Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak voní příroda - přírodní parfémy a deodoranty

Jak voní příroda - přírodní parfémy a deodoranty Syntetické parfémy často obsahují zdraví škodlivé složky, které v přírodních parfémech nenajdeme.
Renata Ježková
4,9 5
11

Jak voní příroda zdroj: shutterstock.com

Že příroda voní a většinou i dost krásně, na tom se jistě shodneme. Jean-Claude Ellena, dvorní parfumér značky Hermès sice prohlašuje, že chemie je bohatší než příroda, ale o kráse se jaksi zapomněl zmínit. A to je to, o co nám jde u parfémů především. Chceme vonět krásně, komentář typu “to je ale zvláštní vůně, co to je?” nemusí být vždy kompliment.

Pro přírodní parfémy mluví i ta výše zmíněná chemie - parfém se nám často dostane na kůži a hlavně jej vdechujeme. Syntetické parfémy mohou obsahovat látky, které nejen, že nechceme vdechovat, ale často se jich nechceme vůbec dotýkat - jako třeba ftaláty. A přestože parfém bývá často to poslední, co člověk (někdy i s těžkým srdcem) mění za zelenější alternativu, protože Chanel není parfém, ale sociální status, je pár důvodů, proč ho vyměnit za přírodního brášku.

Přejít na sekci článku:

Přírodní parfémy aneb co vám v parfumerii neřeknou

Přírodní vůně zdroj: shutterstock.com

Prvním velkým důvodem, proč začít uvažovat o změně, je prostě kvalita. Většina konvenčních značek už dávno přešla z přírodních ingrediencí na syntetické, občas kvůli restrikcím, ale hlavně kvůli ceně. Chemie je možná bohatší než příroda, ale hlavně je levnější a činí bohatšími ty, kdo ji prodávají. Parfémoví nadšenci vědí dobře, jak často procházejí i ikonické kousky reformulacemi a jak se jejich charakter postupně mění a přibližuje masové produkci. Růžový nebo jasmínový olej je stále možné považovat za platidlo, jeho cena (je-li čistý a kvalitní) je velmi stabilní a velmi vysoká. Ovšem syntetické náhražky, které najdete v parfému za pár tisíc jsou často stejné jako v pracím prášku za pár desítek korun.

Pak tady máme samozřejmě zdraví. Parfém si často aplikujeme na pokožku, ale hlavně ho vdechujeme. Parfémy obsahují těkavé látky, jinak by nevoněly, které se nám s každým nádechem dostávají do těla. A i kdyby byly naprosto neškodné, pořád jsou tělu cizí. Ale ony často vůbec neškodné nejsou, navíc většinou ani nevíme, co vlastně parfém obsahuje. Většina chemických látek ale jde do oběhu po poměrně krátkých testech, takže není neobvyklé, že jsou za čas zase staženy, protože se přišlo na to, že při dlouhodobém působení na člověka zase tak neškodné nejsou.

Čistě přírodní parfémy vám taková dilemata nezpůsobí. Zvlášť pokud zvolíte značku, která nese nějaký certifikát, máte zaručeno, že když parfém voní po růži, tak tam nějaká růže bude, případně alespoň palmarosa nebo růžové geránium. Některé esenciální oleje sice mohou být dráždivé, ale poznáme to ihned, pokud se při prvním přičichnutí rozkýcháte, prostě si parfém nekoupíte, protože na přírodní látky tělo reaguje okamžitě. U přírodních parfémů platí to stejné jako u přírodní kosmetiky - víte, co si kupujete.