zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Vše, co jsme si dosud mysleli o rostlinných olejích, nemusí být tak úplně pravda. Opravdu mají vysokou UV ochranu? Čím dokáží prospět tělu nejvíce? A jak je to s minerály v olejích? Ptali jsme se produktové manažerky Nobilis Tilia Martiny Kopsové, která má ty nejčerstvější informace přímo z laborky!
O rostlinných olejích se toho dá načíst mnoho. Každý z nás určitě vyjmenuje minimálně pět věcí, které až doteď byly považovány za pravdu. Aby ale nezůstalo jen nepodložených teorií, rozhodla se Nobilis Tilia, jedna z největších českých firem vyrábějící přírodní kosmetiku, oleje přímo otestovat. A některé výsledky vás určitě překvapí.
Nedávno jste v Nobilis Tilia pěkně bořili mýty o rostlinných olejích. Nechali jste si udělat přesný rozbor minerálů v nich obsažených. Řeknete nám něco k celému výzkumu, kterým jste vaše oleje podrobili?
Dlouhodobým cílem a snahou naší společnosti je zajistit přístrojové vybavení a legitimní akademický výzkum vybraných témat. Navázali jsme spolupráci s katedrou kosmetiky, tuků a tenzidů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která je zatím jediná v České republice. Jedním z vybraných témat bylo zadání: Obsah kovů s důležitým biologickým účinkem v olejích lisovaných za studena.
Dosud nebyl podrobně prozkoumán obsah kovů v rostlinných olejích. V rafinovaných olejích se považuje za nulový vzhledem k faktu, že kationty kovů nejsou obecně rozpustné v olejích. Jiná situace je ovšem v olejích za studena lisovaných, které obsahují mnoho balastních látek. Obsažená barviva, slizy a třísloviny by mohly teoreticky vázat některé kovy. O dýňovém oleji se například tvrdí, že obsahuje zinek. Na zinek se tedy tato studie zaměřila především. Provedl se první výzkum a další výzkumy proběhnou formou diplomových nebo bakalářských prací studentů.
Přišli jste na to, že plno informací o rostlinných olejích, které kolují internetem a neustále se šíří a kopírují, jsou špatně. Na co přesně jste přišli?
Prokázali jsme, že obsah minerálů v rostlinných olejích není bohužel nutričně zcela významný, jak si mnoho z nás myslelo. Tím jsme vyvrátili tvrzení o vysokém obsahu zinku v dýňovém oleji a další tvrzení týkající se obsahu minerálů v rostlinných olejích. Tvrzení o významném množství obsahu minerálů platí pouze pro semena, nikoli pro oleje z nich získávané.
Dalším výzkumem jsme testovali hydratační vlastnosti, vstřebatelnost a bariérovou funkci různých rostlinných olejů v emulzích exaktní metodou. Podle prvních výsledků jsou šípkový, konopný, mandlový a mokřadkový olej výbornými nosiči aktivních látek. Vítězí i na poli hydratace. Jde ale o první výsledky. Budou se zkoušet další varianty, aby se výsledky potvrdily.
Momentálně populární jsou na internetu tvrzení o vysokých UV faktorech některých rostlinných olejů. Dle předběžných měření ale žádný z rostlinných olejů (snad s výjimkou tamanu oleje) nedosahuje ani UV faktoru 1. Připravujeme podrobný výzkum UV faktorů rostlinných olejů.
To už jsou zásadní rozdíly v tom, co se běžně tvrdilo a doporučovalo. Na potvrzení UV faktorů si tedy počkáme, teď se chci věnovat olejům jako doplňkům stravy. Má tedy vůbec nějaký význam používat je vnitřně pro zdraví?
Ano, toto jsou zásadní rozdíly, ovšem není třeba s vnitřním užíváním rostlinných olejů přestat. Naopak stále pokračovat, protože rostlinné oleje lisované za studena jsou ceněny hlavně pro zdroj mastných nenasycených kyselin, vitaminů a flavonoidů, které jsou pro lidský organizmus velice důležité. Doporučení tedy zní „užívejte s rostlinnými oleji i semínka“. Semínka jsou hlavním zdrojem minerálních látek a spolu s rostlinnými oleji se perfektně doplňují a navíc skvěle chutnají.
Dá se tedy některý z olejů označit za výživovou bombu?
Za zmínku stojí olej z pšeničných klíčků. Ten obsahuje průměrně 10x více minerálů, než ostatní rostlinné oleje, stále ale není jejich koncentrace až tak nutričně významná pro vnitřní užívání. Platí ale, že olej z pšeničných klíčků je bohatým zdrojem vitaminů a nenasycených mastných kyselin. Výživnou bombou je hlavně v péči o pokožku a zde se na něj v tomto směru zapomíná. Obsahuje velké množství vitaminu E a jako jediný ve významném množství koenzym.
