zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Ať už je léto nebo zima, vlasová pokožka dostává zabrat. V létě se může pokožka spálit, protože pokud nejsme dohola, těžko se hlava maže nějakým opalovacím krémem. Sůl z mořské vody také příliš neprospívá. Ona je sice přirozeně slaná voda blahodárná, ale poměrně vysušuje a dráždí, obzvlášť v kombinaci s přímořským větrem a nešetrnými slunečními paprsky. V zimě se zase naopak pokožka dusí pod čepicí a také musí (stejně jako zbytek těla) odolávat extrémním rozdílům při změnách teplot interiéru a exteriéru.
Jednoduché pravidlo, které by nám měl napovědět selský rozum je, že cokoliv si chceme dát na vlasovou pokožku bychom se neměli bát dát na obličej. Kůže je to vlastně stejná, podobně citlivá, a ta vlasová je mnohem více namáhána neustálým odmašťováním a mechanickým drážděním při česání.
K vlasovému toniku od české firmy Naturfyt jsem se dostala vinou špatného šamponu a následného neutuchajícího svědění hlavy. Ve chvíli, kdy prolomíte pojistku uzávěru, zavoní obsah lahvičky jako něco, co znáte z dětství. Jako sladký sirup proti kašli. Aby ne, složení je krásné a bylinkové natolik, že ani na obale nenajdete zmínku o uchovávání mimo dosah dětí.
Základem je voda a v ní extrakty z devíti kouzelných rostlin, které jsou léty a babičkami prověřenými pomocníky při péči o vlasy a pokožku:
- Pohanka setá (obsažený rutin posiluje cévy a vyživuje vlasové cibulky)
- Lopuch větší (lopuch je jeden z nejznámějších stimulantů růstu vlasů)
- Roiboos (silný antioxidant, chrání vlasy před poškozením volnými radikály)
- Oves setý (účinně regeneruje vlasy i pokožku, výborný i při lupech i ekzémech)
- Bříza bělokorá (čistí a dezinfikuje pokožku, podporuje růst, pružnost a lesk vlasů)
- Měsíček zahradní (uklidňuje podrážděnou pokožku a zároveň ji čistí a hojí)
- Světlík lékařský (silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, chrání vlasy)
- Sléz maurský (podporuje růst nových buněk a tlumí svědění pokožky)
- Máta peprná (poradí si s lupy, podrážděnou kůží i špatnou funkcí mazových žláz)
Toto celé je zakonzervováno pouze potravinářskými konzervanty takže účinné přírodní látky nesráží žádné složky, které by v kvalitní kosmetice neměly co dělat.
Vlasové tonikum je prezentováno především jako doplněk pro lepší růst vlasů, ale základem je, že vyživuje a zklidňuje šampony, stylingovými přípravky, fénováním, nešetrným česáním a povětrnostními podmínkami sužovanou vlasovou pokožku. Z nezdravé pokožky nám přece zákonitě nemohou růst zdravé vlasy.
Použití je nejjednodušší jak je jen možné. Vetřít do vlhkých vlasů a pokožky. Osobně preferuji výrobky co jsou čisté, účinné a mohu je ve vlasech nebo na pokožce nechat bez omytí, mám totiž pocit, že pokožka ani vlasy nestihnou během pár minut získat z produktů vše, co nabízí.
Pro ty, kteří si něco takového chtějí vyrobit doma doporučuji koupit nebo ideálně natrhat, různé luční bylinky. Kopřivy, heřmánek, jitrocel a další podle typu svých vlasů a buď ještě čerstvé nebo naopak nasušené vylouhovat v teplé vodě a pak si po umytí hlavy udělat závěrečný bylinkový přeliv, který již nesmýváme. Pro ty nestíhající nebo prostě jen ty, co rádi pohodlí, doporučuji právě přírodní bylinkové vlasové tonikum pro posílení a růst vlasů od Naturfyt!
Závěrečné hodnocení: Jestli mi vlasy rostou rychleji, to jsem během těch pár použití ještě nevypozorovala. Na pokožku má toto tonikum blahodárný vliv, hlava mě přestala svědit a kůže při bližším prozkoumání vypadá mnohem zdravěji. Vlasy příjemně voní a celkově se zdají být pevnější a lesklejší. Rozhodně doporučuji!
Osobní tip: Tato bylinná voda je bez mrknutí oka vhodná i pro péči o pokožku obličeje i těla. Lze použít jako tonizační vodu nebo formou obkladů při přesušené, ekzematické, spálené či popálené nebo jinak podrážděné pokožce.