Jen 26. 3. bomba výprodej se slevou 15-50 %

Goji - superovoce radosti a mládí

5,0 5
5

Goji - superovoce radosti a mládízdroj: shutterstock.com

Goji neboli kustovnice čínská je nejen významnou superpotravinou, ale přímo elixírem mládí či červeným diamantem, nadupaným vitaminy, minerály, stopovými prvky a aminokyselinami. V Číně jsou vlastnosti těchto až skoro zázračných plodů známy již po celá staletí.

Goji berry jsou prý vynikajícím afrodisiakem pro muže středního věku, ale v oblibě je mají i ženy, protože prý zpomalují proces stárnutí. Když budete jíst čerstvé či sušené plody kustovnice nebo si z nich připravovat čaj či nálev, posílíte svou obranyschopnost, upravíte si krevní tlak a vylepšíte zrak. Pravidelné popíjení čaje z kustovnice, který se chystá obdobně jako šípkový, vám pomůže zlepšit kondici a funkci vašich ledvin a jater, případně snížit hladinu nepřátelského LDL cholesterolu v krvi. Plody kustovnice mají údajně uklidňující vliv na jedince s výbušnou, vzteklou či prchlivou povahou. Proto se jí někdy říká "ovoce radosti".

Goji je neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny už po mnoho staletí. TČM ji doporučuje k posílení organismu a je považována za rostlinu podporující dlouhověkost. Pro svůj vysoký obsah živin a velmi příznivé léčebné účinky se řadí mezi tzv. superpotraviny. U nás je kustovnice již nějakou dobu známa jako přírodní antioxidant a zdroj vitaminů, který spolehlivě zabírá na nejeden zdravotní problém.

Goji má v rámci TČM naprosto neochvějné postavení. Za poslední dobu se však kustovnice i vědomost o jejích blahodárných účincích na lidské tělo a širokém spektru využití rozšířily i na západ od Číny. Dovolte mi jen takovou otázku: Věděli jste, že plody kustovnice v oblasti pod Himálajem získaly jméno "bobule štěstí"? Není se vůbec čemu divit. Také je spolu s açaí považována za vůbec nejzdravější ovoce světa.

Jak kustovnice vypadá?

Kustovnice čínská je opadavá, mrazuvzdorná trvalka z čeledi lilkovitých. Jedná se o vzrostlý, trnitý keř dorůstající výšky 0,5-2, někdy až 3 metrů. Jeho listy jsou vejčité nebo kopinaté, dlouhé 5-7 cm, drobné fialové, oboupohlavné květy se objevují ve svazečcích. Plody jsou podlouhlé, červené bobule, dlouhé cca 2-3 cm. Sklízejí se 2x za rok. Goji pochází z Asie, zejména z oblastí Číny, Koreje, Japonska a Tibetu. Roste hlavně v čínských a japonských horách. Plody nejvyšší kvality pocházejí z čínské autonomní oblasti Ning-Sia. V současné době se však pěstuje téměř po celém zeměkouli.

Plody goji vypadají jako menší šípky, někdy se jim také říká "červené rozinky". Jejich chuť se však liší, je sladší, ale kyselejší než je tomu v případě rozinek, navíc s mírně trpkou příchutí. Nazývají se též goji berry, wolf berry nebo Lycium chinese. Název kustovnice byl odvozen od jména jedinečných Lycium polysacharidů, jež právě posilují imunitu a zpomalují stárnutí.

Co goji obsahuje? Má nějaké kontraindikace?

Toto velmi zdravé ovoce obsahuje až 18 druhů aminokyselin včetně veškerých esenciálních, které si naše tělo samo nedokáže vyrobit. Kustovnice je přímo nabitá minerály a stopovými prvky, jsou jich v ní až 2 desítky, např. vápník, draslík, fosfor, měď, zinek, germanium, železo a selen, dále vitaminy skupiny B, vitamin C a E, beta-karoten. V plodech goji je obsaženo vysoké množství karotenoidů, např. lutein a zeaxantin a prospěšné metabolity, např. betain, kumarin či β-sitosterol. Významná je přítomnost speciálních polysacharidů neboli proteoglykanů, které mají vliv na ochranu sítnice a neuronů či na snížení buněčného stresu. V kustovnici se dále vyskytují tuky, sacharidy, vláknina, bílkoviny a další látky.