V péči o pleť má tak své významné místo a to v boji proti tvorbě vrásek a podporuje přirozené procesy v pleti. Velké uplatnění má také hlavně v případě čerstvých jizev, kde pomáhá regenerovat poraněnou tkáň spolu s éterickým olejem levandule. Hojně se využívá jako prevence proti striím a v případě strií napomáhá pokožku regenerovat spolu se šípkovým olejem.
Když už jsme u toho vnitřního užívání: existují mezi oleji rozdíly v použití? Asi se nedá jednotně určit, že dvě lžíce oleje denně pro zdraví, že?
Existují rozdíly. Zatímco rakytníkového oleje stačí jedna čajová lžička, oleje makového musíte užívat tři až pět lžic denně pro projevení účinku. Oleje se liší hlavně složením mastných kyselin a obsahem doprovodných látek, jako jsou vitaminy, karotenoidy, flavonoidy, polyfenoly a další. Nicméně obecně je možné říci, že dvě lžíce kteréhokoli oleje jsou pro náš organizmus přínosem.
Jak obsah minerálů v olejích působí na pleť? Případně je něco, na co bych si měla při míchání vlastního obličejového oleje dát pozor?
Rostlinné oleje mají na pokožce velký význam kvůli obsahu mastných kyselin, vitaminů, flavonoidů a sterolů. Tyto látky pleť vyživují, chrání a v některých případech přímo omlazují. Toto je velmi rozsáhlé téma. Účinky rostlinných olejů na pleť jsou obecně blahodárné.
Minerály ale na pleť nemají moc velké účinky, zvláště v tak malých koncentracích. Existují látky, u kterých byly prokázány pozitivní účinky na pleť a těmi jsou organické soli zinku, mědi, chromu a dalších kovů. Zde ale mluvíme o koncentracích v řádu desetin procent, tedy tisíckrát vyšší než u rostlinných olejů. Kovy v rostlinných olejích ale ovlivňují jejich stabilitu. Urychlují jejich oxidaci, proto olejům s vysokým obsahem kovů je lepší se při formulaci kosmetických prostředků raději vyhnout.
Určitě nás také zajímají příklady přímo z praxe. Máte nějaké příběhy zákaznic, které stojí za vyprávění?
Příběhů je opravdu mnoho a vždy rádi přijímáme nové. Jsou to zkušenosti i pro nás. Například k nám chodila přímo do firmy nakupovat redaktorka, která trpěla lupénkou. Začala užívat pravidelně pupalkový olej vnitřně a při další návštěvě nám oznámila, že ji její dermatoložka nemohla ani poznat… samozřejmě v dobrém slova smyslu. Stav její pleti se výrazně zlepšil a to vnitřním i vnějším užíváním pupalkového oleje.
Na závěr bych snad mohla napsat pár tipů od našich zákazníků i kolegů, jak užívat a používat rostlinné oleje:
- Arganový olej je výborné míchat se šípkovým olejem 1:1 v případě, že vůně arganového oleje někomu zrovna nesedla. Tato kombinace je ale i tak vynikající pro péči o pleť, perfektně hydratuje a zamezuje další tvorbě vrásek. Šípkový olej pak sám o sobě dokáže redukovat jemné vrásky.
- Kokosový olej nebo tuk (Kokosová fantazie) je výborný v péči o vlasy, na vlasové zábaly. Přidat k němu můžete pak jakýkoliv rostlinný olej, např. olivový, mokřadkový, z pšeničných klíčků, makadamiový nebo ricinový.
- Kokosový, makový nebo lískový olej výborně ochutí např. i ovocný salát nebo nepečené sladké pokrmy. Kokosový a makový olej pak při pečení můžete použít místo klasického oleje.
- Do zeleninových salátů si můžete přidat jednotlivé rostlinné oleje lisované za studena jako z pšeničných nebo kukuřičných klíčků, z vinných hroznů, avokádový, dýňový, lískový nebo si umíchat vlastní směs rostlinných olejů, která výborně salát nejen ochutí, ale doplní tělu důležité mastné nenasycené kyseliny.
- Pokud si někdo sám míchá své obličejové či tělové oleje, pak určitě doporučuji tyto oleje různě střídat a míchat mezi sebou. Rostlinné oleje mají své specifické vůně a když smícháte několik různých olejů, vytvoří velice jemnou a příjemnou vůni. Já osobně jsem například nedávno opět po dlouhé době objevila lískový olej, nejen, že úžasně chutná, ale při použití na pleti zanechává neuvěřitelně příjemný a hebký pocit a pleť rozjasní. A za mě nejchutnější olej je z vinných hroznů extra, který si taky občas „máznu“ na tělo.