Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Něco na tom kmínu je

Něco na tom kmínu je Černý kmín byl na zdraví už ve starém Egyptě u Tutanchamona.
Hana Bartušková
5,0 5
4

Něco na tom kmínu je zdroj: shutterstock.com

Od Tutanchamona ke Kleopatře až po arabské lékaře. Stačí se podívat na společnost, ve které jsme mohli černý kmín najít v minulosti, a hned nám musí být jasné, že tady máme čest s někým výjimečným. A že nejde o žádné ořezávátko. Řekové, Římané, Číňané, Egypťané, Tibeťané. Že prý zlato faraónů. Prostě šíleli po něm ve starověkém světě snad všichni. A vydrželo jim to dlouho.

Černý kmín nebo taky černucha setá... pár desítek centimetrů vysoká bylinka. Tak nenápadná, že moderní medicína ve své svrchované moudrosti novodobé chemie zavrhla dědictví starověkých civilizací a zapomněla na několik nepodstatných chvil na zásluhy malých kmínových zrnek. Aby se nakonec stejně ukázalo, že vlastně na tom kmínu něco málo je.

Nedávné vědecké studie totiž prokázaly pozitivní účinky kmínového oleje na civilizační nemoci, včetně rakoviny a AIDS. Při pravidelném používání také podporuje imunitu organismu a olej z černého kmínu je vhodný pro léčbu problémů třeba s krevním tlakem, cukrovky a nebo působí i na obyčejné bolesti hlavy.

Přejít na sekci článku:

Co najdeme v kmínovém oleji

Co najdeme v kmínovém oleji zdroj: shutterstock.com

Za studena lisovaný olej z kmínových semen obsahuje tolik důležitých látek, že to snad ani nebudeme počítat. Vitaminy tyhle a tamty, mastné nenasycené kyseliny, minerály, stopové prvky, jak už to u těch rostlinných olejů bývá. Ale u kmínu je to lepší. Koncentrovanější.

Vitaminy! Od A a komplexu B přes D až k E. Skoro celá abeceda. Vitamin A má příznivé účinky na zrak, komplex B vitaminu pozitivně působí na stav kůže, E je silným antioxidantem a pomáhá bojovat proti stárnutí organismu. Vitaminy posilují imunitu, navíc mnoho z nich si naše tělo nedokáže samo vyrobit, jako třeba B1, takže je nutné je dodávat stravou.

Esenciální mastné kyseliny! Jejich vnitřní používání pomáhá chránit buňky před poškozením a také snižuje riziko infarktu a cévních příhod. Podporují hojení a regeneraci, zvyšují obranyschopnost. Při kosmetickém použití promastí a regenerují pokožku.

Minerály a stopové prvky! Hořčík působí proti stresu a zvyšuje odolnost organismu, uklidňuje a pomáhá řešit problémy s nespavostí a neklidem. Měď pomáhá tvorbě červených krvinek a usnadňuje vstřebávání obsaženého železa. V kmínovém oleji najdete i zinek a vápník a stopové prvky.