Kustovnice čínská je naprosto bezpečná a nemá žádné vedlejší účinky. Předávkování nehrozí. Ale to neznamená, že byste jí měli sníst hned celé kilo! Doporučená denní dávka je 1-2 polévkové lžíce nebo cca 30 bobulí pro větší děti a dospělé. Užívejte ji nepřetržitě alespoň 1 měsíc a pozorujte, jak na vás působí. Pak ji nahraďte jinou superpotravinou, např. açaí nebo chia semínky. Pokud byste po dobu užívání kustovnice měli nějaké neobvyklé reakce, jako třeba bolesti břicha, průjem, podrážděnou kůži či nevolnost, raději ji brát přestaňte.

Odborníci se dosud neshodli v tom, zda je vhodné, aby goji braly těhotné a kojící ženy. V tomto případě se raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pozor: Kustovnice se nedoporučuje podávat dětem mladším 18 měsíců! Pro děti do 10 let postačí k pokrytí denní potřeby vitaminů a minerálů 1 hrst goji denně.

Co všechno kustovnice neboli goji dokáže

1. Posiluje obranyschopnost organismu a vitalitu. Zpomaluje stárnutí.

2. Podporuje správnou funkci ledvin a jater.

3. Má vliv na lepší trávení. Pomáhá rychleji spalovat tuky.

4. Detoxikuje organismus. Pomáhá i po nadměrné konzumaci alkoholu.

5. Snižuje krevní tlak a příznivě působí na tvorbu červených krvinek.

6. Má vliv na snížení hladiny "špatného" LDL cholesterolu.

7. Ulevuje při astmatu či některých druzích alergií.

8. Má příznivý vliv při kožních onemocněních, např. při lupénce.

9. Dobře působí na zrak. Uklidňuje unavené a podrážděné oči.

10. Působí jako podpůrný prostředek při cukrovce.

11. Snižuje riziko onemocnění rakovinou.

12. Příznivě působí na nervovou soustavu, eliminuje stres a bolesti hlavy.

13. Podporuje paměť a mozkové kognitivní funkce.

14. Posiluje srdce. Chrání cévní systém. Působí proti bolesti kloubů.

15. Je stimulantem i mírným afrodisiakem. Zároveň podporuje dobrý spánek.

16. Pomáhá zvládat náročné psychické i fyzické situace.

17. Napomáhá rychlejší regeneraci svalů po sportovním výkonu.

18. Má antiseptické a antibakteriální vlastnosti.

19. Má anti-aging působení. Udržuje zdravou, pružnou a svěží pleť.

20. Podporuje lepší kvalitu kostí, nehtů a vlasů.

Jak goji užívat?

Plody goji lze konzumovat přímo, stejně jako další sušené ovoce, nebo si je přidávat do jídla, například do salátů, polévkových vývarů, omáček, rýže, jogurtu, sladkých koláčů či dezertů. Dobré jsou i namáčené ve vodě.

Čisticí a zároveň regenerační čaj z kustovnice si jednoduše připravíte tak, že 2-3 ČL plodů zalijete 250 ml horké vody a ponecháte asi 3-5 min. louhovat. Poté slijete a po mírném vychladnutí můžete popíjet 2x denně. Plody se dají přidávat i do různých bylinkových čajů, které obohatí svou barvou a dodají jim živiny.

Už jste zkusili kustovnici přidat ráno do smoothie, ovesné kaše či müsli? Že ne? Tak vřele doporučuji! Je to nejen velice chutná, ale také zdravá snídaně.

Tinktura z goji

Do skleněné lahve vložte 200g plodů a zalijte 1 litrem destilátu. Nechte louhovat cca 1 měsíc. Plody tam ponechte až do spotřebování tinktury, pak je lze sníst. Ke konci louhování ji můžete dosladit medem. Bere se 1 PL 2x denně.

Jak se vám článek líbil?