medem. Užívejte 1 PL 2x denně.